Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


maminka 88 let

6.1.2014 | Marcela

Mamince bylo v září 88 let, spadla a zlomila si obratel byla týden v nemocnici a tam začaly stavy kde si začala vymýšlet utíkat atd. ..Je u sestry v rodině , která se o ní stará , já jsem se stěhovala a ještě jsem chodila do práce a ke všemu jsem sama. Maminka občas říká sestře kdo je,že to není její dcera, Vznikají tam hádky setra chce maminku uvést na pravou míru.Občas se i pokaká a je také zle. Já jsem jí měla u sebe pár dní první den, když jsem šla vyvenčit psa byla mamka na zemi spadla naštěstí se jí nic nestalo Další dny byla v pohodě občas se jí to v hlavě poplete ale vlídným způsobem jí to vymluvím Dnes jsem ji volala a právě, že mamka mi říkala , že jí zamkli a nechce se napít ani vody , že jí otráví/je u sestry/ale jednají s ní zase křikem. Já jsem sestře říkala, že s ní musí jako s dítětem. Mamince jsem přirovnala, že moje kočička mi tak zamotá klubíčko a tak ho zase rozmotám a tak to spolu s maminkou také rozmotáme. Mamka se uklidnila. Když se u mne pokakala osprchovala jsem ji a usmála se na ní. Říkala mi ty se na mě nezlobíš a ještě se na mne usmíváš. Řekla jsem mami kdyby se nestalo nic horšího. Vím jak je to pro ní ponižující. Nevím ale jestli má sestra pravdu nebo já a co s tím vůbec dělat. Když si maminku nechám já doma nemohu vyjít vůbec ven - to bych se bála. Děkuji Vám za radu.

Popisujete dva různé přístupy k postiženému, starému člověku s různou mírou tolerance rodinných příslušníků. Do děje může vstoupit ještě lékař, případně upravit pomocí farmakoterapie některé stavy zmatenosti a také pečovatelská služba s faktickou pomocí, abyste mohla vycházet a neměla obavu, že mamince se něco stane.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: