Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Léky, kotroly, léčba

18.3.2019 | Eva

Dobrý den, bydlím s maminkou ve společné domácnosti 35 let. Je jí 88 let. 2,3 roky změny chování a oklikou přes léčbu rakoviny prsu, VTK, cévní, urologie,atd. má kognitivní, paměťové potíže - "neví", že jsem její dcera. Časově, prostorově, logicky, organizačně, se velmi často neorientuje, "není schopna".Samoobslužnost zvládá, je plně mobilní. Jaká je moje možnost, povinnost, odpovědnost v oblasti "zdravotnických věcí"? Zajišťování, organizování, podávání léků, dodržování pokynů od lékaře, kontroly, vyšetření, informování doktorů, když sama to nezvládne, mne s pokyny více méně odmítá. "Boj" o sociální stav a emoce - matka a dcera, žena a žena, seniorka a (ne)pečovatelka, členka domácnosti-rodinní příslušníci. Jak na společenskou, tradiční a žádanou péči (a odpovědnost) a na druhé straně osobnost (nebo již rozpadlou osobnost) seniorky, ochotu "být staráno". Kam až sahají moje odpovědnost za zdrav. stav a pocit viny, že "jsem mohla a nepomohla", protože maminka moje pokyny, informace zpochyňuje, odmítá. A současně zdrav. stavy, problémy říká. A zase - nedokáže je popsat, intenzitu, frekvenci,... Nepracuji (osvč), jsem skoro 24 hodin s ní. Ale jsem vyčerpaná z "bezmocnosti". Děkuji za odpověď a radu. Eva

Zkuste rozdělit svou péči s profesionálkami, Tošnerová


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: