Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Lékařské osvědčení pro řízení o zbevení právní způsobilosti
13.1.2012 | Alena Bernsteinová
Z maminky (nar.1920) mého muže se stala opět malá holčička: vše dělá jen na výzvu (jídlo, hygiena, vycházky) - jinak jen sedí a zpívá. Téměř nemluví, špatně slyší, špatně vidí. Po smrti jejího manžela k nám přišla paní ze sociálky kvůli dennímu stacionáři a ta řekla, že když maminka nemůže podepsat žádost (neví, o čem se mluví a nemůže se slovně vyjádřit), že se má požádat o zbavení svéprávnosti. Šli jsme tedy za obvodní lékařkou - odkázala nás na psychiatra. Šli jsme za psychiatrem - odmítl nás s pohledem jako na hyeny. Kdo se na maminku "podívá" a dá nám vyjádření, které bude soud vyžadovat?
Obvodní lékař by měl znát svého pacienta a vidět případný rozvoj onemocnění. Případně jej může předat specialistovi. Psychiatr může nemocného vyšetřit i bez doporučení praktického lékaře, je-li situaci tak zjevná, že je potřeba jeho intervence. Z toho vyplývá, že ve vašem případě potřebujete lékařské vyšetření u vaší tchýně (což může být praktický lékař). S timto vyšetřením dáte písemný podnět soudu posouzeni k omezení způsobilosti k právním úkonům. Soud pak stanoví soudního znalce z oboru psychiatrie k vypracování posudku.