Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Krmení

17.11.2011 | Marian

Dobrý den, mojí matce je 65 let. Prodělala encefalitidu a od té doby má demenci (je to už asi 10 let). Její stav se pozvolna zhoršuje. Stará se o ni můj otec. Poslední dobou má velký problém s obědem. Snídaní-nakrájený chleba se sýrem, sladké-sušenky, zákusky..., slané-chipsy, tyčinky..., ovoce sní sama. Ale oběd-polévku a hlavní jídlo sama nechce jíst. Otec ji musí krmit a má s tím velký problém. Nechce sedět u stolu, odstrkuje se od stolu, sedá si bokem ke stolu, do pusy se jí musí trefovat, někdy ji neotvírá, zaklání hlavu a směje se. Nakrmit ji trvá vždy hodinu a je to strašně psychicky náročné.
Nemáte prosím nějakou radu jak ji u oběda zklidnit?
Díky moc
Marian

Bohužel tvořivost v přístupu je vždy na straně pečovatele, ryze individální. proto jsou s výhodou svépomocné skupiny pečujících starajících se o postižené, kde si vymění zkušenosti. Na dálku se špatně doporučuje. Má maminka hlavní jídlo rozkrájené na jednohubky? Je potřeba přizpůsobit se chorobě, tedy ne jak se má obědvat, ale zvážit, kde a jak je ochotna maminka jíst sama.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: