Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Koupání maminky

27.2.2012 | Marie Křoustková

Prosila bych o radu, jak koupat moji 89 letou maminku, která má tři endoprotézy, které jsou již opotřebeny natolik, že každý krok jí způsobuje neskutečné bolesti. Ujde tak 10 kroků s velikými obtížemi. Vyrobili jsme schody, po nichž vlezla do vany, nyní už toho není schopna. Bydlíme v paneláku, koupelna je miniaturní, sprchový kout není, výtah rovněž ne abychom ji na vozíku k někomu vozili a tak jsem myslela, jestli nemáte nějakou radu, případně zda není nějaký bazének, který bych umístila třeba k posteli, postavila ji do toho a po umytí oplachovala z kbelíku třeba hrnkem. Asi se ptám hloupě, ale jsem už dost vyčerpaná ze všech těch věcí okolo. Je mi 52 let, odešla jsem ze zeměstnání, protože mamince musím pomáhat po celý den a se vším. Ovšem ani na odvolání jí nebyl přiznán ani druhý stupeň. Bylo mi řečeno, že nohy stále má a za současné situace, kdy se šetří, tak těžko dostane druhý stupeň. Má k tomu všemu ještě tak nemocné srdce, že jakýkoliv pohyb či trnsport je nemyslitelný, lepím jí opiátové náplasti a říkám si, jak je ten systém u nás nastaven. Chybí mi roky na důchod, ale péče mi nemůže být započítána, pokud matce nebude přiznán druhý stupeň. Prosím, jestli mi můžete nějak poradit, napište. Velice, opravdu velice děkuji za jakýkoliv odkaz a radu.

Bylo by vhodné předělat koupelnu na bezbarierovou, mista vany umístnit sprchový kout. Pokusit se domluvit se zdravotně sociálním odborem, pokud je možný příspěvek na mobilitu. Jen je otázkou, na základě čeho nebyl přiznán vyšší příspěvek na péči, to, že se šetří, je velmi obecný argument.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: