Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Konflikt s ošetřujícím personálem

15.2.2016 | Barbora

Dobrý den,
mám babičku, které bylo v lednu 90 let. Před cca dvěma lety doma upadla a zlomila si ruku na dvou místech. Proběhala operace a po pár měsících na různých LDN byla propuštěna do domácí péče. Bohužel po měsíci prodělala mrtvici a bylo nutné jí opět umístit na LDN. Babička je po mrtvici částečně ochrnutá, ale dokáže vnímat své okolí. Promluví zřídka, ale pokud se tak stane, zvládne mě pozdravit i říci mé jméno. Do nedávné doby vše fungovalo relativně dobře. Byla umístěna v Plzni v Privamedu, kde se péče zdála v pořádku. Bohužel se vše změnilo cca před třemi týdny, kdy babička začala kašlat, odmítat stravu i pití, což se do té doby stávalo, ale nikdy to nebylo doprovázeno kašlem. Opakovaně jsem žádala vyšetření, ale vždy mi bylo řečeno, že babičce nic není. Sestra opakovaně tvrdila, že žádné kašlání neslyšela, přitom jiná mi přišla říct, že babička bere jakési prášky na kašel. Nechutenství mi bylo vysvětleno tím, že babička ztratila polykací reflex a stravu už přijímat nemůže. Přitom mi ten samý den jiná sestra řekla, že stravu v malém množství přijala. Sama jsem jí ten den viděla naprázdno polykat. Vrcholem všeho bylo několikaminutové vykašlávání jedovatě zeleného hlenu. Do této doby jsem se snažila problémy řešit vždy se sestrami, protože jsem předpokládala, že jsou s ošetřující lékařkou v kontaktu a nemá cenu je obcházet a zaneprázdňovat lékařku. Bohužel se mi tento postup vymstil, protože po kontaktování lékařky jsem byla nařčena z nezájmu. Velice neetickým způsobem mi bylo lékařkou sděleno, že nehodlá poslouchat zjevné narážky na zanedbání péče, že má babička stejně umře a nebude to dlouho trvat. Podobných vět zaznělo více. Nechtěla jsem nic jiného, než rozptýlit mé obavy o babiččin stav. Se sestrami jsme vždy jednala s úctou a pokorou. Při prvním „konfliktu“ ale bohužel následovala ignorace a přelévání zodpovědnosti z jedné strany na druhou. Chtěla bych se zeptat, jak v takové situaci postupovat? Na zařízení Privamed jsem nyní četla otřesné recenze. Velice ráda bych babičku umístila jinam, ale v našem kraji je míst bohužel málo a soukromou péči si dlouhodobě nemůžeme dovolit.

Děkuji za odpověď. N.

Asi by bylo vhodnější umístit babičku na jiné pracoviště, které navštívíte a budete mít pak k němu i větší důvěru. Tedy podívat se po jiných možnostech. Možná nakonec usoudíte, že situace není tak vyhrocena. (T.T.)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: