Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Komunikace s člověkem nemocným demencí

3.8.2017 | Verča

Dobrý den paní doktorko, potřebovala bych poradit, jak komunikovat se seniorem stiženým demencí - oficiálně od lékaře to potvrzené nemáme, ale typické příznaky odpovídají. Potíž je v tom, že v některých situacích je naprosto zmatený (osobní hygiena), jindy je zase pohotový a výřečný + ale většinou i útočný. Jsem jeho vnučka, nestarám se o něj přímo, tak jako moji rodiče, ale ráda bych znala nějaká doporučení, jak s ním komunikovat, co má smysl, co v žádném případě (říkat, vysvětlovat), a co doporučit mým rodičům, aby se časem nezbláznili, je to psychicky opravdu náročné, zvlášť, když jejich vztahy jsou hodně komplikované už z minulosti, a nynější péče o něj žádá obrovské sebezapření. Už jsem kontaktovala denní stacionář, ale než se to něam posune, poradíte, co můžeme udělat pro to, aby se to dalo snést a jak s ním mluvit a jednat? Děkuji předem, V.

Je mi líto, ale je obtížné teoretizovat nad danou problematikou, nechcete se spíše domluvit s ošetřujícím lékaře dědečka? Máte naprostou pravdu, když v složitých vztazích zajišťujete denní stacionář, zřejmě bude pro všechny strany vhodným řešením. TT


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: