Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Je to choroba nebo stáří?

10.10.10 | Pavla

Dobrý den,u našich známých je muž (věk 73),soustavně sbírá různé předměty, které hromadí doma,na dvorku domu,prostě všude,kde je místo.Věci,které patří do kontejneru,uchovává ve starých popelnicích.Jeho příbuzní se snaží pomoci v různých sezonních pracích.On sám má rozděláno několik různých prací,které nedodělá a začne s jinýma,prostě neustálý chaos, nepořádek.Posledně se příbuzní (syn s manželkou) domluvili a začali s úklidem venku s tím,že všechny odpadky odvezou do sběrného dvora.Toto se nepodařilo z důvodu špatného počasí a když se u něj objevili za pár dnů,všechen odpad byl vyložený a na původním místě se sdělením,že si mají vyhazovat své věci ne jeho.Pokud např.ořežou stromy,keře,vše je špatně a je jím sděleno,že všechno zničili a že nic už neporoste.Opak je ale pravdou,díky šetrénu ošetření konečně některé dřeviny začaly vypadat lépe.Doma neudržuje pořádek ani hygienu,na veřejnosti vystupuje jako suverénní,jezdí autem,má všeobecný přehled.Prosím o radu,jak z této situace,jakým způsobem reagovat?Tento problém postihuje celou rodinu,nikdo k nim nechodí domů vzhledem k hyg.podmínkám,veškré snahy,domluvy,prosby vyzněly naprázdno.Nikdo si s tím neví rady.Děkuji.

Postižení "sběračů" bývá neřešitelné. I při umístění do psychiatrické léčebny, kdy příbuzní vyklidí a vyčiští byt i okolí, tak po návratu dojde opět k hromanění odpadků. Situaci neřeší ani omezení způsobilosti k právním úkonům. Domluvy, prosby proto nemají význam.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: