Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jakou mám zodpovědnost?

8.10.2010 | Marta

Dobrý den,
prosím, můžete mi poradit?

umřel mi otec a zůstala po něm má maminka s neléčenou schizofrenií s těžkým psychickým defektem, svéprávná, plný invalidní důchod. Bydlí v rodinném domku, který je zcela neobyvatelný, v podstatě i nebezpečný, vhodný na zbourání. S vypětím sil jsme ji našli bydlení u příbuzných, ona však "vyšiluje" i před domem do všeho kope a řve, že ji z domu nedostaneme. Vzhledem k §196 trestního zákoníka, můžeme být stíháni, kdybychom ji nechali být? Bydlí v ruině a měla by se léčit. Nebo vlastně jsme povinni ji vyřídit nesvéprávnost a postarat se o její slušné živobytí a léčení?

Když ji necháme být, je pravděpodobné, že obec či někdo jiný se do věci vloží a nesvéprávnost ji stejně vyřídí? Mohou pak žalovat nás, že jsme se o mámu nepostarali? Děkuji a omlouvám se za množství otázek!

Marta Fleková

Z morálního hlediska je samozřejmé, že se o svou matku postaráte, jde o formu, jak. Což se promítá i do občanského práva. Nejsem-li schopen z nejrůznějších důvodu, ať už subjektivních, či objektivních zajistit pomoc, obrátím se na instituce, zabývající se profesionálně pomocí. Vhodná je spolupráce. Ve spolupráci s ošetřujícím psychiatrem maminky zvážíte podání podnětu k omezení způsobilosti k právním úkonům s případným stanovením veřejného opatrovníka. A celkově její léčbu, jak vnímá její psychický stav. Případně s praktickým lékařem. Je však otázkou, zda pobyt maminky zřejmě v jejím vlastním domě skutečně ohrožuje jí i okolí, zda se spíše díváte na neobyvatelnost očima majoritní společnosti. Jak ji a v čem tzv. ruina ohrožuje. A pokud ohrožuje okolí, v čem by se jednalo o obecné ohrožení. Zda je nebo není její stav indikován k nedobrovolné léčbě. Naše společnost je diverzifikovaná.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: