Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jak se v tom vyznat?

10.10.2005 | Jana Tykalová

Je to rok, co umřel můj tatínek. Poslední týdny jeho života jsme se se sestrou střídaly u jeho lůžka. Tatínek říkal: Když jsi u mě, tak je mi nádherně a nic víc nepotřebuji. Užívali jsme si vzájemné existence tak, jako nikdy před tím. Tatínek odešel do míst, kde je jen láska. Kdykoliv na něj vzpomenu, napojím se na tento zdroj. Je to největší bohatství, jaké lze mít.
Před půl rokem jsme si k nám vzali manželovu maminku. Těšila jsem se na to, jak jí u nás bude dobře. Stala se ze mě otrokyně, která je dvacet čtyři hodin denně k dispozici bezcitnému člověku, který si díky své obezitě nedokáže utřít ani zadek. Postupně ze mě vyprchala všechna radost i chuť žít. Skončila jsem v nemocnici na kapačkách . Babičce jsme pořídili garsonku na patře vedle její dcery, kam jsme ji přestěhovali.
Nedávno jsem po dlouhé době potkala kamarádku, která dříve pracovala jako sociální pracovnice, řekla mi, že když navštěvovala rodiny pečující o bezmocné rodiče, že všude byl obraz stejný: Zdravím kypící starouškové a vyčerpané děti. Vždy měla pocit, že ty děti musí umřít dřív, než jejich rodiče.
Snažím se tyto zážitky srovnat v hlavě.

Máte před sebou dva obrazy, svého otce, s kterým jste vycházela dobře a měla k němu dobrý vztah. Pak svou tchýni, je otázkou jak jste se snášely dříve, jak probíhala vaše komunikace. K převzetí do celodenní péče je potřeba znalostí, zkušeností a podpory, nejenom emocionální, ale faktické. Obávám se, že tu jste neměla. Včetně pomůcek, cilem snažení není likvidace pečujícího. Převzetí do péče musí jít s realistickou rozvahou, zvládnu péči? Vím, kde hledat pomoc? Jsem schopna a ochotna se naučit nové věci související s problematikou péče, pomůžou mně doma?
Jak vidíte, vaše přítelkyně generalizuje zkušenosti ze své profese, ale to jsou její zážitky, pochopitelně, vždyť se jednalo o sociální pracovnici, řešící patologií. I když nerozumím zcela, proč u zdravých staroušků byly děti vyčerpané.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: