Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


jak se mám chovat v případě "podivných vizí" u mé staré maminky

2.11.2010 | Dana Kalinová

Mamince je 88 let a je po zlomenině krčku. Bydli v penzionu s pečovatelskou službou v bytě sama a je omezena na pohyb po bytě a dvorku domu. Ven se dostává pouze za doprovodu. Přesto je stále obdivuhodná, statečná, luští sudoku, křížovky, na vše si pamatuje a normálně komunikuje. Náhle mi však začne vyprávět podivné věci, co se jí dějí v bytě, např. že se někdo k ní snaží vniknout pilkou a ukazuje mi díru ve dveřích, jež neexistuje, že si o ní sousd naproti myslí, že je prostitutka, že soused vedle jí fouká přes dřez do čaje a posílá na ní pavouky. Řekla mi, že ví, že to nikde říkat nemůže, že by jí měli za blázna a na mne křičela, že jí také nevěřím. Potřebuji poradit, jak se mám k ní v takové situaci chovat a zda mám požadovat na její lékařce nějaké další vyšetření. Myslím, že by se mu maminka bránila a nepochopila by můj postup. Moc předem děkuji za radu, je mi z toho smutno, ale maminka říkává "stáří není pro sraby" a je to pravda.

Zvažte, komu její její "příběhy" vadí. Jak sdělujete, vypráví je jen vám. Pokud jí samotné budou natolik vadit, že budou narušovat její život, či se bude bránit vůči narušitelům, pak je vhodná intervence lékaře. Pokud ne, vyslechnete v klidu její příběhy a budete tolerantní.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: