Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


jak přesvědčit maminku k umístění

6.12.2011 | Věra

Dobrý den, naše maminka už více než rok trpí demencí, byly jsme na vyšetření u psychiatra, má předepsané léky. Vždy je problém ji někam k doktorovi a kamkoli dostat. Je v domě s rodinou bratra, zatím to nejak šlo, nepamatuje si, dělá nesmysly, několikrát ji chytl olej na sporáku apod. Zhruba před měsícem se její stav velmi zhoršil, začala být vulgární, napadla a tloukla koštětem švagrovou, všichni se proti ní spikli, vyhrožuje že skočí pod vlak, odejde a už ji nenajdeme, odmítá, abychom se o ni starali, vyhazuje nás. Fyzicky je na tom dobře, ale nemyje se, střádá staré jídlo, pouští k sobě do pokoje dva velké psi, které brat má, i do postele. Někdy si říkám, že nás za tohle snad zavřou, ale nejsme s ní schopní hnout, maximálně ji uklidím a vyházíme co nashormáždila (během dne když jsou v práci přinese odpadky z popelnice apod.), k umytí ji přemlouváme týden. Při kontrole u psychiatra před 14ti dny se kterým odmítla mluvit, bylo doporučena hospitalitazice na gerontopsychiatrii, aby dostala jiné prášky. Nebylo možné ji do léčebny umístit hned ten den a další dny už odmítala kamkoli jet s tím, že se jí chcem zbavit a to že se radši zabije. Od té doby naprosto cokoli odmítá, přestože s ní pan doktor mluvil velmi hezky, je zatvrzelá a vlastně všichni už se bojíme, že udělá něco sobě nebo někomu, kdo bude zrovna poblíž. Měli bychom pro ni i umístění v soukromém domově pro lidi s Alzheimerem, ale nemůžeme ji nijak dostat z domu, nechce nikam jet, prala by se s námi, nechce odjet ani pod jakoukoli jinou záminkou s tím, že se jí chceme zbavit a jsme parchanti. Lékaři nám v tom nepomohou, protože je svépravná a nikdo ji násilím neodveze ani ji nikde nebudou držet. O zbavení svépávnosti nyní žádáme, ale to je běh na dlouhou trať. Žádný majetkový důvod k jejímu umístění nikdo nemá, majetek už před 20ti lety po smrti otce přepsala na bratra a dál v domě 20let žila a mohla by žít dál, ale už to nejde. Bratrovi děti se před ní zamykají, protože je neustále komanduje a sprostě jim nadává, protože jsou ještě malé, občas jí také něco řeknou a je konflikt. Mohl by tam s ní samozřejmě někdo 24 hodin být, ale to bychom se z toho za chvíli zbláznili všichni. Ale hlavně potřebuje vyšetření, aby měla vhodné léky a ani na pár dnů nikam nechce. Nemáte někdo zkušenost jak se vám podařilo babičku nebo dědu přesvědčit, aby s vámi jeli a zůstali někde (domvíváme se, že druhý den už nebude vědět co bylo den před tím). Navíc se začínáme rozcházet i v rodině, všichni jen vykladájí jak máma zase reagovala, co udělala, jak je to bezvýchodné. Uřž si připadám, že jen já hledám nějakou cestu jak to řešit něž se něco stane, vymýšlím jak s mámou jednat, abychom ji umístili a bratři mi na to jen říkají, to nepůjde, tam nebude chtít být. Někdy mám chuť se na vše vykašlat a nechat věci běžet samospádem, ale vím, že to je nesmysl. Moc děkuji za radu nebo vlastní zkušenost s tím, jak se vám podařilo rodiče přesvědčit k umístění..

Otázku dáváte spíše jako příběh, bylo by proto vhodné jej umístit do rubriky příběhy. Aby čtenáři na něj mohli reagovat se svými zkušenostmi.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: