Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jak pečovat nebo kde sehnat péči o seniora na vesnici ?

21.12.2011 | František

Dobrý den,

obracím se na Vás se zdvořilou žádostí o pomoc a informaci:
Pečuji o moji matku (87 let) ve vesnici Rovečné na Českomor. vysočině. Částečně mi pomáhá má sestra, ale převážná část této vskutku náročné péče zůstává na mně,... a upřímně řečeno, síly už docházejí, trvá to více jak 3 roky. Tato zátěž je už pro mne stresující, matka nedodržuje už ani základní hygienu, neudrží moč ani stolici, spí v čem chodí celý den a díky všelijakým lékům od psychiatra převážnou část dne prospí. Je téměř hluchá, takže žádná komunikace není.Vyžaduje však celodenní dohled a péči. Já to už přestávám zvládat, psychicky se cítím na dně. Sestra odmítá matku umístit v nějakém seniorském domově, pry by to těžko snášela.
Žádná paní pečovatelka v okolí není, občas vypomůže sousedka. Obědy kromě svátků sobot a nedělí jí nosím ze školy.Jinak vařím já, uklízim po ní se Savem v ruce,... zkrátka je to už deprimující. Mám přítelkyni v Praze, ale vzhledem k péči o moji matku se téměř nevidíme. Nevim, kam to povede dál, jak to řešit. Poraďte, prosím. Děkuji.

Pokud situaci nezvládáte, situace je pro vás neúnosná, není nikdo, kdo by vám pomohl, jak píšete, tak vaše sestra na chvíli by mohla převzít péči. Nebo zažádat o tvz. respitní péči do 6 týdnů a případně zajistit ústavní péči.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: