Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jak na dědu.

27.2.2012 | Karla Kubíková

Můj pětašedesátiletý manžel má devadesátileté rodiče, žijící na vesnici, vzdálené od nás 60 km.Oba jsou nemocní a pohybují se jen za pomoci vozíků.Děda téměř nechodí, obstarává ho babička, která na péči o něj sotva stačí.Manžel (spolu se mnou) za nimi jezdí až třikrát týdně a vše obstarává. Je svědomitý a milující, ale psychicky a fyzicky vyčerpaný. Odchod do domova důchodců nebo k nám děda zásadně odmítá, stejně jako péči sociální služby. (Pečovatelky vyhodil.) Zlý a agresivní je především na babičku, která často pláče a jak říká, ráda by se už taky nechala opečovávat.Prosím o radu, jaké má tato situace řešení.

Obtížně se odpovídá na otázky, které téměř nemají nové řešení. Zkuste si sami zodpovědět následující otázky. Jaký byl vztah mezi prarodiči? Byl dědeček vždy povahově problematický? Přes jeho chování jeho blízcí mu vždy oddaně pomáhali? Domníváte se, že babička by byla ochotna opustit jej a přestěhovat se do Domova pro seniory nebo k vám? Ovšem pokusit se o toto řešení by bylo vhodné. Kdyby souhlasila, mohla by rozetnout tento uzavřený kruh.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: