Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Jak dále s rodiči

24.6.2012 | Jana

Dobrý den, prosím o radu, nevím vůbec jak dál pokračovat. Maminka (81) byla po 2 měsících propuštěna domů s diagnózou vaskulární demence. Maminka nechodí, s potížemi se posadí. Pro domácí péči se rozhodl její manžel (843), protože maminka neustále mluvila o tom, že chce domů. Maminka s manželem bydlí na vesnici v domku, já i moje sestra bydlíme v jiných částech ČR a obě pracujeme. Měli jsme již smluvenou sestru z domácí péče. Po dvou dnech byl maminky manžel převezen do nemocnice se slabou mrtvičkou. Maminku jsme převezli do zařízení LDN v jiné městě než je její manžel hospitalizován, byla to jediná možnost. Je možnost nechat převézt maminky manžela do stejného zařízení, kde je maminka, ona však nechce a chce domů. On prohlašuje, že půjde domů (zatím se nepostaví na nohy, je v nemocnici 6 dnů) a maminku vezme domů také. Nevíme vůbec, jak se v této situaci zachovat, víme, že péči o maminku a zřejmě i o jejího manžela nelze v domácím prostředí zvládat ani za pomoci pečovatelky, ale ani jeden z nich si to nedá vysvětlit.
Jana

Z vašeho dotazu je patrné, že manžel vaší maminky zřejmě není váš otec a postoj k další péči obou je odlišný od pohledu maminky. Bylo by vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékařem maminky, který zná dobře její zdravotní stav a realisticky zvážit další vývoj a možnosti. Rovněž tak s ní samotnou / je samozřejmě otázkou míra postižení syndromem demence/. Leccos lze zvládnout i v domácím prostředí ve spolupráci pečovatelské služby a domácí zdravotní péče. Maminka nemá omezení způsobilosti k právním úkonům, takže bude-li naléhat na návrat domů, půjde domů.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: