Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


jak bojovat s nechutenstvím

7.8.2011 | Marie

Dobrý den, moje maminka,82r, 160cm, 42kg, žije v domě s pečovatelskou službou. Vždycky byla štíhlá, vitální a vždy toužila přibrat. Má problémy s nedostatkem železa, několikrát dostala transfuze po kterých se stav zlepšil, nyní užívá přípravky na doplnění železa. Jinak je v pořádku, na svůj věk ve vynikající psychické kondici. Bohužel poslední rok hubne, nemá moc chuti k jídlu. Zjistili jí hranični hodnoty cukru a tak jí dali dietu pro diabetes, což je pro ni pohroma neboť je mlsná na sladké. Maso smí omezeně, ale nevadí jí to. Bohužel jídlo zde je sice kvalitní s velkým podílem zeleniny, ale chuť je neutrální nebo s nezvyklým kořením, což se zcela obrací proti záměru nasytit lidi, pro které je jídlo otázka kvality života. Chápu že nelze vyhovět všem, ale mnohé jsem ochutnala a mohu konstatovat že tato jídla byla jen zdravá. Snažím se mamince nosit jídlo co jí chutná, ačkoliv tím asi podrývám program stravování pod lékařským dohledem.Nelze přinutit žádného člověka aby jedl to co mu nechutná a snaha sestřiček vlastně zase vyvolává špatné pocity- jsou se mnou potíže, zaplatila jsem to a vyhodí se to, zaplatila jsem si něco co jsem nechtěla atd... Moje otázka zní, co je vlastně menší zlo pro mou maminku, když se nají byť ne ideálně zdravě a přestane hubnout nebo když bude jíst ve velmi omezeném množství jídlo co jí nechutná ? Má její lékař povinnost dodržet dietní režim i když to vede ke snížení kvality maminčina života ?

Myslim, že celým pojetím vašeho dotazu jste si i odpověděla. Sama se kloníte k představě "když se nají byť ne ideálně zdravě a přestane hubnout". Ideálně zdravě je relativní pojem, poplatný době, kultuře. I sladké občas může při stařecké cukrovce.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: