Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Izolace nemocne matky otcem

21.8.2015 | Tom hogan

Mujotec pecuje o moji matku75 let, kteratrpi demenci, peci nezvlada a neni ichoten o tom se mnou diskutovat, tvrdi , ze todela nejlepe. Bohuzel nema zadne znalosti a nechce vyskechnout zadne rady. Matka se rapidne zhorsuje, protoze kde potrebuje pomoc nepomuze, kde naopak ji ma nechat udelat co nejvice veci samotnou ji se vsim pomaha. Je mozne zazadat o jeji peci. Byva casto spinava, ma o dve cisla mensi boty, nebot ma opuchle nohy, je izolovana .... Odehnal me, ze se do toho nemam plest, ze to dela dlouho a nejlepe. Uz 5rokem se snazim ale bezmocne prihlizim k jeji skaze zapricinene otcovou senilitou a omezenosti. Byva casto opily a pak na peci vubec nedba, jeste kdyz byla zdrava casto pil a pak ji psych tyral. Ona uz o vecech nerozhoduje, dela vse za ni, rika ze je jeji manzel, ze musi byt s nim ne se mnou. Ale hned na to zapomene. Ma pokrocily stav Ad, Dekuji za radu

Situace vašich rodičů je dlouhodobá, zřejmě skutečně letitá. Maminka, ještě, když byla na tom psychicky dobře, rovněž problém neřešila. Jak byste si představoval svou pomoc, když s otcem není dohoda? Můžete dát podnět soudu k omezení způsobilosti a stanovení opatrovníka, ale to se týká právních záležitostí. Můžete oznámit policii na podezření z trestného činu týrání "svěřené" osoby, ale asi nejvhodnější je kontaktovat zdravotně sociální odbor, vysvětlit situaci a domluvit se na dalším postupu. Rozhodně je vhodné konzultovat praktického lékaře maminky. (T.T.)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: