Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Důchod - zamítnutí a možnosti odvolání - tvrdost zákona.

29.11.2010 | Dvořáček - Praha

Dobrý den, jsem 4 roky ženatý a manželka je asi 2,5 či necelé 3 roky plně invalidní.Podaná žádost o invalidní důchod byla shledána jako odůvodněná avšak invalidní důchod ji finančně nybl přiznán nakolik manželka občanka SR s trvalým pobytem v ČR nemá za posledních 10 let odpracovano 5 let jak z ČR nebo i ze SR pro vypočítaní doby pojištění. Na ČSSZ nám bylo, ale oznámeno, že jsou 2 možnosti ačkoliv manželce chyběl necelý rok na přiznání invalidního důchodu asi pouze 1500 Kč ??? A to možnost si chybějíci dobu doplatit a znovu požádat o invalidní důchod anebo podat stížnost / dovolání k ministrovi práce a soc. věcí na tvrdost zákona, který může udělit výjimku.

Chci se zeptat co je na tom pravdy a zda je i jiná možnost jako docílit aby manželka alespoň nějaký důchod či finanční podporu dostávala, má tady trvalý pobyt a kdysi tady i pracovala.Kdyby nepřišla nemoc pracovala by i nadále,bohužel skutečnost je bohužel jiná. Uvažovali jsme, že manželka požáda ČR o udělení českého státního občanství kde u občanů EU pouze u občanů SR je podmínka udělení občanství 5 let kde může být uplatněná / udělená výjimka a státní občanství může být uděleno po 2,5 letech za předpokladu splnění všech podmínek. Domnívame se, že by se tím situace zlepšila a částečně změnila ačkoliv jakmile je v posuzování důchodu ještě jiný druhý stát trvá vyřizování min. 1 až skoro 5 let, u mé manželky to byli 2 roky !!! A nakonec nic.

Za radu a pomoc moc děkuji, Dvořáček.

Je mi líto, ale váš problém nesouvisí s obsahem naší poradny, nesouvisi s péčí o staršího, těžce nemocného blízkého člověka, ani se stářím. Obraťte se například na internetporadnu.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: