Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


dotaz na maminku

19.3.2016 | Jana Mutlová

Dobrý den, mám dotaz ohledně své maminky.Maminka je druhým rokem v soukromém penzionu pro seniory, kde je 24h péče.Nebot po smrti tatínka, maminka nemohla zůstat sama doma.prodělala několik mrtviček, je diabetička na inzulínu, 3xtýdně jezdí na dialýzu.Dříve si došla na toaletu, nebo chodila s chodítkem. Ale nyní nechodí ani se chodit nesnaží, vymýšlí si např.že se jí motá hlava, jen aby nemusela chodit. V současné době si už sama nedojde na toaletu, má pleny. Ale stále o sobě tvrdí, že chodí a že je soběstačná a že chce, aby jsme jí vzali k ní domů, že chce být doma. Odmítá být v penzionu. Přitom tam má sama pro sebe garsoniéru. Neumí stále pochopit, že se nenní schopná sama o sebe postarat a ani se o to nesnaží. Dialýzu považuje za něco nedůležitého, že to je jen nějaký dočasný "výmysl" pana doktora. Maminka často lže a vymýšlí si, někdy nám nadává, to samé i paním ošetřovatelkám. Neustále napadá stravu v penzionu a sprostě nadává.Nechce dodržovat diabetickou dietu.A ted v poslední době nám vyhrožuje, že pokud jí nevezmeme domůů, tak nebude jíst léky a nenechá si píchnou inzulín. A opravdu začala léky vyhazovat do koše zjistily paní ošetřovatelky. Nevíme co máme dělat maminka se zlobí na nás, že jí nechceme vzít domů, nechce se stýkat s lidmi v penzionu.Nemůžeme si jí vzít domů. Myslíme si, že se u maminky projevuje demence,žádala jsem již před rokem psychiatrické vyšetření maminky, ale lékařka řekla, že maminky stav odpovídá jejímu věku a dál nic.Když se člověk cizí s maminkou baví, tak působí jako když problém nemá, komunikuje odpovídá, ale když se s ní bavíme my, tak my víme souvislosti mezi věcmi o kterých se s ní bavíme a víme, že je mimo realitu a skutečnost která je. Např.její stav ve kterém je. Jak jí máme vysvětlit, že domů nemůže. R9káme jí to stále dokola a nebo odvedeme řeč jiným směrem. Předem děkuji za radu.

Nahradila bych vaše "neumí stále pochopit" - není schopna vzhledem ke svému psychickému stavu pochopit.... Maminka nelže, ale vzhledem ke svému postižení může být její hodnocení reality zkreslené. Byť popis motání hlavy je jistě reálný. Maminka je pravděpodobně ke svému stavu nekritická. Bylo by vhodné i psychiatrické vyšetření maminky a následná konzultace s psychiatrem, kvůli vyjasnění si situace. Vše popsané by platilo, jestli u vaší maminky jsou přítomné příznaky postižení syndromem demence. Protože "stav odpovídá jejímu věku" by znamenalo, že je vlastně zdravá. Stáří, přibývající léta rozhodně nemusí provázet projev demence! (TT)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: