Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Dotaz

19.4.2014 | MARIE

Moje maminka leží v LDN Zábřeh na Moravě cca jeden měsíc.Dle vyjádření primáře je již stabilizována a tudíž ji musí přeřadit na sociální lůžko, které je zpoplatněno částkou 18.000,-- Kč měsíčně.
Tato částka je pro mě velmi vysoká a tak mi bylo sděleno, že maminka bude propuštěna domů, přičemž trpí stařeckou demencí a Alzheimerovou nemocí. V nemocnici netrefí z toalety zpět na pokoj. Maminka má v současné době trvalé bydliště převedeno do Soběslavi. Má nárok na zajištění sanitky pro převoz do místa trvalého bydliště a za jakých podmínek.
Pan primář ji přesto chce nechat převézt do místa bývalého trvalého bydliště v Zábřehu na Moravě.
Děkuji za odpověď, Marie Tomanopvá.

Vaše maminka s diagnózou Alzheimerova choroba na sanitku nárok pravděpodobně má, pokud ve smlouvě s konkrétní LDN nejsou jiná kritéria. Co se týká platby sanitky - obraťte se na zdravotní pojišťovnu, u které má maminka sjednané pojištění a informujte se tam.
Cena 18 000 za sociální lůžko - odpovídá součtu příspěvku na péči (nezapočítává se, ale je nutný)+ starobního důchodu maminky + rodina. Ohledně čerpání další péče se můžete domluvit se sociální pracovnicí o možnosti umístění do jiných domovů se zvláštním režimem dle místa současného trvalého bydliště.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: