Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Dočasný pobyt seniora

30.6.2011 | Alena

Dobrý den, starám se již několik let o mou matku, která je po mozkové mrtvici (17 let) a v současné době má diagnostikovanou i stařeckou demenci. Ještě je částečně soběstačná (musím jí pouze vařit, prát, nakupovat a uklízet), příspěvek na péči nepobírám. Letos jsem se rozhodla, že bych jela společně i s mými malými dětmi na čtrnácti denní dovolenou, protože si již potřebuji odpočinout. Žádné příbuzné jiné nemáme a babička odmítá to, abysme ji na těch čtrnáct dnů umístili v domě pro seniory, nebo aby péči o ni převzala nějaká docházející pečovatelská služba. Nevím jak to řešit. Sousedská péče nepřichází v úvahu. Nechce pochopit, že i já mám svůj život. Je nějaké jiné řešení? Měla bych to konzultovat s obvodním lékařem?

Pečující, aby mohl pomáhat a starat se, má mít prostor k odpočinku. Je to i nutnost v prevenci syndromu vyhoření, aby pomáhající neubližoval. Nemocný človek, o kterého se stará, se často díky nemoci povahově mění, zvýrazní se sobecké rysy, často odmítá jinou péče, než tu, na kterou zvyklý. Mnohdy velmi agresivně. Což se může jevit, že "nechce pochopit", ale postižený už není schopen tuto situaci pochopit. I vaše děti potřebují společnou dovolenou. Konzultovat s obvodním lékařem samozřejmě problém můžete, ovšem rozhodnotí je na vás.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: