Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


dlouhodobá péče o ležícího pacienta

26.12.2015 | Lenka Konečná

Dobrý den, starám se čtvrtým rokem o mého manžela (62), který trpí mimo jiné roztroušenou sklerózou. Manžel je již nechodící, ležící, komunikující. Péče je neskutečně psychicky i fyzicky vyčerpávající, hlavně proto, že manžel vše odmítá, léky, léčení, rehabilitace, nyní mě psychicky deptá, s ničím není spokojen, vše obrátí proti mně. Ke všemu má negativní postoj, sprostě mi nadává, křičí, a to i za péči a starost o něho. O polohování nemůže být ani řeč, hned kříčí, ať mu dám pokoj, vyměnit plenu, ať neotravuji, tak řekněte, jak tohle vydržet? Obstarávám všechno, jemu léky, kontroly u lékaře, kam musí jedině sanitou, to se nikdy neobejde bez výčitek, nadávek. Přitom ho všude doprovázím, sám by nevěděl nic. Péči pečovatelek odmítá, využíváme pouze jednou týdně a ještě mi za to nadává. Já jsem již na pokraji sil, nevím, kudy kam. Vím, že by potřeboval nějaké léky na zklidnění, vystřídali jsme kolikery, ale když pak odmítá všechny.. má i cukrovku. To on mě posílá k psychiatrovi, už o tom uvažuji. Samozřejmě pobyt někde také odmítá, i když byl nucen alespoň do LDN (zařídila jsem si pobyt v lázních), jinak bych si neodpočala a jeho nedostala z domu ani na den. Chci začít více využívat pečovatelské služby, ale on s tím naprosto nesouhlasí. Přitom já podle něho dělám všechno špatně, ale aby se o něho staral někdo jiný, odmítá. Naše komunikace je otřesná, je mi z toho zle, je to i ponorka, za ním nikdo nechodí a když přijdou vnoučata, tak moc zájem nejeví, rozčilují ho. Prosím, jak si v této situaci poradit?

Zopakuji jen doporučení z odpovědí dříve položených na otázek. Máte dojem, že chování manžela se na "stará kolena" změnilo? Nebo bylo vždy stejné a teď se jen negativní rysy zvýraznily? Nebylo by manželovi lepší případně v penzionu, kam byste beztak denně docházela? Chování vašeho muže může být pod vlivem deprese provázené morózně rezonantním laděním. Bylo by vhodné situaci probrat s ošetřujícím lékařem a terapii by buď upravil sám, či doporučil psychiatrické vyšetření. (TT)


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: