Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


dítě s autismem

9.11.2004 | Jaroslava Smolová

Dobrý den. Jsem učitelkou ve speciální škole pro mentálně postižené děti. Dochází k nám dívenka, u které je diagnostikován syndrom autismu. Dívka nemluví. Zhruba před třemi lety začala odmítat boty, nějakou dobu chodila pouze v bačkůrkách. Nyní už odmítá i ty. Zatím se nám nepodařilo ani ve spolupráci s psycholožkou či spec. pedag. centrem najít příčinu, odbourat snad nějaký psychický blok. Matka zkouší i kineziologii, zatím bezvýskedně.Asi před měsícem doma zakopla, musela být ošetřena na chirurgii. Měla podvrtnutý kotník, lékař doporučil měsíc bez školní docházky. Dívka doma ležela s fixovanou nohou a teď odmítá vstát, na nohu se postavit, pouze leze po čtyřech a zcela jí to vyhovuje. Rodina si neví rady. Nastává problém se školní docházkou, dívku nelze ani dostat z panelákového bytu do auta, protože je těžká, vzetí do náruče se brání, zvládne ji pouze otec, který však musí odjíždět ráno brzy do zaměstnání. Prosím, nebyla by pro nás nějaká rada? Co zkusit? Pomohl by pobyt v nějaké léčebně pod dohledem odborníků?

Nevím, kde je vaše škola, ale rozhodně musíte mít kontakt s pedopsychiatry. Rovněž rodiče určitě spolupracují s dětskou psychiatrickou ambulanci, vždyť díky ní byla dívenka doporučena do vaší školy. Kromě profesionalů je řada svépomocných skupin - rodin věnujících se problematice s kontakty právě na profesionály. Proto bych považovala za vhodné obrátit na někoho z uvedených subjektů v místě, ve vašem regionu. Náš portál je určen spíše pro pečující o starší postiženou populaci.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: