Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


demence a darovací smlouva

29.9.2013 | David Sikora

Vážená paní / Vážený pane,

obracím se na Vás s prosbou o právní pomoc v následující životní situaci.
Babička (82 let) má lékařsky diagnostikovanou demenci a je ji přiznán příspěvek na péči (Stupeň III). Péči o ní zajišťuje strýc. Babička má ve vlastnictví podíl na domě ve výši ½, strýc ¼ a moje matka ¼. Mezi strýcem a matkou jsou velmi napjaté vztahy. Bojíme se, že strýc je schopný podstrčit babičce darovací smlouvu na její polovinu domu a přivlastnit si tak podíl na majetku, který by dostala matka po smrti babičky, kdy by se majetek dědil rovným dílem.
Chci se zeptat, jestli je možné se také situaci nějak vyhnout.
Jestli pomůže v takovém případě zbavit babičku způsobilosti k právním úkonům.

Předem děkuji za odpověď

David Sikora

Strýc se všemi náležitostmi může dát návrh soudu na omezení způsobilosti k právním úkonům. Situaci spíše konzultujte s právníkem, než s naší obecnou poradnou. (T.T.)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: