Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Dědova pojízdnost

24.8.2003 | Vráťa

Můj dědeček celý život jezdil na kole, dnes ve svých 71 letech je psychicky fit, má srdeční potíže, hovořil o ischemické chorobě srdeční, má pocit nejistoty při chůzi, o tom mluví. Bydlí v polosamotě a dál jezdí na kole, o potížích při jízdě nemluví, kolo je vlastně prostředek, který mu umožňuje dostat se na nákup, na karty do hospody a vůbec mezi lidi. Nebude-li moci jezdit, stane se jeho život velmi problematický. Bojím se jeho pádů. Je možno mu nějak pomoci?

Je otázkou, jak se ke kolu staví dědeček, jeho pohled. Vaše návrhy mohou být sice velmi zajímavé, ale jen z vašeho hlediska. Lze sice uvažovat o trojkolce, ale dědečk nejdřív by měl ocenit její význam pro něj.
Pomůcky kromě své funkce, by měly být i svým designem atraktivní. Aby byly zajímavé i pro jinou skupinu, než jsou určeny. Koneckonců vůbec se nemusí jednat původně o kompenzační pomůcku. Zkrátka, aby postižený nevnímal díky pomůcce ještě větší znevýhodnění.
Vycházková hůl, běžný doplněk solidního gentlemana vzala za své v třicátých letech s rozvojem automobilového průmyslu, zkrátka začala překážet. Dnes vidíme teleskopické hole, jsou v rukou spíše zahraničních turistů při výletech na horách. Jsou krásné, atraktivní, značkové a drahé.
Chodítka jsou jednoduchá, nepřiliš přitažlivá i když výrazně funkční. To je pro naše podmínky málo. Co je platné, že na švédském trhu na dopoledním nákupu je řada seniorů s chodítkem a pomůcka je samozřejmostí! Český senior v městě běžně pomůcku nevidí, v televizi na obrazovce se s nesetká, takže se domnívá, že jej hendikepuje a raději zůstává odsouzen mezi čtyři zdi. Na venkově je obyvatelstvo jakoby k funkčním pomůckám tolerantnější.
Trojkolka je určena i pro ty, kteří se v daleko mladším věku bojí jízdy na kole, či mají potíže s rovnováhou. Pro zdravotně postižené (přispívá i pojišťovna) ji vyrábí u nás firma Loped. Lze s ní (s převodovkou) v mírně kopcovatém terénu dobře jezdit na nákup či kamkoliv mezi lidi. Vždyť obdobně se u nás rozváží pizza domů, transkulturálně ve východoasijských zemích se jedná o běžnou přepravu. Ve Finsku jsou běžné dvojkoloběžky, případně vpředu sedí vnouče. Pro movité jsou k dispozici na světovém trhu motorky trojkolky.
Ale podstatný je pohled vašeho dědy.
MUDr. Tamara Tošnerová

Více k tématu: pády kompenzační pomůcky

finská dvojkoloběžka

Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: