Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Co si o tom myslíte ?

19.2.2011 | Alena Kreidlová

Dobrý večer. Mám 83 letou nemocnou maminku, která je nyní na LDN . Zatím necelé 2 měsíce. Trpí praktickou slepotou,je zmatená, neorientuje se a neví co se vlastně kolem ní děje a hlavně, sama neví co dělá. Maminka se mi totiž začala v posteli více pohybovat a byla hodně neklidná. Upozorňovala jsem na to její lékařku a personál.Dávali jí léky na zklidnění a byli si toho taky vědomy. Neměla jsem z toho dobrý pocit a stále jsem se bála. Dnes jsem šla maminku navštívit a dozvěděla jsem se, že v noci spadla z postele, která má zábrany. Naštěstí to dopadlo dobře, ale po druhé už by to vyjít nemuselo. Je mi hrozně,protože já sama jsem měla 3 roky maminku ve své péči a měla jsem jí tak zajištěnou a dokonce v noci, že jsem si byla jistá, že se nemůže nic stát. Vůbec to nemůžu pochopit, jak ze strany lékaře, tak ze strany zdravotního personálu, když dobře věděli, jak je neklidná. Na interně, když to věděli, tak bohužel museli jí přivazovat obě ruce nebo aspoň jednu ruku k posteli. Už se těším jen na jedno, až si odvezu babičku domů.

Když se porozhlédnete po LDN, vidíte, jak většinu nemocných tvoří senioři na 80 let, zmatení, respektive s poruchami chování, s nedoslýchavostí. špatně vidící, s řadou chronických chorob, zkrátka výrazně postižení. Pracoviště bylo být určeno k doléčování, k rehabilitaci atp. K prevenci nočních pádů je vhodná postel, co nejníže posazená a bez zábran. Zmatený nemocný přelézá zábrany a následky pádů jsou horší, než bez ní. Pokud budete mít maminku doma, lze zkombinovat domácí zdravotní péči se soukromou pečovatelkou. Maminka určitě pobírá příspěvek pa péči, má starobní důchod, z nich pečovatelku můžete hradit. A budete mít větší jistotu, že vše je tak, jak by mělo být.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: