Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Co s ním?

5.12.2013 | Petr

Dobrý den, bydlím s partnerkou v bytě v našem společném vlastnictví. Spolu s námi tam bydlel i její otec. Nemá přiznaný žádný příspěvek na péči, ale nedokáže sám ujít víc než pár kroků, navíc má začínající demenci, a občas je agresivní. Partnerka starost o něj nezvládla až do té míry, že skončila asi na měsíc na uzavřeném psychiatrickém oddělení. Já trávím celý den v práci, takže asi týden se o něj jezdili starat její sestry. Pak je to přestalo bavit, takže mu zajistili pobyt v nemocničním zařízení. Problém je, že tam mu pobyt koncem měsíce končí. Partnerku brzy z psychiatrie pustí, ale ona začíná mít opět záchvaty paniky, že se o něj bude muset znovu starat. A proto se chci zeptat: Může být nucena, aby se o něj musela starat? Musím ho pustit zpět do bytu kde má trvalé bydliště, přestože tu nemá žádnou nájemná smlouvu ani nic podobného? Mohou ho vůbec z nemocnice vyhodit na ulici, když by se nenašel nikdo kdo by se o něj postaral?

V čem je potřeba péče u otce vaší partnerky? Píšete "nedokáže sám ujít víc než pár kroků, navíc má začínající demenci, a občas je agresivní". Znamená to, že je třeba pomoc s chůzí? Má chodítko, nebo hůl? Nebo je potřeba dopomoc? Jak se projevuje u něj začínající demence? Na co reaguje občasnou agresivitou? Nikdo nenutí vaši partnerku k péči o otce, je možno využít profesionální - pečovatelskou službu a především denní centrum. K umístění v ústavu např. Domov pro seniory je potřeba jeho souhlas. Za daných okolností se složitě bude vracet tam, kde má trvalé bydliště. Problémem jsou především vztahy mezi vaší partnerkou a otcem, píšete "ona začíná mít opět záchvaty paniky, že se o něj bude muset znovu starat". Zkuste podporovat profesionální pomoc pro otce vaší partnerky.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: