Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Co mohu pro babičku ještě udělat?

7.12.2018 | Lucie

Dobrý den, jedná se o mou babičku. Je jí 88 let, má diagnostikovanou demenci. Bohužel bydlíme, jak já jediná vnučka, tak i taťka jako jediný syn 250 km daleko. Babička bydlela v rodinném domě, kde si musela sama topit, uvařit. Poslední rok se o sebe dokázala postarat čím dál tím méně a i pečovatelská služba, kterou jsme zajistili a platili již nedostačovala. Často nám paní pečovatelka volala, že babička je zmatená a bylo by vhodné, aby s ní byl někdo i přes noc. Jednou ze zdravotních důvodů jí byla zavolána rychlá zdravotnická služba. Zjistili podvýživu a dehydrataci, v důsledku zhoršeného zdravotního stavu skončila následně na LDN. Dle vyjádření lékařů již nemůže být sama doma, přestěhovat se k nám odmítla. Nakonec jsme jí přesvědčili, že by mohla jít do penzionu pro seniory, kde se o ni hezky starají. Na péči si babička nestěžuje, poslední dobou nám však pláče do telefonu, že chce domů. Představuje si, že se k ní přestěhujeme a budeme se o ni starat. To však není možné. Víme, že doma sama již být nemůže, sama chodí o chodítku, neumím si představit, jak by si topila, nosila dříví Už si nevíme s babičkou rady. Rádi bychom zajistili péči o babičku, ale máme za to, že jsme již vyčerpali všechny možnosti. Třeba však na něco přijdete. Pečovatelská služba se bohužel neosvědčila, protože dohled je již třeba již trvalý. Možná poradíte, jak babičku i motivovat. Děkuji za odpověď.

Dobře tušíte, že na nic jiného nepřijdu. Stav se při diagnostikové diagnóze demence bude pozvolna zhoršovat, každá změna bude komplikací. Bylo by vhodné, aby byla umístěna aspoň tam, kde se bude co nejmíň stěhovat. T.T.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: