Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Co je příčinou závratí?

22.3.2011 | M.Hubatý

Dobrý den.
Dovoluji se obrátit na vaši poradnu s následujícím dotazem.
Je mi 68 let a již od dětství mám přesně ty problémy, které jsou příznakem pro mozkovou mrtvici. Určitě tak 1x za měsíc mám závratě, mám špatnou koordinaci pohybového aparátu, hlavně nohou a mám špatnou mluvu, že mi není vůbec rozumět. Nemohu ani pořádně chodit a vypadá to, jako bych byl v podnapilém stavu. Což si také í okolí o mně často myslí.
Tyto stavy mím již od dětství. A když jsem své stavy popisoval lékaři na neurologii, neřekl mi čím by to mohlo být. V roce 91 jsem byl na operaci meningeomu v oblasti tureckého sedla. Meningeom utlačoval oční nerv pravého oka a já na něj oslepl. Myslel jsem si, že po této operaci již popisované potíže nebudu mít, ale tento stav trvá stále. V r. 2007 jsem byl na reoperaci meningeomu, jelikož začal utlačovat oční nerv levého oka. Po této reoperaci jsem ztratil zrak i na polovinu levého oka. Takže vidím jen na polovinu levého oka. Centrum zůstalo bohudík zachované, jen periferní vidění je špatné.
Ale stavy závratí u mne přetrvávají. Pokud tento stav nastane musím si lehnou, či sednout a tak za 3 hodiny to přejdew a já jsem schopen normální chůze a normálně komunikovat.
Rád bych věděl čím to je co proti tomu mám dělat.
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
Miloslav Hubatý
Mariánské Lázně

Vzhledem k tomu, že stav máte od dětství, těžko lze na dálku pomoci. Ke zmírnění závratí je vhodné konzultovat specialistu přes ušní, nosní, krční - ORL.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: