Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


co dělat

2.1.2015 | Kristýna

Prosím Vás,potřebovala bych poradit,jak mám jednat se svojí matkou(ročník 1947),která se již několik let léčí na bércový vřed, který cca od listopadu loňského roku podle jejích slov bolí jak nikdy předtím a stále více se prohlubuje? Matka je svéprávná normálně myslící osoba,ale pojem ,,lékař apod." je pro ni naprosto cizí a nechtěný pojem. Naposledy sice svou kožní ošetřující lékařku navštívila někdy v říjnu 2014,ale od té doby ne. Matka tvrdí,že si vyměňovat obvazy umí sama a vklidu. Protože mi ale její zdraví není lhostejné,navštívila jsem mezi svátky bez jejího vědomí její kožní lékařku,protože měla opravdu tak silné bolesti,že dělalo pro ni značné potíže si dojít i na WC. Po odchodu lékařky jsem byla ,,ta zlá a špatná". Bolestí se celá chvěla, plakala a naříkala. Prý je doktorka ras a ničemu nerozumí. O další odborné péči nechce ani slyšet, sanitku při jejím vědomí a nesouhlasu volat stejně asi nemůžu. Přítel na auto,takže i odvoz odněkud někam by nebyl problém. Matka ale prostě nechce,když na toto téma přijde řeč, tak buď nereaguje vůbec něco se hádá se všemi dojkrve a když zmíním,že potřebuje možná i nemocnici,tak hned řve,žese kjí chci zbavit a že stejně brzy zemře a budu mít pokoj. Přitom chci naopak opravdu pro ni jen to nejlepší, dávat ji do nemocnice proto,abych se jí zbavila je naprosto vyloučené. Já chodím na 12 h směny,takže se nemohu o ní každý den starat. Poraďte prosím,co mám dělat,kam se obrátit a jak s ní vůbec jednat,aby aspoň trochu pochopila,že mi jde prostě a jen o její zdraví a nic jiného. Já už jsem z toho naprosto zoufalá,když vidím,jak se trápí, velmi špatně chodí(spíše jen pomocí dlouhého deštníku místo hole) a stále trpí krutými bolestmi bércového vředu? Běžně dostupné léky jí vůbec nepomáhají,naopak je jí už po nich špatně od žaludku. Děkuji za jakoukoli odpověď.

Vážená paní Kristýno,
píšete o své mamince, že je svéprávná normálně myslící osoba, ale pojem ,,lékař apod." je pro ni naprosto cizí a nechtěný pojem. Pak je potřeba přijmout i její pohled na postižení. Vy můžete, jak sama vidíte, jen bez výrazného úspěchu navrhnout řešení. Jenže vaše "dobře míněné rady", /vždyť všichni chtějí "jen to nejlepší"/ nepadají na úrodnou půdu, nejsou přijaté. I jí jde o zdraví, jen vše vnímá jinak. Zkuste se nějakou dobu nevnucovat s svými doporučeními, jsou zdrojem zbytečných konfliktů.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: