Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Celodenní péče

26.5.2004 | Věra Peukertová

Prosím o radu, jaké jsou v Praze možnosti umístění tatínka do zařízení s celodenní péčí. Otci je 83 let a v současné době je na pozorování v psych. léčebně v Bohnicích. Podle mého laického názoru se jedná o stařeckou sklerózu. Jinak je vzhledem ke svému věku v odpovídajícím fyzickém stavu, je mobilní. Osobní hygienu je víceméně schopen provádět sám, pokud je mu to řečeno. Sám zapomene vše během chvíle. Dosud se o něj starala 79-letá maminka, ale domácí péče o něj začíná být nezvladatelná (fyzicky jí brání odejít z bytu,navštívit lékaře, několikrát denně ji osočuje z krádeží, apod.). Maminka je již psychicky na dně a dokonce začíná mít i zdravotní potíže vzniklé pravděpodobně dlouhotrvajícím stresem. Já se bohužel vzhledem ke svému zdravotnímu stavu též o tatínka nemohu starat. Mám těžce nemocná játra a musím se vyhýbat fyzické námaze i stresu. Velmi často jsem také hospitalizována v nemocnici. Přestože jsem v domácnosti, jsem ráda, že jsem schopna postarat se o 6 letého syna. Také bydlíme mimo Prahu. Jelikož nemám žádné sourozence, nevidím jinou možnost než tatínka umístit do nějakého zařízení s celodenní péčí (třeba i placeného, pokud to budeme moci finančně zvládnout), kde bychom ho rádi navštěvovali.
Prosím tedy o radu, popř. o nějaká doporučení.

Vzhledem k tomu, že tatínek byl umístěn psychiatrické léčebně, je potřeba se nejdříve probrat stav s jeho ošetřujícím lékařem, jak jej hodnotí a jak situaci vidi do budoucna. Totéž je vhodné konzultovat s tamější sociální pracovnicí, která bude informovaná i o dalších možnostech umístění. Adresář zdravotnických služeb pro seniory včetně lůžkových je dispozici v Infocentru na Palackého nám /v novinkách je na příručku upozornění/ v podchodu Metra, případně v naší ambulanci. O aktuálních možnostech péče se lze dozvědět na sociální oddělení - péče o seniory Obvodního úřadu dle místa trvalého bydliště tatínka.
Situaci, kterou prožívate i s možnostmi řešení, je součástí našich příruček, jsou vám k dispozici on-line.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: