Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Bezmocnost

11.5.2013 | Jiřina

Dobrý den,
starám se o strýce kterému je 90 let má přiznanou bezmocnost prvního stupně. Jeho stav se dost zhoršil a proto bych chtěla zažádat o přezkoumání. Chlěla bych se zeptat jaká je možnost a od kterého stupně s ním zůstat doma a starat se o něj a jestli by se mi doba opatrování počítala do odpracovaných let na důchod.
Děkuji za odpověď.

Váš strýc je zřejmě zařazen do I. stupně závislosti – lehká závislost. Z ekonomického hlediska je vhodnější pečovat o závislou, blízkou osobou až od druhého stupně závislosti.
V celém rozsahu nebo z 80 % rozsahu se pro stanovení výše důchodu započítává:
(Rozhodné kritérium je datum 1. 1. 2010. Před tímto datem se započítávají v celém rozsahu. Od tohoto data se redukují na 80%.)
péče o osobu jakéhokoliv věku, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) a výše, pokud spolu žijí v domácnosti. (podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: