Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


babička zapomíná

22.10.2013 | Kateřina

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na možnost pomoci babičce, která poslední měsíce čím dál více zapomíná. Babičce je 84 let, v domácnosti žije sama, fyzicky je na tom relativně dobře. Postará se o sebe (hygienu, drobný úklid,drobné nákupy, vaření apod. zvládá dobře) S většími věcmi jí pomáháme. Pokud nějaké zdravotní problémy má, bagatelizuje je. V posledních měsících se u ní objevily bludy, dle kterých jí různé osoby přinášely a odnášely věci z domácnosti. Přesvědčili jsme ji, aby navštívila lékaře, který ji předepsal léky (na štítnou žlázu) a doporučil další vyšetření (výrazný úbytek váhy, špatné výsledky jaterních testů a testů krve). Když babička léky užívala, bludy vymizely, ale zůstaly problémy s pamětí. Problém je, že už si ani nepamatuje, zda léky užila či ne, ani co jí doporučil lékař. Nepamatuje si, co udělala nebo udělal někdo jiný. Svůj problém si ovšem odmítá přiznat a nechce jít ani k lékaři ani řešit své problémy. Když jí upozorníme na nesrovnalosti, začne být podrážděná. Nechce se o tom bavit. Nechce vůbec spolupracovat. Naposledy např. podepsala nevýhodnou smlouvu s telefonním operátorem bez toho, aniž by věděla, co to pro ni znamená. Máme babičku moc rádi, chtěli bychom jí pomoct, ale veškeré dosavadní snahy selhaly. Domluvená vyšetření bojkotovala, léky užívá nepravidelně, společné bydlení s někým z rodiny se zdá jako neproveditelné. Už prostě nevíme kudy kam... Předem Vám proto děkuji za jakékoliv rady, informace nebo doporučení.

Bylo by vhodné spojit se s praktickým lékařem a informovat jej o situaci. Z hlediska dohledu had babičkou by bylo vhodné zvážit pomoc pečovatelské služby.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: