Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Babička v začínajícím stádiu

7.7.2014 | Adéla

Dobrý den, máme doma babičku v začínajícím stadiu Alzheimerovy chodroby
a protože je chvílemi velmi agresivní a celou moji rodinu toto chování vyčerpává, tak bych se chetěla zeptat na pár otázek.
1. Jak k ní máme přistupovat, aby nebyla tak moc agresivní ( příjde nám, že hádky uplně vyhledává a vyvolává záměrně).
2. Máme doma kocoura, co se rád toulá, ale ona je na něm uplně zavislá a když není doma nemluví o ničem jiném. Pořád dokola "Kde je koucou?!"
Jak jí máme odpovědět, aby se uklidnila?
3.Mojí sestru si již nepamatuje a je na ní zlá. (Je to ta zlá, zákeřná děv**, co se sem nastěhovala. )
Jak jí říct, že je to její vnučka a normálně to pochopila a nebyla vůči ní už zaujatá?
4.Vím, že pohyb je důležitý. Ráda bych sní chodila na procházky nebo nějak cvičila, ale babička má nemocné kolena a skoro nemůže chodit. Tak jakou aktivitu by jste mi pro ní doporučila?
Moc děkuji za odpovědi.

Zkuste se dohovořit s lékařem, který ji zná, nejpravděpodobněji s praktickým lékařem a domluvit se na dočasné zklidňující medikaci. Což by mohlo mít dopad i na hovory o kocourovi. Je potřeba chápat, že hovory a dotazy babičky jsou vedené pod vlivem závažné duševní choroby a nelze je brát osobně. Proto dotazy typu "Jak jí říct, že je to její vnučka a normálně to pochopila a nebyla vůči ní už zaujatá?" pramení z nepochopení choroby a je třeba odvádět pozornost jiným směrem. Je tato informaci životně důležitá? Při demenci některé věci a souvislosti nemocný není schopen pochopit a není ani vhodné je řešit.
Co se týká pohybu, máte naprostou pravdu, pohyb je důležitý, ale cvičit se dá i v sedě, činí-li chůze problémy.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: