Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Amputace LDK

9.10.2010 | Ivana Mokrošová

Pečuji o otce, kterému nechtějí amputovat levou nohu. Zní to asi dost podivně, ale je to tak a já nevím proč. Otci je 68 let a přibližně 15 různých diagnóz: městnavé selhávání srdce, chronickou bronchitidu,DM na inzulinu, polyneuropatii. Je po angioplastice. Do drobné oděrky se nakazil MRSA, má již zasazenou kost i achilovku. Lékaři neustále mluví o amputaci, ale nakonec ji neprovedou. Konzultovala jsem to i s lekařem jiného ústavu a ten se divil, že tu nohu pořád má, že v tomto stavu ho ohrožuje na životě. Tatínek je týden doma a pak se zvýší teplota, nebo dostane třesavku a RZS ho opět odveze do nemocnice, kde se samozřejmě jeho stav po podání antibiotik a kapaček zlepší a za 10 až 15 dní je opět doma a situace se opakuje takto už 4 mésíce. Lékaři mu řekli že o amputaci si musí požádat sám. Přesto nás poučili o velmi dlouhé léta trvající léčbě, a o nebezpečí smrti vinou defektu s MRSA. Otci tímto dávají jen falešné naděje, kromě ukrutných bolestí trpí i psychicky a sním celá rodina. To už opravdu si dnes člověk musí o amputaci požádat? Mě se to zdá neuvěřitelné.

Situace bude zřejmě složitější právě v období, kdy se stav zhorší a amputace by byla doporučena jen z vitální indikace. A to zřejmě není. Pokud má táta jednoho ošetřujícího lékaře - chirurga, je vhodné se dohovořit na společném postupu. Tatínek nežádá o amputaci, ale s navrhovanou amputací by zřejmě souhlasil, což by případně podepsal.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: