Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Amputace dolních končetin

8.2.2012 | Vendula Štraufová

Dobrý den, mému nevlastnímu otci (60 let) byla dána diagnóza "gangréna" obou dolních končetin. Denně mu z ran vytéká spousty tekutiny (pravděpodobně lymfy) Nohy má hodně oteklé a v některých místech doslova černé. Pravděpodobně mu budou obě končetiny amputovat. A já bych se chtěla zeptat jak po takovém zákroku postupovat. Četla jsem předešlý dotaz a obávám se stejného přístupu personálu nemocnice, ve které je otec hospitalizován. Už je tam po několikáté a zkušenosti nejsou vůbec dobré. Ale bohužel si nemůžeme dovolit nějakou nadstandardní službu/péči. A proč toto píšu, protože už teď mají v dané nemocnici problém ošetřovat mu otevřené a velice bolestivé proleženiny.
Tento dotaz mám hlavně z toho důvodu, že se mi doneslo, že takové zákroky jdou v dnešní době už jako na „běžícím pásu“. A že ani následná hospitalizace není nijak závratně dlouhá a pacient je velice brzy propuštěn do domácí péče. Ale jak postupovat, co dělat, jak se o člověka po takovém zákroku starat? Nevlastní otec je už takto dost agresivní, už delší dobu posloucháme výhrůžky o spolykání léků a podobně. A samozřejmě se bojíme, aby k něčemu takovému opravdu nedošlo. Ale jsem přesvědčena, že takový zákrok se na jeho psychice hodně odrazí.
Má člověk po takovém zákroku nárok na nějakou péči včetně rehabilitace, kde ho naučí alespoň částečné samostatnosti a psychicky ho, v rámci možností, srovnají? Má matka je na tom sama zdravotně velice špatně. Jsem přesvědčena, že nezvládne takovou péči a to právě z důvodů jejích zdravotních problému a do toho všeho bydlí ještě v panelákovém bytě 2kk v desátém podlaží. Tento byt není ani možné přizpůsobit takovému handicapu.
Mohli byste mi, prosím, poradit?
Předem vám velice děkuji.

Nemáte-li opakovaně dobré zkušenosti s nemocnici, kde je nevlastní otec hospitalizovan, neuvažoval/li jste o případném dalším zákroku jinde? Už teď má proleženiny, rehabilitace bude složitá. Po propuštění, ovšem bude záležet na konkrétním stavu, bude třeba spojit se s domácí zdravotní péči,(Home care) což před propuštěním v nemocnici může zprostředkovat a doporučit ošetřující lékař, který vás bude informovat z hlediska zdravotního stavu a případně vám doporučí spolupráci se sociální pracovnicí. V domácích podmínkách zprostředkovává kontakt s Home care praktický lékař.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: