Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Alzheimerova choroba

26.4.2017 | Fialová

Dobrý den, prosím poraďte mi, co dělat. Tatínek má diagnostikovanou Alzheimerovu nemoc, fyzicky zatím soběstačný, po duševní stránce je to horší, hlavně krátkodobá paměť, ale s tím jsme se smířili. Nemoc bohužel prohloubila jeho horší stránky povahy, takže se stal paranoidním, nesnášenlivým, vzteklým, tohle je teď hlavní charakteristika jeho povahy. Stará se o něho bratr s rodinou, proti kterým však začal obracet svoji zatím slovní agresivitu. V noci je chodí budit a vyčítá jim něco, co si vsugeroval, bratrovi sprostě nadává i před dětmi a vytváří další jiné konflikty. Rozhořel se i spor, kdy si otec vsugeroval, že mu škodí soused (bezproblémová přátelská rodina), tluče na něj na zeď a nadává), nepomáhá nic. Vyvracení jeho domněnek ho rozzuří, takže v rámci klidu buď nereagujeme nebo mu to odkýveme. Ale není to asi řešení a nevíme, jak na něho. Máme strach, aby mu "nepřeskočilo" (omlouvám se za ten výraz) a neskončilo to nakonec fyzickým napadením z jeho strany. Otec byl asi 3x u neurologa, který nemoc diagnostikoval, napsal mu léky, ale otec se urazil, že ho považuje za blázna, odmítl tam chodit a léky nebere (už je to asi 3 roky). Nejsme schopni nic dělat, obvodní doktor nám řekl, že v případě fyzické agrese máme volat policii. Děkuji moc za odpověď!

Spíše se o lécích domluvte s obvodním doktorem, který k předpisu může být delegován i neurologem. V případě fyzické agrese při jasně definované chorobě s ní spojené je vhodné volat i lékaře za spoluúčasti policie. (TT)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: