Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Alkoholová demence

22.8.2014 | Vladimír

Dobrý den,

Před pár měsíci jsem převzal opatrovnictví mé matky po otci, který náhle zemřel. Opatrovník jí byl ustanoven soudem z důvodu alkoholové demence v roce 2000. Letos jí bude 70 let a již od počátku mého opatrovnictví u ní pozoruji problémy v chování. Domluvy i důrazné a vysvětlování je u ní bezpředmětné. Přesto bych ji však rád dochoval v domácím prostředí. Nicméně nejsem si jistý, zdali je to v jejím případě ještě bezpečné.
Vzhledem k tomu, že jsem v oblasti zdravotnictví laik a praktický lékař mi v této problematice nepomohl, dovoluji si Vás touto formou požádat o radu na koho se obrátit. Tedy kdo by byl schopný posoudit, zdali další setrvání matky v domácí péči je bezpečné.
Předem děkuji za Vaši případnou odpověď

Pomoci vám může, pokud se jeví obvodní lékař jako nevhodný, tak vyjádření psychiatra případně neurologa. Ale k vlastnímu posouzení setrvání matky doma bude záležet na vás, na vaší toleranci, schopnostech, možnostech případné zajištění další pomáhající osoby, ne každý je toho schopen. Příspěvek na péči jistě již máte. V rámci teorie je vhodné i seznámení se a s edukací ohledně diagnózy demence, bez ohledu na její příčinu. Informace lze pochopitelně vyhledat na internetu. Vhodné je kontaktovat Alzheimerovskou společnost a zjistit od pečujících jejich zkušenosti.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: