Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


agresivní chování

19.11.2014 | Zuzana Kokayová

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak mám postupovat v péči o tatínka. je mu 72 let ale již 5 let postupně víc a víc zapomíná, bohužel nechtěl navštívit žádného lékaře. Tento rok se změnilo i jeho chování. Mívá záchvaty vzteku, vidí maminku s jiným mužem a následně přijde agrese a vulgární nadávky na maminku. Dříve naprosto hodný a slušný muž. Ted v neděli maminku tak zmlátil, že zavolala policii a následně odvezli tatínka na psychiatrii v Mostě. Leží tam, neví proč tam je a chce domů. Maminka se ho bojí ale stále ho miluje. Lékař nám řekl, že ho utlumí, zaléčí a dá nám ho domů. Nevím zda ho máme umístit do ústavu s ochrannou péčí. Se mnou mluví normálně, jen samozřejmě zapomíná a ví co mamince udělal asi neví že v takovém rozsahu a říká že když to na něj přijde, že si nemůže pomoc. Děkuji Vám za radu. S pozdravem Zuzana

Tatínek se pravděpodobně díky duševní chorobě dramaticky změnil, svým chováním ohrožuje nejbližšího člověka, což vedlo maminku k povolání policie. Stav tatínka by se měl upravit tak, aby nebyla obava rodiny z jeho návratu. Stav by měl být stabilizovaný, nikoliv jen "utlumený". Umístění v ústavní péči - to je v současnosti realizované, je hospitalizován v Mostě a je srozumitelné, že ošetřující lékař jej směřuje do domácí péče. V dané situaci je potřebné, aby názor ošetřujícího lékaře byl v souladu s názorem motivované rodiny k převzetí domů. Jen zopakuji, nejedná se jen o utlumení tatínka, ale o stabilizaci jeho psychického stavu. Což je možno případně i za cenu ústavní péče s denními návštěvami rodiny.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: