Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


agresivita ve stari

22.1.2013 | Iveta

Dobrý den,
Obracím se na Vás s dotazem týkající se mého dědy, protože už si s ním nevíme rady. Děda byl vždycky cholerik,ale loni v létě měl mrtvici. Po mrtvici začal špatně mluvit, věty nedávají smysl,a podepsat se už také nedokáže. Již v nemocnici byl vůči návštěvám babičky velmi agresivní, a jeho agresivitu poznal i personál v nemocnici,kdy ohrožoval protézou sestry. Babička tam mohla pouze za přítomnosti mého taťky (syna). Z nemocnice jednou také utekl,a odjel v pyžamu autobusem domů,kde si ho vyzvedla policie přivolaná nemocnicí. Po propuštění z nemocnice, jsme jako rodinný příslušníci dostali papír, kde bylo napsáno, že nesmí v žádném případě řídit,bylo mu doporučené cvičení,předepsány prášky a hlavně se měl dostavit k psychiatrovi. Na žádné psychiatrické vyšetření se nedostavil, a prášky nebere,a podle toho to taky vypadá u nich doma. Ohrožuje své okolí tím,že jezdí autem, ale hlavně psychicky týrá babičku. Než se dědovi stala mozková příhoda,tak byl také velice výbušný,ale nyní je to o 100% horší v tom,že mu nikdo nerozumí, a on se rozčiluje kvůli tomu,že mu nikdo nerozumí. Vyhrožuje babičce,že jí ublíží,nebo že zapálí barák. A hlavně si strašně vymýšlí a lže,jen aby zadal příčinu vybouchnout. Je to hrozné. Babička je vystresovaná, a na dně svých sil a my nevíme jak dostat dědu na to psychiatrické vyšetření. Situace je opravdu neúnosná. Nechceme aby se babičce něco stalo, nebo aby si kvůli dědovi ještě něco udělala. Prosím poradíte nám co máme v této situaci dělat?
Dekujeme Musilovi

Ohrožuje-li děda svým chování a jednáním okolí, je vhodné konzultovat pohovost, která by zřejmě doporučila hospitalizaci, případně za asistence policie. Podnět k odnětí řidičkého průkazu na základě zdravotních kontraindikací je v kompetenci praktického lékaře, případně jiného ošetřujícího lékaře, ale odnětí klíčků od auta je na rodině. Stálo by za úvahu uvážit podat podnět k soudu k omezení způsobilosti k právním úkonům a stanovení opatrovníka.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: