Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Agresivita

9.12.2010 | Buchtová Marcela

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.
Tatínek, 67 let, po mozkové mrtvici, se špatně pohybuje, velkou část dne proleží.
Dojíždím ho umývat.
V domácnosti s ním žije jeho manželka a 2 synové. Mladší má nějakou formu psychózy, ale léčit se nechce, prý léčení potřebujeme všichni okolo, nikoliv on. Zvláště na tatínka je hrubý, často křičí, obviňuje, ponižuje a vyhrožuje, že mu ublíží. Nevím, jestli by byl schopný opravdu to udělat, každopádně se o tatínka bojím. Bratr je v podstatě celé dny doma, skoro nikam nechodí. Všem doma poroučí, co můžou a co ne a oni, aby byl aspoň zdánlivě klid, mu neodporují.
Podle psychiatričky, ke které dříve chodil,ho na ústavní léčení nemůžu nechat odvézt, musel by být zbavený svéprávnosti, nebo být nebezpečný svému okolí či sobě (ale to bych asi musela mít důkaz, třeba to mít nahráno??)
Maminka se též léčí na psychiatrii a několikrát už byla hospitalizována, takže radši trpí a neřeší to...
Můžete mi, prosím, poradit, co můžu dělat, když už s nimi ve společné domácnosti nežiju?
Děkuji Buchtová

Zvažte, zda by tatínkovi bylo skutečně lépe v jiném prostředí. Nebylo by vhodnější zajistit další formy ambulantní a terénní péče a tak pomoci i mamince?


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: