Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Beletrie

Co to je toto? Ivanu Wernischovi k sedmdesátinám

Kol.
Co to je toto? Ivanu Wernischovi k sedmdesátinám
Uspořádat význačným osobnostem sborník k životnímu jubileu bývala dříve samozřejmost. Pro přispěvatele radost. Pro čtenáře rozkoš z počtení. V případě sborníku Co to je toto? se sešli literární přátelé Ivana Wernische, aby společně oslavili básníkovy sedmdesátiny: Ajvaz, Dudík, Dvorský, Dynka, Fišmeister, Goldfam, Holub, Hrbáč, Hruška, Hvížďala, Chlíbec, Chobot, Janatka, Kafka, Kaprál, Koťátko, Kotyk, Král, Kremlička, Nowicki, Ohnisko, Olič, Palla, Pitínský, Pížl, Přidal, Reiner, Rozehnal, Rybáková, Řezníček, Salava, Slanina, Soukupová, Stančík, Stašek, Svěrák, Šanda, Šrut, Trojak, Vokolek, Voráč.

Nakladatel: Druhé město, 2012

Tak trochu úžasní

Dawn Frenchová
Tak trochu úžasní
Matka Mo si neví rady se svými dětmi, nerozumí jim, což je na pováženou vzhledem ke skutečnosti, že je sama dětská psycholožka. Ano, má manžela, avšak jediná jeho schopnost spočívá v tom, včas se dostatečně daleko zdekovat od případných problémů. A Mo zůstává na všechno sama. Jak dovléct nezdárnou dceru k maturitě a na vysokou školu? Jak naložit se synovou excentričností? A s manželovou nezúčastněnou praktičností? A jak s náhlým vzplanutím k výrazně mladšímu kolegovi? Kterak se vyrovnat s vlastním stárnutím, když vám stále za krkem sedí supervitální matka-důchodkyně, která vždycky přesně ví, jak máte žít?

Nakladatelství ARGO, 2012

Nebezpečná metoda

John Kerr
Nebezpečná metoda
Druhé vydání naučné knihy, která posloužila jako námět pro stejnojmenný film (premiéra v ČR 26. ledna 2012).
Kniha, založená na letech výzkumu a nově objevených dokumentech v polovině sedmdesátých let, popisuje začátky nového vědního oboru - psychoanalýzy. Poprvé odkrývá příběh osudové rivality mezi Carlem G. Jungem a Sigmundem Freudem, který zároveň poznamenal další vývoj této nové disciplíny. Důvod, proč se tyto dvě mimořádné osobnosti rozešly, nachází John Kerr mimo jiné v ženě, která stála mezi oběma muži, Sabině Spielreinové. Ve své knize ukazuje, jak hluboce vývoj analýzy ovlivnilo to, co se o sobě její zakladatelé navzájem dozvěděli, a jak se snažili z těchto informací co nejvíce vytěžit.

Nakladatel: Prostor, 2012
ISBN: 978-80-7260-260-5

Stařec a moře

Ernest Hemingway
Stařec a moře
Několikrát zfilmované dílo z roku 1952, jež Hemingwayovi dopomohlo k Nobelově i Pulitzerově ceně, je snad nejslavnější variací hemingwayovského příběhu o hrdnovi troskotajícím, ale neporaženém. Mistrovské dílo opět doplní v češtině dosud nepublikované texty Hemingwaye - žurnalisty, tentokrát o rybolovu. Čtenář tak bude znovu moci takřka nahlédnout spisovateli přes rameno a sledovat jej na jeho tvůrčí cestě od faktografie k beletrii.

Nakladatel: Pavel Dobrovský - Beta, 2012

Až po svatbě

Rudolf Roden
Rudolf Roden se ve své nové knize esejistických črt zabývá převážně mezilidskými vztahy, nevyhýbá se přitom ani intimním detailům partnerského soužití a občas zamíří i na pole sexuologie. Zachovává si přitom humorný nadhled a zúročuje své bohaté životní i profesní zkušenosti. Narodil se v židovské rodině, vyrůstal za první republiky, spolu se svou ženou Evou přežil pobyt ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Po komunistickém převratu roku 1948 se jim podařilo uprchnout a usídlit se v Kanadě. Zde dostudoval medicínu, věnoval se lékařskému povolání a později začal provozovat soukromou psychiatrickou praxi v Montrealu, které se věnuje dodnes.

Nakladatel: Prostor, 2012
ISBN: 978-80-7260-264-3

Máslem dolů

Šabach, Petr
V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí…

Nakladatel: Paseka, 2012
ISBN: 978-80-7432-187-0

Mám tolik práce, že si jdu raději lehnout

František Lukeš
Mám tolik práce, že si jdu raději lehnout
Krátké povídky, úvahy a fejetony P. Františka Lukeše si získaly velký čtenářský ohlas už v devadesátých letech, kdy vycházely v nakladatelství Zámek. Vyprávějí o obyčejných lidech s obdivuhodnými vlastnostmi, postoji a činy. Hlavní motivací autora je přispět ke zlepšení současného světa tím, že se zamýšlí nad chováním lidí, kteří v něm žijí. Z jeho příběhů čiší živá víra a naděje, ale především láska k lidem a veliké milosrdenství při pohledu na lidskou slabost. Texty jeho knížky jsou stručné až heslovité, ale možná právě tím čtivé, nabízející mnoho podnětů k zamyšlení.

Karmelitánské nakladatelství, 2012

Jake má problém

Kingsley Amis
Jake má problém
Oxfordský vysokoškolský profesor Jake Richardson na prahu šedesátky zjišťuje, že jeho virilita začíná upadat, a rád by proti tomu něco dělal. Zkouší to proto s různými moderními i módními typy sexuální psychoterapie, a ačkoli při tom se zaťatými zuby prožívá situace často silně žinantní a většinou značně pokořující, nijak mu to nepomáhá. Čím trapnější jsou Jakeovy zážitky, tím víc se čtenář baví a směje, avšak zároveň se zvyšuje i frekvence pasáží, kdy ho zároveň i trošku mrazí v zádech.

Nakladatel: Plus, 2012
ISBN: 978-80-259-0142-7

Jak úspěšně (ne)stárnout aneb Sexy až do hrobu

Olga Strusková
Jak úspěšně (ne)stárnout aneb Sexy až do hrobu
Táňa Fischerová, Květa Fialová, Marie Retková, Vladimíra Dvořáková, Helena Illnerová, Magdalena Dietlová a mnohé další ženy nám dokazují, že věk nehraje žádnou roli a stárnout se dá s elegancí. To zaujalo a inspirovalo režisérku a publicistku Olgu Struskovou k vytvoření knihy složené z rozhovorů s těmito úspěšnými a uznávanými dámami, které navíc
doplňují názory odborníků na ženskou krásu po padesátce.

Nakladatel XYZ, 2012
ISBN: 978-80-7388-590-8

Nakladatelství XYZ, 2012

Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světě

John Grogan
Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světě
Co to je za rodinu bez věrného, dobře vychovaného klidného psa? Labrador Marley má však k takovému psímu hrdinovi daleko. Když si ho John s Jenny přivedou domů, nestačí se divit. Marley kosí ocasem sklenice a zarámované fotografie, ohryzává nábytek, vyhrabává květiny na zahradě, leze do odpadkového koše, skáče na lidi a loudí u stolu, hraje si na potápěče v misce s vodou, škrtí se na vodítku, čmuchá, funí, slintá a očurává kdeco a kdekoho. A navíc roste jako z vody. Přesto na něj John s Jenny nedají dopustit a s velkou láskou i pochopením líčí Marleyho veselé kousky i dojemné chvíle z jeho stáří a nemoci.

Nakladatel: Ikar, 2012
ISBN: 978-80-249-1797-9

K přátelům

Kačer, Jan
K přátelům
Knížka je o podzimu. O trýznivém smutku z odcházení i o radostném pocitu štěstí ze zázraku spoluúčasti na životě s těmi, co se sice vzdalují, ale neodejdou nikdy. Před rychlostí prchajícího času přivíráme oči a jako zářící body na cestě potkáváme přátele. Otevřeme knihu - a na první stránce věnování: Na okus A. B. Natahujeme hodiny - dar tety Puni. Psací stroj od strýce Oldíka, štíhlého krasavce z Tišnova. Ruce po tátovi, oči po mamince. Zasněnou a tajemnou touhu po ženě, žvatlání na pískovišti s naléhavou připomínkou dcer a vnoučat, po předcích. Procházíme městy a místy. Tady bydleli, tady bydlí.

Nakladatelství: EMINENT, 2012
ISBN: 978-80-7281-435-0

Teta Joleschová a dědicové

Torberg, Friedrich
Teta Joleschová a dědicové
Pokračování Tety Joleschové, Torbergovy mimořádně úspěšné knihy historek a anekdot z první poloviny 20. století, nezůstává literární kvalitou ani vtipem prvnímu dílu nic dlužno. "Dědicové", kteří vznikli záhy po vydání Tety Joleschové, jsou stejně jako ona svižným kaleidoskopem kavárenských historek, mozaikou drobných lidských osudů a obrazem dobových středoevropských intelektuálních vrstev. Na rozdíl od první knihy, ukotvené v klidné meziválečné době, vykračuje Torberg v druhém dílu na prahu třicátých let z prostředí pražských kaváren do literárních kruhů Vídně, Budapešti a nakonec Spojených států, zejména Hollywoodu, kam on sám zamířil s válečnou intelektuální emigrační vlnou. "Zánik Západu v anekdotách", o němž hovoří již podtitul prvního dílu, tu nabývá nostalgičtějších tónů, avšak právě vynikající židovský humor je tím nejlepším vzdorem vůči evropskému osudu.

Nakladatel: Paseka, 2012
ISBN: 978-80-7432-175-7

Zastřelte toho chromého koně

Gruber, Václav
Zastřelte toho chromého koně
Co jsou to vlastně vztahy mezi mužem a ženou? Jindřich a Kamila. Oba jsou ve středním věku, kdy už si člověk umí život vychutnat. Mít radost z práce, z rodiny, z milování...
Příběh Chromého koně je vyprávěním o lásce, o důvěře, o radosti ze života a také o smrti. Především je to ale příběh o naději.

Nakladatelství: MOBA, rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-243-4633-5

Staré dobré časy

Tom Hodgkinson
Staré dobré časy
Praktická příručka moderního hospodáře aneb jak se o sebe postarat
Staré dobré časy jsou další prací české veřejnosti velmi dobře známého britského spisovatele Toma Hodgkinsona, jehož předchozí knihy Líný rodič, Jak být líný a Jak být volný sklidily mimořádný úspěch. Hloubavostí, humorem, filozofickým vhledem a především neotřelým přístupem k životu zaujaly všechny, kteří hledají způsob, jak uniknout z ubíjející všednodennosti moderní společnosti, která se podle autora nedokáže vymanit ze slepé uličky, v níž vlastní vinou uvízla.
Autor je šéfredaktorem časopisu Idler (Lenoch)

Nakladatelství Jota, 2011
ISBN: 9788074620065

Tak nevím

Jiří Menzel
Tak nevím
Soubor úsměvných fejetonů světově proslulého režiséra. Kniha světově proslulého filmového a divadelního režiséra (73 l.) a herce je výborem nejlepších fejetonů z knih Tak nevím a Tak nevím podruhé, komentujících všední i méně všední situace a události našeho života. Vtipně a přiléhavě ji ilustroval karikaturista Miroslav Barták, čímž vznikla kniha, která rozesměje i pohladí po duši.

Nakladatelství Motto, 2011

Blázinec

Dana Špatenková
Blázinec
V autobiografické novele autorka zúročila své zážitky z pobytu v Psychiatrickém centru Praha v Bohnicích. Díky její knize si uvědomíme, jak neobyčejná, křehká a zranitelná je lidská psychika.

Nakladatelství Kava-Pech, 2011

Kočky to vědí líp

Jitka Baliharová, Oldřich Přibík (František PON)
Kočky to vědí líp
Vtipně ilustrované a s laskavým humorem napsané vyprávění o životě s kočkami zavede čtenáře nejprve do jejich pražského bytu, kde se postupně zabydlely tři kočky, které od základů změnily život jeho majitelům, a také na venkov, kde se rodina rozrostla o čtvrtého kočičího člena. Dozví se, co kočky dokáží udělat s poklidnou domácností, jak se s nimi srovnat u jídelního stolu, v ateliéru nebo v koupelně, jak se vedle nich malují obrazy, či jak vybrat kočkám ten správný dům. Příběhy koček i lidí napsané s láskou a pochopením pro jejich slabosti, které ovšem občas vedou k drobným katastrofám, předkládají autoři čtenářům se značnou dávkou humoru. Kniha vychází v nové grafické úpravě a rozhodně by neměla chybět v knihovně žádného milovníka koček. Obnovené vydání první, velmi úspěšné knihy manželské dvojice výtvarníků.

Nakladatelství: PON František, 2011
ISBN:9788026010678

Cesta pokory / Cesta odpuštění

Kol.
Cesta pokory / Cesta odpuštění
Knížka je tematicky zaměřena na pokoru a odpuštění. Obě cesty se vzájemně doplňují a podmiňují, protože jen když dojdeme k vnitřní pokoře, jsme schopni přenést se přes chyby své i druhých a prožít osvobozující odpuštění.
Autorské texty jsou doplněny již dříve vydanými příběhy a citáty různých osobností. Ilustrace ke knize vytvořil Peter Matis.

Nakladatelství: Advent-Orion. spol. s r.o. , 2011

Povídky

Arnošt Lustig a Eva Lustigová
Povídky
Do tohoto souboru vybral Arnošt Lustig nedlouho před smrtí své dvě povídky
Poslední den ohňů a Chvíle hned po ránu, další dvě povídky přidala jeho
dcera Eva – Bílý vítr a Sláva Chaima Steina. Vznikla tak výjimečná sbírka raných
textů obou spisovatelů. Čtenář tak má možnost porovnat jak či zda Lustig ovlivnil
tvorbu své dcery.

Nakladatelství: Mladá fronta, 2011

Stařec a smrt

Jiří Stránský
Stařec a smrt
Hrdinou nejnovější knihy spisovatele a scénáristy Jiřího Stránského, známého široké veřejnosti jako tvůrce seriálu Zdivočelá země, je starý muž, téměř devadesátiletý Vilém, který byl za totality několikrát vězněn. Minulost a osudy vězněných kamarádů se v jeho vzpomínkách samozřejmě objevují, ale podstatně větší roli hraje současnost - rodinné problémy, rozvod milované vnučky Aničky, ztracené přátelství s někdejším kamarádem Karlem, nyní tchánem Vilémovy dcery, dilema, zda má strávit s rodinou Vánoce, které by mnohem raději prožil sám, jen s milovanou manželkou Milkou, s níž si i tři roky po její smrti denodenně povídá...Novela je oslavou lásky a oddanosti, která nekončí ani manželčinou mrtí.

Nakladatelství: Hejkal, 2011

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 21 | »
Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: