Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Memoárová literatura

Matouš

Jiří Cieslar
Matouš
Strhující deník filmového vědce, kritika a esejisty Jiřího Cieslara ze sklonku jeho života. Cieslarův deník je psán s hlubokou znalostí deníkového žánru (Cieslar je autorem obsáhlého svazku Hlas deníku), současně však je zcela upřímný a pravdivý, psaný bez postranních dvířek a bez jakéhokoli předstírání. Deník zachycuje ty nejjemnější záchvěvy lidské duše, ale i mnoho z veřejného dění Cieslarovy doby. V knize ožívá množství každodenních příběhů z pražských redakcí, filmového prostředí a z univerzitního provozu, nad vším se ale klene především touha pochopit sebe sama, svůj úděl a svou nemoc. Matouš je křestní jméno autorova psychoterapeuta, který během děje knihy vážně onemocní a nakonec umírá na rakovinu. Cieslarův deník patří k závažným literárním svědectvím o životě u nás v posledním čtvrtstoletí.

Nakladatel: Torst, 2016

Útěky – Lída Baarová. Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký

Josef Škvorecký
Útěky – Lída Baarová. Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký
Čtenářsky vděčné vzpomínky talentované, obdivované, ale i nenáviděné české herečky, která se proslavila nejen svou krásou a filmovými rolemi, ale i vztahem s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Kniha se čte jako napínavý román a Lída Baarová popisuje zákulisí barrandovských ateliérů, zajímavosti z natáčení v předválečném Berlíně a vyznává se i ze své naivity a lehkomyslnosti, která stála u zrodu jejího uměleckého i osobního pádu. Kdysi obletovaná herečka se po válce dočkala obvinění z kolaborace a ocitla se na čas v pankrácké věznici. Po únoru 1948 se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout do zahraničí a v Itálii zahájila novou uměleckou kariéru.

Nakladatel: Ikar, vydání 3.

Herr Direktor a ti druzí

Jaroslav Pospíšil, Hana Pospíšilová a Hubert Valášek
Herr Direktor a ti druzí
Krátce po 15. březnu 1939 muselo české vedení světoznámé obuvnické firmy Baťa a.s. Zlín řešit choulostivé otázky spojené s vlastnictvím firmy. Tehdejší největší akcionář společnosti Jan Antonín Baťa pobýval v USA a do tehdejšího protektorátu se již nevrátil. Po řadě tajných jednání s Janem Baťou se do vlasti vrátila paní Marie Baťová, vdova po zakladateli zlínské obuvnické společnosti, aby se zde ujala řízení firmy, která zůstala v českých rukou. Nacistický okupační aparát se však s tímto stavem nehodlal smířit, nasadil proto do firmy svého zástupce, který měl dohlížet na všechny operace českého vedení a připravit ovládnutí společnosti Němci. Český management tento záměr včas postřehl a sám si našel svého spolehlivého německého ředitele – tenkráte 45letého Albrechta Miesbacha, zkušeného vedoucího pracovníka obuvnické firmy v Augsburgu.
Přestože během války riskoval pro českou věc život a vždy se choval jako čestný člověk, byl po osvobození Československa obžalován z pronacistických postojů a souzen. Po shrnutí jeho zásluh byl nakonec soudem osvobozen a mohl se vrátit do Německa. Tady se Albrecht Miesbach za významné pomoci Marie Baťové a jejího syna Tomáše, který převzal vedení Baťových podniků v západních zemích, opět úspěšně zapojil do podnikání.

2015

Marek Eben a hosté Na plovárně

Marek Eben
Marek Eben a hosté Na plovárně
Oblíbený moderátor zpovídá 23 osobností z řad umělců, vědců, sportovců, ochránců přírody, historiků a válečných veteránů.

Vydavatel: Práh, 2015

Růže od Stalina - Pohnutý osud Stalinovy dcery

Monika Zgustová
Růže od Stalina - Pohnutý osud Stalinovy dcery
Mé jméno je Světlana Allilujevová. Narodila jsem se 28. února 1926. Můj otec zemřel roku 1953. Jmenoval se Josif Stalin. Jediná dcera sovětského diktátora měla až neuvěřitelný osud. V šestnácti se zamilovala do židovského lékaře, kterého její otec poslal do gulagu. Roku 1963 se vášnivě zamilovala do indického komunisty, a když si po jeho smrti prosadila, že s jeho popelem odjede do Indie, požádala na ambasádě USA o politický azyl. V Americe zbohatla na své slavné knize Dvacet dopisů příteli, o všechno ji ale obrala náboženská sekta. Musela se skrývat nejen v USA, ale i v Evropě. Zemřela roku 2011 ve Wisconsinu. Biografický román Moniky Zgustové je originální, napínavý a plný zvratů.

Nakladatel: Odeon, 2015

Válečný chirurg - Válečný život Františka Buriana a zrození české plastické chirurgie

Mádlová Vlasta, Smrčka Václav
Válečný chirurg - Válečný život Františka Buriana a zrození české plastické chirurgie
Publikace Válečný chirurg seznamuje čtenáře s profesními začátky Františka Buriana, zakladatele poúrazové plastické chirurgie. Kniha shrnuje období od roku 1912 do poloviny 20. let.
František Burian prožil balkánské války v letech 1912 a 1913 jako dobrovolník v srbském Bělehradu a v bulharské Sofii, kde léčil zraněné vojáky z válečných poranění. Burian velmi pečlivě doplňoval chorobopisy, překresloval rentgenové snímky, aby mohl jednotlivá poranění dokumentovat, a tak v Bulharsku začal rozvíjet nový obor – rekonstrukční plastickou chirurgii –, obor, který jej oslovil na pražské chirurgické klinice. Po vstupu do první světové války působil Burian v uherském Temešváru, kde vedl chirurgické oddělení ve vojenské nemocnici.
V kontaktu se svou rodinou je po celou dobu prostřednictvím dopisů, proto významnou část textu tvoří korespondence, kterou si Burian vyměňoval se svou manželkou během obou válek. Z dopisů se mimo osobních sdělení dozvídáme o konkrétních zraněních vojáků a léčebných postupech, také ale o morálních dilematech lékaře uprostřed války a vzniku nového lékařského oboru.

Nakladatel: Karolinum , 2015

Děti diktátorů

Jean-Christophe Brisard
Děti diktátorů
Jmenují se Světlana, Edda, Carmen, Kim nebo Bašar: synové a dcery Stalina, Mussoliniho, Franca, Kim-Ir-sena nebo Háfize Assada... Tito lidé byli vystaveni do popředí za účelem dogmatické propagandy nebo naopak skrýváni před veřejností, vyobcováni, zapíráni, aby nezastínili otce. Někteří z těchto potomků převzali nebo si nárokovali otcovské dědictví, pro jiné bylo přílišnou zátěží a neustále se skrývali nebo se všemožně distancovali od člověka, jemuž vděčili za život. Lze v diktátorech, kteří tragicky poznamenali dějiny, spatřovat otce? Kráčely jejich děti v dospělosti ve stopách svých otců, nebo se od nich naopak odvrátily? Jak naložily se svým neobvyklým dědictvím a jaký byl jejich osud?

Nakladatel: Brána, 2015

Poirot a já

David Suchet
Poirot a já
Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto „malým Belgičanem“ neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. Nakonec ji však přijal, přečetl všechny Poirotovy příběhy a vymyslel řadu rysů chování, jimiž svoji postavu charakterizoval. Postupně si k Poirotovi vytvořil velmi úzký vztah a zamiloval si jej. Výsledkem je sedmdesát televizních adaptací všech příběhů, které Christie o Poirotovi napsala, včetně posledního dílu Opona, kde se Suchet s velkou lítostí musel s Poirotem rozloučit. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal.

Nakladatel: Knižní klub, 2015

Autopsie (pitva režiséra)

Juraj Herz, J. Drbohlav
Autopsie (pitva režiséra)
„Autopsie“ je jedinou autorizovanou biografií Juraje Herze. Vypráví ji s nezvyklou upřímností a to nejen o pozadí natáčení svých filmů, které se dnes mimochodem řadí do zlatého fondu československé kinematografie. Mezi jeho nejznámější filmy patří bezpochyby Habermannův mlýn, Černí baroni, Žabí princ, Panna a netvor, Holky z porcelánu, Spalovač mrtvol či T.M.A. Dozvíte se i o dřívějších podmínkách kinematografie. Ve své biografii se s vámi dělí i o svých vzpomínkách, které jsou svědectvím o době nedávno minulé a podmínkách, která byla na našem území v době Československa a nynějšího Česka zavedena pro české a slovenské filmaře a divadelníky.

Nakladatelství: Mladá fronta, 2015


Skutečný Miloš Kopecký

Pavel Kovář
Skutečný Miloš Kopecký
Podrobná publikace věnovaná životu legendy českého herectví Miloše Kopeckého, kterou napsal zčásti sám ještě před svou smrtí v roce 1996, je strhující výpovědí o jeho ojedinělém osobním i profesionálním životě. Miloš Kopecký byl geniálním hercem, který zářil v každé roli. Jakým byl ale člověkem? Již jeho dětství nebylo příliš šťastné. Školu opustil hned v primě, jeho matku na počátku války odvezli do koncentračního tábora. S tím se Miloš Kopecký nikdy nesmířil a silně ho to poznamenalo. To vše a mnohé další je otevřeně a upřímně zachyceno v této knížce.

Nakladatel: XYZ, 2015

Viditelná temnota

William Styron
Viditelná temnota
Autobiografické dílo Viditelná temnota, v němž se Styron čtenářům svěřuje se svým bojem s depresí. V deseti kapitolách popisuje průběh této těžké duševní nemoci od poznání prvních příznaků přes kritická stádia, která vedla k nevyhnutelné hospitalizaci, až ke zdárnému uzdravení, k němuž převážně přispěla podpora jeho nejbližších.

Nakladatelství Portál, 2015

Dcery

Kateřina Dubská
Dcery
Ve svém druhém románu autorka vypráví příběh čtyř generací své vlastní rodiny a jeho děj se ze Slovácka přesouvá do Prahy a do severních Čech. Zpočátku je velká stmelená rodina schopná společně čelit dopadům dějinných zvratů české historie, která až tragicky poznamenává osudy některých jejích členů.
Nositelkami síly celé rodiny jsou ženy, Josefčiny dcery, ale čím více se rozpadávají jejich vlastní manželství i původně pevné rodinné vztahy, tím osudověji o tuto sílu přicházejí. Jako místy až černá niť se knihou vinou otázky nad vztahy mezi ženami, které jsou zdánlivě příliš silné, a muži, kteří jsou zdánlivě příliš slabí, i vědomí, že jeden tragický okamžik v životě první generace dokáže poznamenat životy těch, kteří se teprve narodí a lidé sami zranění svá zranění přenášejí dál a dál.

Nakladatel: Jota, 2015

Generace Beatles 2

František Ringo Čech
Generace Beatles 2
František Ringo Čech oslavil sedmdesátku a k narozeninám si nadělil druhou memoárovou knihou, navazující na úspěšnou Generaci Beatles aneb Rok stárnoucího rockera. Čtenáře opět pobaví koláž satirických komentářů, dopisů, vzpomínek a rozhovorů z hudebního, divadelního a televizního světa, i ryze soukromé a osobité postřehy. Jak praví sám autor: „Můj originální a nenapodobitelný styl kolísá mezi klasickou knihou, zábavným magazínem pro muže a ženy, učebnicí života, politickým utopismem, filosofickými skvosty, vymyšlenými fakty, nejmodernější encyklopedií a vkusným bulvárem.“

Nakladatelství: Ikar, 2015

Inovátoři

Walter Isaacson
Inovátoři
V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Steva Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní Walter Isaacson přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Tato kniha má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací.

Nakladatel: Práh, 2015

Viditelná temnota

Styron, William
Viditelná temnota
Kniha známého spisovatele autentickým a odvážným způsobem zaznamenává jako jedna z prvních svého druhu jeho postupný propad do deprese a následnou cestu k uzdravení. Popisuje události od jeho cesty do Paříže v roce 1985, kdy se začal jeho stav povážlivě zhoršovat, a formou koláže zážitků, sebereflexí, spekulací a reportážního líčení odhaluje příčiny a důsledky deprese, poukazuje na roli této nemoci v životě jiných spisovatelů (Camus, Levi, Gary) a osobností, a vůbec otevírá mnohá do té doby spíše přehlížená témata spojená s depresí. Naléhavost umělecké výpovědi je spojena s mnoha praktickými postřehy a úvahami, a i proto se Viditelná temnota, poslední velké dílo Williama Styrona, stala svého druhu klasikou.

Nakladatel Portál,2015

Těžká rozhodnutí

Hillary Rodhamová Clintonová
Těžká rozhodnutí
Hillary Rodhamová Clintonová sloužila jako americká ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013. Předtím téměř čtyři desetiletí působila ve veřejném životě v roli právničky, advokátky, První dámy Spojených států a senátorky za stát New York. Je autorkou několika úspěšných knih, včetně memoárů Živá historie (Living History) a průlomové práce na téma výchovy dětí It Takes a Village (Chce to celou vesnici)..,

Ikar, 2015

Géniové XX. století - Osobnosti a objevy, které změnily svět

Karel Pacner
Géniové XX. století - Osobnosti a objevy, které změnily svět
Když v roce 1903 zahájili bratří Wrightové éru letectví, sotva by se někdo odvážil předpovědět, že o pouhých 58 let později obletí Gagarin Zemi v kosmické kabině rychlostí 8 kilometrů za sekundu. Karel Čapek nechal ve svém slavném dramatu R.U.R. dokončeném v roce 1920 chodit roboty do školy, v níž se učili nazpaměť logaritmické tabulky, počítače či jen obyčejné kapesní kalkulačky byly tehdy ještě mimo běžnou představu o dostupné technice na konci 20. století. Je patrné, že tempo technického pokroku nabralo během minulého století nečekané obrátky. A kdo byli ti, jejichž technické vynálezy a vědecké objevy jako byla letadla, radiotelegrafie, penicilin, EKG, inzulin či teorie relativity, měnily svět a vnímaní světa? Ti to dobyvatelé moderní doby sami možná netušili, jak jejich epochální objevy jednou zasáhnou do každodenního života společnosti Karel Pacner, spisovatel, publicista a popularizátor vědy se rozhodl přiblížit českému čtenáři skutečné hybatele dějin, kteří vytvořili své vědecké či technické dílo ve 20. století, a současně ho seznámit se samotnými objevy a jejich mnohdy spletitými příběhy.

Nakladatel: Motto, 2015

Hugo Haas - Život jako film

Pavel Taussig
Hugo Haas - Život jako film
„Mohl by to být film, který by zaujal diváky v mnoha zemích světa. Hraný film dlouhé metráže. Nebo také román. O jednom lidském a hereckém osudu, který se začal téměř současně s 20. stoletím, v roce 1901, a skončil se prvního dne posledního měsíce roku 1968. Symbolicky?“ České filmy pro pamětníky s Hugo Haasem v hlavní roli známe z televizních obrazovek všichni. Jeho život po roce 1939, kdy byl coby osoba židovského původu na hodinu vyhozen z Národního divadla, odešel z Čech, zahrál si na Broadwayi, natočil téměř čtyřicet filmů v Hollywoodu a po letech se nakrátko do Prahy vrátil, však již tak známý není. Pavel Taussig přináší čtenářům strhující příběh vypovídající nejen o osudových cestách herce, ale i o jednom z nejkrutějších století v české historii.

Nakladatel: Plus, 2015

Woody Allen - Kompletní průvodce tvorbou

Jason Bailey
Woody Allen - Kompletní průvodce tvorbou
Kniha přináší profily všech dosavadních Allenových snímků - od debutu What´s Up, Tiger Lily?, přes klasické grotesky Seber prachy a zmiz a Spáč, Oscarem oceněné snímky typu Annie Hall a Hanna a její sestry až po současné skvosty jako Půlnoc v Paříži a Jasmíniny slzy. Zabývá se tématy, zápletkami, vlivy a dopady každého z nich a zároveň nabízí unikátní postřehy a detaily ze zákulisí.
Průvodní eseje jdou nad rámec shrnutí jednotlivých filmů. Zkoumají Allenovy pracovní metody, vývoj jeho osobitého stylu, osobní i profesní vlivy a styčné body v jeho filmografii. Další pohled pak nabízejí příspěvky čtyř autorů o roli hudby, judaismu a filozofie v Allenových filmech a v konkrétních fázích jeho filmografie. Kniha plná citací, fotografií a výrobních detailů je velkou a láskyplnou poctou kultovnímu filmaři.

Nakladatel: Slovart, 2015

Konstruktér vzpomíná... Jak v Plzni vzniklo 200 závodních aut a motocyklů

Václav Pauer
Konstruktér vzpomíná... Jak v Plzni vzniklo 200 závodních aut a motocyklů
Konstruktér Václav Pauer v úvodu knihy vzpomíná na svoji nedobrovolnou praxi v plzeňské Škodovce, kde byl za války totálně nasazen, na studia na ČVUT v Praze, i jeho působení jako asistenta na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni. Své vyprávění věnuje i spolupráci s jezdci Šustou, Zachem a stájí Doležal-Pták. Podstatnou část však tvoří vzpomínky na jeho působení v Metalexu, kde pracoval nejprve externě a později nastoupil nastálo a zůstal až do svého odchodu do důchodu v roce 1989. Autor si je vědom, že s postupem času mohou být vzpomínky zkresleny, ale jak sám říká, hleděl se jich vyvarovat. Podrobné záznamy, které si tehdy vedl, pomohly uvést na pravou míru hodnocení některých událostí, které byly často od počátku úmyslně zkreslovány. Poznámky zároveň napomohly zmapovat nezlomné úsilí a neutuchající vynalézavost konstruktérů i jezdců, kteří se pod křídly Metalexu sešli. Tato parta nadšenců dokázala přivést na svět řadu pozoruhodných technických řešení závodních automobilů a motocyklů, které měly na svoji dobu velmi vysokou konstrukční úroveň i dokonalé zpracování.

nakladatelství Grada, 2015
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 8 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: