Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Nevíme jak dál

21.9.2014 | Arnošt Kobylka

Dobrý den. Maminku (68) jsme před cca měsícem odvezli na internu a následně psychiatrii, poté co se dostala do stavu zmatenosti, nebyla se schopna obléknout, komunikovat atd. Do té doby jsme pozorovali určité chátrání, problémy s třesem rukou atd., ale tomu jsme nekladli větší váhu. (Maminka si na nemoci stěžovala od mlada...) Na interně nalezli zánět moč. cest, na CT pak chronické cerebro-vaskulární změny lakunárního typu. Propuštěna byla s tím, že se nejedná o demenci, ale o mírný kognitivní deficit, s tím že verbální složka je nezasažena. Propouštějící psychiatr konstatoval, že by měla být pod generalizovaným dohledem péče o sebe. Bohužel si z nemocnice odnesla dekubit, v němž vznikl zánět, následovala incize a převazy. Zároveň na urologii v nemocnici zjistili retenci moči a poslali násihned vden propuštění na její urologii. Tam ji nasadili PMK s tím, že ho má co 3 hodiny vypouštět. Obojí matku uvedlo do psychického stavu, kdy si lehla a v podstatě leží celé dni, kromě času, kdy chodí na WC. V posledním týdnu si ndvakrát stolicí znečistila lůžkoviny. (Což znamenalo náhlý přejezd k ní...) Matka odmítá jíst cokoliv jiného, než dětské výživy (má prý špatně udělaný chrup a nechce ho nosit).

Zajistili jsme pečovatelskou službu, která ale odmítla dělat větší činnosti, jako úklid, praní, doprovod ven, či k lékaři a sestru, ale ta pouze 2x týdně provádí převazy. Výsledkem je, že jsem vprvních dvou týdnech byl s maminkou na 5 pracovištích na 9 vyšetřeních + administrativa (zajištění vrácení důchodu z nemocnice) + převlékání lůžkovin + nákupy + příprava jídla + nákupy v lékárně atd... Vedle práce to nezvládám a nevím jak dál. Manželka má sama řadu zdravotních problémů, špatně chodí. Nastoupila na nové místo po měsících nezaměstnanosti a studuje VOŠ. Bylíme s dětmi na sídlišti v bytě s hypotékou. Situace je pro nás problém i finančně, protože třeba jen parkování u maminky nás stojí 40 Kč za hodinu, obvazy, peč.sl., v nemocnici pleny, rozkradli ji tam polovinu oblečení ("to víte, blázni...")... Maminka má důchod kolem 8500 Kč, což všechno padne na nájem, žije z příspěvku na bydlení...

Péči nezvládám, navíc ohrožuje stabilitu našeho manželství. Jak dál? Z psychiatrie nám ji předali s tím, že se o ní máme sami postarat.

Převazy, týkající se ran zajišťuje spíše domácí zdravotní péče (home care), ta je v gesci praktického lékaře. Nevím, jak u vás funguje pečovatelská služba, ale základní úklid by pochopitelně provádět měla. Můžete konzultovat zdravotně sociální odbor, co lze ve vašem městě očekávat. Profesionální služba ať už se týká zdravotnictví nebo pečovatelství předpokládá pomoc ze strany rodiny, její spoluúčast a občas zlobně reaguje, když vše zůstává na nich, například vyzvednutí léků na recept. Vhodné je mít uzavřenou smlouvu s podpisy, z níž vyplývá, co je pečovatelskou službou zajištěno. Zajistěte si i příspěvek na péči.
Pokud péči přes všechnu pomoc nezvládnete, nezbude, než řešit ústavní péčí a navštěvovat ji tam.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: