Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

11.8.2019  Kam jít s nemocnou maminkou   Marie

Dobrý den, jsem opatrovnictví své maminky. Je po CMP 10 let, opatrovnický list mám od roku 2013. Maminka je plně plegická, nemluvící, má zaveden PEG, je plně inkontinentí. O maminku je dobře postaráno, kombinuji svoji péči s as. službami a přes den je doma můj otec, její manžel. Je mu 80 let a myslím, že ho stav maminky psychicky velmi zmáhá, do toho začal poněkud více pít tvrdý alkohol. Utlumuje se tím, bohužel vzhledem k jeho chol. povaze se zhoršuje jeho chování. Nedochází k fyz.násilí, ale začínám si připadat jako služka, se kterou se mluví jako s kusem hadru. Maminka je na mě ale naprosto závislá a ji opustit nechci. Já sama mám svůj byt, k rodičům jsem se nastěhovala, protože stav maminky se zhoršil a otec by to prostě nezvládl. Před tím jsem dojížděla třikrát týdně. Zřejmě to byla chyba... Nyní nemám žádný svůj osobní život, byť mám přítele a svůj byt, z práce jezdím rovnou k rodičům a do svého bytu jezdím 1x týdne a jednou za 14 dnů na víkend... Mám ještě dva sourozence, ale ty se o nic nestarají. S otcem se nedá vyjít, je to zřejmě i našimi povahami, ale myslím, že by měl navštívit lékaře, aby mu napsal psychofarmaka, která by mu zvýšila hladinu serotoninu a zároveň utlumila jeho do určité míry panickou ataku, kdy jak říká nespí, protože stále přemýšlí co bude a jen co ráno otevře oči, tak se dozvím jaká je všechno hrůza, pak jak ho všechno bolí, pokud jej posílám k lékaři, tak se spustí řev, že on nikam nepůjde, že na to nemá čas a a´t si laskavě všímám svého... Atd, atd... Už to prostě nejde snášet a pokud se neudržím a dostaneme se do konfrontace je naprosto hysterický a svým způsobem mi vyhrožuje fyzicky a slovně mě sprostě napadá.
Bohužel jsem do toho nyní zjistila, že mamince se utvořil útvar na levém prsu, neprodleně jsem tedy navštívila mamoporadnu a obdržela resume - zatím nepotvrzené z biopsie, že jde o maligní útvar. Může to být jinak, ale obávám se nejhoršího. Vzhledem k tomu, že otec již několikrát prohlásil, že mě nepotřebuje a ať maminku někam dám - byť je to jeho žena, i to mě naprosto deprimuje jako chování - jsou spolu přes 50 let... - se obávám, že ať mu sdělím diagnozu, řekne že maminku někam umístíme. S tím se jako opatrovník nesmířím. Pokud ji někam dám, tak tam prostě umře s diagnozou a ve stavu v jakém je.. Nikdo se o nemluvícího, ležícího pacienta nebude starat. spolupacienti s ní nebudu udržovat vzhledem k tomu, že nekomunikuje jakýkoli soc. kontakt a v podstatě i personál danného zařízení se o ní rovněž nebude zajímat... Prostě jako opatrovník to nedopustím.. Maminka má právo dož. užívání bytu - bohužel byt byl přepsán na mého nejstaršího bratra a nyní tento byt přechází z družst. vlastnictví do osobní a bratr hned dal byt na omezenou dobu do zástavy bance, aby si jeho dcera mohla vzít hypotéku - ve své podstatě čeká kdy bude moci byt pronajmout nebo prodat.. V rámci toho,že otec funguje tak jak funguje a bratr se chová tak jak se chová, mám silné obavy, že nakonec bude vhod že bude mamka nemocná, protože ta se někam šoupne, tátovi by brách možná koupil menší byt v Brně a tím se vlastně všechno vyřeší a za mamkou se občas dojede táta podívat - možná, a lítat do ústavu každý den budu já, s tím, že chodím do práce. A to už se zblázním úplně. a ne že by to bylo to hlavní, ale nyní samozřejmě máme příspěvek na péči, který dělím mezi sebe, otce, as. služby a mamince z něj ponechávám i tak cca kolem 2 až 3 tis.měsíčně - tzn. nečerpám jej v plné výši, z důchodu si beru pouze úhrady za nákupy zdrav. pomůcek, kosmetiky, časopisů, tzn. za to co jí opravdu kupuji. Nicméně takto veškeré fin. shrábne ústav, bratr ani otec mi na péči nijak přispívat nebudou a já se fakt položím.. Jak to mám celé řešit. Pokud to uvedu u opatrovnického soudu, který bude tento rok znova po třech letech - tzn. stanu se již potřetí opatrovnictví , tak se taky může stát, že uznají, že toto řešit nemohu, určí nám veřejného opatrovníka a bude úplně hotovo... co bych potřebovala vědět je, je nějaká možnost kam bych s maminkou mohla odejít - tzn. kde bych s ní mohla bydlet, v době své nepřítomnosti, kdy budu v práci, nebo budu potřebovat odjet na ten víkend, bych tam mohla mít asistenční služby ( využívám Procare a Hewer)?
tohle není na respitní centra, protože to není pravidelné . denní hospic mi je taky v tomto případě nanic, v domově pro seniory nemohu bydlet já.. Potřebuji nějaké služné azylové bydlení. Nevím zda by třeba Diakonie ( maminka pobývala cca tri měsíce ve Chvalech, ale ti berou přednostně lidi z Prahy 9 a my jsme z Prahy 4 - mají to tam na tři měsíce, sice je tam i jako ala domov, ale když jsem se na něj ptala,s výhledem, že by rodiče třeba s ohledem na zhoršený zdravotní stav museli někam jít - myslela jsem ale oba, nikdy jsem neuvažovala že by šel pouze jeden, to ovšem naráží na přístup otce, který prostě chce být v byte a mamka ať tedy někam jde), tak mi to zamítli.. Vážně nevím co dělat,potřebuji nějaké řešení. Zatíím jsem byla stavu si vše vyřešit sama, ale prostě dva miliony na nový byt nemám... Děkuji Vám velmi pěkně za ochotu a omlouvám se, že je to tak dlouhé. Díky moc. M:
Zkuste se nejdříve dohovořit s místními asistenčními službami a jejich možnostmi. Tošnerová
...

5.8.2019  Přivýdělek k příspěvku   Kateřina Hudcová

DObry den mamince nyni schvalily na otce prispevek na peci II.stupen ma moznost mit brigadu jako privydelek cca 5000 mesicne. chci se zeptat zda tu brigadu muze delat nebo musi byt neustale doma s otcem. Aby pak nedej boze neudeala nejakou chybu a nemusela penize vracet. Otec je po amputaci obou nohou z toho jednu nohu uz ma protezu a druha se mu hoji takze se ceka az se mu zahoji aby mu mohloi vytvorit nohu novou.
V době, kdy maminka nebude doma, musí zajistit konkrétní péči o otce. TT
...

30.7.2019  otec parkinsonik odmítá pečovatelku   Lenka Čurdová

Dobrý den,
mému otci je 77 let a zhruba 10 let se léčí s Parkinsonovou nemocí. Žije sám od 35 let, kdy se s mojí matkou rozvedli. Jeho nemoc se poslední rok hodně zhoršila, pády,halucinace, nemůže třeba někdy vstát,rozejít se, někdy mu nejde obléci se atd. S bratrem se o něj staráme, denně za ním chodíme,nakupujeme,vaříme, nutíme ho umýt se 1x týdně apod. Domluvila jsem pečovatelku a dovoz obědů přes týden a bylo zle. Vysvětlovala jsem,že už potřebujeme pomoc my jeho děti 51 a 56 let a máme také své děti a vnoučata, pracujeme, maminka se znovu vdala a už nežije a já mám i nevlastního otce, který mi víc v životě pomohl než vlastní(ten nás navštěvoval pouze na oslavy svátků a narozenin), prostě že je třeba již pomoc zvenčí. Otec odmítá i příspěvek na péči a přitom my vše platíme ze svého. Pomohl by nějaký psycholog? nevím si rady, on to vždy uzavře odmítavě a tak nic bez jeho souhlasu nejde zařídit. Nakonec řekne, že se o sebe staral sám 50 let a že to tak bude zas dělat a pak třeba druhý den ležel při mém příchodu na zemi v obýváku a když přijela záchranka,tak mě vyhubovali jak můžeme tak nemocného člověka nechat bydlet samotného, ale co tedy dělat? Je to hrozný stres.
Aktualizace stránek "pečující" koncem ledna 2019 skončila
...

6.7.2019  dovoz k lékaři   Veselá

Existuje na mělnicku pomoc při dopravě k lékaři?
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna skončila!!! TT
...

1.7.2019  Operace krčku 89 lete maminky   Marta

Možnost odborne rehabilitace,častečná chůze.Prosím má možnost od pojištovny chtít pomoc s lečbou.Chtěla by jen trochu se pohybovat.lekaři v nemocnici měli nazor po operaci ano rehabilitovat,po 3 tydnech nezájem ,propustili,žadne info.Chci ji dopřat ještě par let ,aniž by musela ležet.Co proto mohu udělat,skusit.Děkují za odpověd.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! TT
Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

24.6.2019  Pece o otce   Dagmar

Dobry den chci se zeptat muj tatinek je lezak a chtela bych si ho vzit domu jelikoz chce domu ale bohuzel ma matka a my sourozenci nesouhlasi co mam delat?
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

20.6.2019  Terénní pečovatelská služba   Tereza Kmochová

Dobrý den, radi bychom založili terénní pečovatelskou službu. V současné době je v našem okolí pečovatelských služeb nedostatek. Rádi bychom věděli, co je vše potřeba. Jsou nějaké nároky na vzdělání poskytovatele nebo zřizovatele? Lze to udělat i pouze jako volnou činost a pouze lidem vypomáhat v domácnosti? Nebo je to činnost vázaná a tím pádem jsou kritéria jaká? Moc děkujeme za pomoc.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila!!! Dotazy tudíž nebudou zodpovězeny, je zbytečné jejich vkládání.
...

4.6.2019  ZTP obou manželů vestarobním důchodu.   Šárka

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda paní ve starobním důchodu pobírající péči na sebe zda může ještě poskytovat péči svému manželovy když ona sama chodí o berlích a jako pečovatele má prý charitu.Pán i paní jsou ve starobním důchodu(oba ZTP),nyní žijí v paneláku s pečovatelskou službou,po půl roce se paní rozhodla vrátit do rod.domku,kde žije v odděleném vchodě syn s rodinou.Dotaz:Kdo a jak je povinný se o oba starat když péči na paní má charita a paní má péči na manžela.Kdo. a jak je poviný se starat když pán má problém s rovnováhou,je schopen se ztratit nebo si nepamatuje zda měl léky a vezme si co je po ruce prože paní nechce pochopit že léky má před pánem schovávat a dávat jen podle lředpisu.Rod.dům není bezbarierový.Pán se z paneláku s pečovatelskou službou vrátit nechce a manželka ho nutí.Děkuji Š.S.
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila
...

2.6.2019  narušená psychika pečujícího   olga Krmelova

Dobry den,prosím o radu,jak se vypořádat s tím,že jsem musela dát téměř stoletého tatínka do domova pro seniory.Starala jsem se o něho od smrti maminky 25 let,dojížděla jsem 300 km,ted poslední roky,co jsem v duchodu jsem byla u tatínka stále,ale bohužel jsem po těžké operaci srdce a mám stále potíže,tak po dlouhém váhání a rozmyšlení jsem se rozhodla umístit tatínka do domova pro seniory,protože už jsem to přestala zvládat.Bohužel mám ale stále vyčitky svědomí,tatínek je tam týden a velmi špatně to snáší a já velmi trpím prosím o radu ,jak se má s touto situací vypořadat.jsem na tatínka sama.Děkuji
Aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila
...

29.5.2019  Nespokojenost se službami od člena rodiny   Michaela Zapletalová

Dobrý den. Babička 86 let, má třetí stupeň závislosti a pobírá příspěvek na péči. Já, vnučka, 41 let, syn v mé péči 5 let. Nastěhovala jsem se k ní, abych se o ní mohla starat. Babička mě psychicky depta, neustále slovně ponižuje a je nespokojená s tím, jak se o ní starám. Moje stanovisko je takové, že dělám, co je v mých silách a jsem na pokraji sil. Pracuji pro ni, jen za střechu nad hlavou a jídlo pro mě a syna. Žijeme v domku a vše je na mě. Úklid celého domu, praní a žehlení, nakupování, vyřizování u lékaře a na úřadech, péče o její hygienu a zahrada. K tomu samozřejmě dítě. Nemám při své celodenní práci žádné postoje, neustále jsem ve stresu a dívám se na hodiny abych někde něco nezpozdila. Ona má své časy, kdy vstává a kdy vyžaduje jídlo a léky. Babička má cukrovku, takže musí mít pravidelný režim. Přesto, že má vždy vše připravené, že dbam na dodržování 100% úklidu, na kterém trvá a byla na něj zvyklá (mytí oken a praní záclon co 14 dní,nikde nesmí ležet volné věci, nádobí se musí okamžitě mýt apod), je nespokojená s mými službami. Navíc ji vadí, že se odpoledne věnují synovi. Vyzvedávám syna až v 16h že školky. Ona tvrdí, že už je velký a že se o sebe postará sám. Ona prý potřebuje soustavou péči. Dle jejich slov jen vařím a nic nedělám a ona je prý neustále sama a nikdo se s ní nebaví. Přitom si povídáme u snídaně, po ranním příchodu ze školky hrajeme karty a pijeme Kafe, případně si povídáme až do půl jedenácté, kdy jdu vařit. Pak spí a já zase uklízím až do půl třetí, kdy vstává. Dám jí svačinu a trávím s ní čas do doby, než jdu pro malého. Od šesti večera ona už má svůj program u TV. Kvůli ní jsem přestala chodit do práce a manželství mám na rozpadnuti. Přestávám to psychicky zvládat a sem tam si musím dát panáka, když mě obviňuje a za zády pomlouvá rodině. Byla jsem se se situací svěřit sociální pracovníci Úřadu práce. Ta mi řekla, že s tím nejde nic dělat. A já jsem zoufalá. Mam právo se od ní odstehovat? Chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka, s tím, že bych přišla, jak malého odvedu do školky, uklidit koupelnu, záchod, vyprat, vyžehlit, vysát, uvařit a umýt nádobí a jak půjdu pro malého, tak se tam už nevracet a volné víkendy, abych se mohla věnovat dítěti a ne ji, když ji stejně není nic dobré. O péči cizí osobou nechce ani slyšet. Širší rodina je při mě. Její syn se starat nebude, je invalidní a mě nenávidí. Moje matka se starat nebude, protože se s babičkou nesnese. Mám právo bydlet mimo její domácnost a chodit k ní jen na 6h denně? Když je syn nemocný, mám nárok být s ním doma a jí zanechat v krátkodobé péči jejího syna? Děkuji a omlouvám se za litaniji.
Samozřejmě máte právo bydlet mimo domácnost vaší babičky, ale nastěhovala jste se k ní společně se synkem do jejího domku, s tím, že jí budete pomáhat. Vše je na vás, což podrobně líčíte. Nepíšete o příspěvku na péči a jeho výši, zdůrazňujete, že byste chtěla bych dal chodit pomáhat bez nároku na peníze jen jako vnučka na 6 hodin denně. více >>>
...

21.5.2019  Vztahy v rodině   Pavlína Teichmannová

Dobrý den, pečují o svého manžela po operaci meningeomu v oblasti pr. Spánkového laloku. Manžel má diagnostikovanou org. poruchu osobnosti s demencí. Jedna z mých dcer, protože s ním nežije nechápe jaké změny v chování to přineslo. Manžel o mě mluví špatně, urážlivě ale oni se zeťem mu to věří, upřednostňují ho, chtějí mu pomáhat řešit problémy které se mnou má dokonce přes známé a vráží tím klín mezi nás. Prosím poradila byste mi prosím nějakou knihu kde by byly popsány a vysvětleny takové případy? Děkuji Pavla
Podívejte se např. na internetu na ORGANICKÉ DUŠEVNÍ PORUCHY VČETNĚ SYMPTOMATICKÝCH (F00–F09), ale obávám se, že tyto informace změnu nepřinesou. Uvažte, zda vaše dcera je u svého otce chce slyšet, jak popisujete jeho verbální projev hodnotí jako realitu a možnost, že je ovlivněn poruchou osobnosti, si jednoduše nepřipouští. Tošnerová upozorńuji více >>>
...

16.5.2019  péče o nemohoucí manželovu maminku   Jaroslava Pěknicova

Dobrý den.v pondělí 13.5 jsme přivezli maminku k nám domů,je ležící na plenách,tento týden jsem si vzala dovolenou ale nevím jak pokračovat dále.Děkuji,přeji hezký den.Jar.Pěknicová
Dohovořte se s ošetřujícím lékařem vaší tchýně. Tošnerová

Upozorňuji, že aktualizace stránek "pečující" již koncem ledna 2018 skončila, což se týká pochopitelně i poradny.
...

14.5.2019  dlouhodobá péče   Dana

Již více jak rok pečuji o ležící maminku a nemám nikoho na vystřídání,je možnost umístit nemocného,abych si mohla pár dní odpočinout.
Zkuste se poradit s praktickým lékařem. Vzhledem k tomu, že není jasné, kde bydlíte, nelze očekávat podrobnější rady. Tošnerová
...

6.5.2019  příspěvek na péči a vyživovací povinnost   Nika

Dobrý den,
pakliže se starám o babičku a dostávám příspěvek na péči o osobu blízkou (babičku mám doma), můžu uplatnit i vyživovací povinnost vůči ní, či nikoliv ?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Bude vhodnější se všemi papíry situaci probrat na zdravotně sociálním odboru. Tošnerová
Podívejte se i na http://www.rodinausoudu.cz/vyzivovaci-povinnost-a-jeji-druhy
...

29.4.2019  Duševně nemocná   Lucie Vobořilová

Dobrý večer,moje máma nikdy nebyla úplné v pořádku ale byla schopna fungovat.Už je to asi 6let co máma přestala pracovat z psychického stavu musela jsem jí zařídit částečný důchod .Příjde mi jak je furt doma tak se jí duševní stav zhoršuje a já nevím jak dál postupovat aby to pak nebyl průser.Sama si nepřizná že neni psychicky zdravá. Mám jí ráda ale zároveň mám o ní strach protože je to s ní těžké.Poradíte mi prosím



Zkuste se poradit s jejím ošetřujícím lékařem ohledně kontaktů s denním centrem. Má kamarádky? Či se podívat na internet, jaké možnosti se v místě nabízejí. (Tošnerová)
...
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 180 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: