Hledaná slova - způsobilost k právním úkonům

Vyhledávané klíčové slovo: způsobilost k právním úkonům

Dobry den, mam babicku . Bude ji 80 let , a vubec se o sebe nedokaze postarat , zije v neporadku , uz si sama nedokaze moc uvarit . Casto nam rika ze nekde spadla . Zahrada je zarostla a neudrzovana . Kdyz tam s rodinou prijedem uklizime 5 hodin jenom kuchyn a za 14 dni to ma zase . Tohle vsechno je od doby kdy zemrel deda . Byl nemocnej a lezici . Chapu ze se o nikoho nema starat . Nabizeli jsmeji ze ji pomuzem se odstehovat k nam nebo do blizkeho bytu nebo ze ji budeme platit soukromy domov duchodcu ktery by ji vyhovoval v okoli naseho domu - navstevuji tam krouzek nic nezabira . Poradte mi prosim , mam strach i o jeji zdravotni stav . Prijeli jsme jednou a museli volat zachranku . Co mame delat ? Ma to nejake reseni ? Jake koliv ? Jinak jsme zkouseli ji nejak zamestnan ma psa , ale nevenci ho a dve kocky take chodi na universitu tretiho veku , ale nevidime zmenu . Moc vam Dekuji a omlouvam se za pravopisne chyby
Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) – na osobu zaměřený přístup. Aplikuje jej pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka“. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči.
Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.

Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním – Gabriela Mahrová, Martina Venglářová
Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním
Kniha je určena odborníkům pracujícím v pomáhajících profesích a veřejnosti se zájmem o problematiku duševně nemocných. Úvod vymezuje základní pojmy a možnosti výskytu duševních onemocnění. Publikace je rozdělena do dvou částí. V obecné části je základní soubor informací z psychoterapie, psychiatrie, sociální práce. Dále pak kapitoly o možnostech, nástrojích a plánování v sociální práci, agendě sociálního pracovníka, poli jeho působnosti. Důležitý je individuální a skupinový přístup v sociální práci, práci multidisciplinárního týmu, vzdělávání a supervizi. Ve speciální části je popsán systém služeb o duševně nemocné, ambulantní práce, ústavní hospitalizace a následná péče. Kniha také naučí čtenáře pracovat s dětmi a mládeží s duševní nemocí, závislými, seniory, nepřizpůsobivými občany. Poskytne principy socioterapie a komunitní psychiatrie.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2138-5
[Publikace] Trestní právo a zdravotnictví – Dagmar Císařová
Trestní právo a zdravotnictví
okruh problémů, které autorský kolektiv v kapitolách knihy řeší, může mít i daleko více zájemců než profesionály, protože s velkou pravděpodobností se může s některým z nich setkat každý náš občan: darování krve a jiných tkání, transplantace, resuscitační a intenzivní péče, medicínský experiment na člověku, euthanasie, přínosy genet! iky a využití jejích výsledků v praxi, právní povaha lidského těla, drogová závislost, substituční metody prokreace a další.Publikace vychází v průběhu měsíce května.

Nakladatelství: Lexis Nexis 2008, druhé, upravené a doplněné vydání
ISBN: 80-86199-75-4

[Publikace] Právo na sebeobranu – František Novotný
Právo na sebeobranu
Publikace si klade za úkol seznámit širokou veřejnost se základními otázkami ochrany proti pachatelům zejména násilné, majetkové a sexuální trestné činnosti. Nejde o vědeckou práci, ale o informace potřebné pro správnou orientaci občanů při ochraně jejich zákonných práv a svobod, zejména v případech nutné obrany podle § 13, krajní nouze podle § 14 či oprávněného použití zbraně podle § 15 trestního zákona.

Nakladatelství: Lexis Nexis, 2008
ISBN: 80-86920-10-0
Pro období prosinec 2006 až květen 2007 byla veřejným ochráncem práv vybrána pro provádění systematických návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory, tedy podle původní právní úpravy domovy důchodců, popřípadě domovy – penziony pro důchodce, a domovy pro seniory.Skupina pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv navštívila dvacet sedm těchto zařízení. U sociálních zařízení pro seniory může mít špatné zacházení nejen podobu porušování základních práv, jako je např. právo na osobní svobodu či právo na soukromí, ale také podobu nekvalitně poskytovaných služeb, projevující se např. nedostatečným respektováním sociální autonomie a práva na spolurozhodování o vlastním životě, zneužíváním závislosti na péči nebo jejím prohlubováním.
[Publikace] Problematické situace v péči o seniory – Martina Venglářová
Problematické situace v péči o seniory
Publikace je určena všem zdravotnickým a sociálním pracovníkům, kteří pečují o seniory v nemocnicích a dalších zařízeních ústavní péče i v domácí péči. Zaměřuje se na prevenci problematických situací v péči o seniory, nabízí možnosti prevence, zvládání náročných situací a vyhodnocení incidentů jako možnost preventivního působení. Autoři, kteří mají velké zkušenosti s pacienty s problémových chováním, nabízí kromě teoretických poznatků i praktické příklady řešení jednotlivých situací. Publikace umožní pracovníkům zlepšit péči o seniory, včasně odhalit oblasti problémů a působit na ně. Omezí se výskyt konfliktů i případů napadení personálu či jiných osob pacientem.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2170-5
[Publikace] Pochybení a sankce při poskytování lékařské péče – Lubomír Vondráček, Vladimíra Dvořáková
Pochybení a sankce při poskytování lékařské péče
Autor (právník a lékař) upozorňuje poutavým a čtivým způsobem na problémy, které se mohou stát každému lékaři, nebude-li dodržovat právní zásady svého povolání. Knihu využijí jak začínající lékaři (i studenti medicíny), tak zkušení odborníci ze všech oborů pracujících jak na lůžkových, tak ambulantních zdravotnických zařízeních. Publikace podává v obecné části lékařům potřebné informace týkajících se práva, v části speciální pak ukazuje na konkrétních případech skutečného nebo domnělého pochybení, čeho se vyvarovat a jak při kolizi postupovat. Znalosti z této oblasti v povědomí nejširší lékařské veřejnosti často chybí a "opatrnosti není nikdy dost".

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2181-1
[Publikace] Pomoc obětem (a svědkům) trestných činů – Ludmila Čírtková, Petra Vitoušová a kolektiv
Pomoc obětem (a svědkům) trestných činů
První ucelená publikace tohoto druhu v České republice přináší rady a profesionální pomoc všem členům pomáhajících profesí, kteří se ve své práci setkávají s oběťmi i svědky trestných činů.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-1899-6

Historie bohnické psychiatrie v letech 1903-2005
Název Bohnice - původně pojmenování malé vsi daleko za Prahou - je spojen již 100 let v povědomí obyvatel Prahy a kdysi i velké části Čech s označením azylu pro duševně nemocné. Kniha přibližuje někdy dramatické osudy tohoto zdravotnického zařízení i málo známé pracovní a sociální podmínky jeho zaměstnanců. Všímá si dlouhodobého problému léčby duševních nemocí. Popisuje jak základní metody, tak podpůrné a doplňující prostředky. Posledních 30 let historie tohoto zařízení přibližuje kniha v aktualizovaném přehledu. Ukazuje, jak právě toto období zbavuje dnešní léčebnu dosavadní tabuizace a otevírá její prostředí a poslání nejen ve skutečnosti, ale také v povědomí veřejnosti.

Vydalo nakladatelství Galén, 2006
ISBN:8072624415
[Publikace] Pochybení a sankce v ošetřovatelské péči II – Lubomír Vondráček, Jan Vondráček
Pochybení a sankce v ošetřovatelské péči II
Další kniha z pera známého autora navazuje na úspěšnou publikaci Pochybení a sankce při poskytování ošetřovatelské péče. Dílo, které je určeno nejen sestrám v praxi, ale i studentům ošetřovatelství, přináší další zajímavé kauzy, ke kterým dochází při výkonu práce sestry. Některé kauzy mohou vyvolat na tvářích čtenářů úsměv, jiné jsou vážnějšího charakteru. Všechny však upozorňují na domnělá či skutečná pochybení, ze kterých mohou být sestry kdykoliv a kýmkoliv obviněny. V obecné části se čtenáři seznámí se základními právnickými termíny a dozví se, že sestra může být vnímána jako občan, zaměstnanec, poskytovatel ošetřovatelské péče, ale také jako obviněný, pachatel či svědek trestného činu, původce škody či újmy na zdraví. Speciální část obsahuje jednotlivé kauzy, které mají jednotnou osnovu: podání (neboli obvinění), skutkový stav věci, diskusi a závěr.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN 80-247-1919-3
[Publikace] Demence – Buijssen
Demence
Průvodce pro rodinné příslušníky a pečovatele. Autor knihy, který je zkušený gerontopsycholog, si až poté, co demencí onemocněl jeho otec, uvědomil, jak obtížně se rodinní příslušníci vyrovnávají s demencí, která zasáhne jejich blízkého člověka. Jak reagovat na to, když váš otec pravidelně vstává po půlnoci a myslí si, že už je ráno? Jak se vyrovnat s tím, že vás vaše žena už ani nepozná? V knize, která je plná příkladů ze skutečného života, se autor snaží přiblížit prožívání lidí s demencí, popisuje mechanismus ztráty paměti, vysvětluje jejich komunikační problémy, poruchy nálady a chování. Radí, jak řešit praktické problémy, jako je například vstávání uprostřed noci nebo bloudění, jak reagovat na prudké výkyvy nálad a výbuchy zlosti. Zamýšlí se také nad tím, kde je hranice mezi péčí a přehnanou starostlivostí, a ukazuje, jak podporovat pacienty s demencí v různých stadiích.

Vydává nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7367-081-X
[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.
Metody a řízení sociální práce
Jádrem publikace jsou informace o klasických i nových metodách sociální práce. Podrobně jsou probrány různé formy případové práce (poradenství, krizová intervence, mediace), práce se skupinou (skupinová práce, streetwork), práce s dětmi a s rodinou i makrometody (analýza sociálních potřeb obce a regionu, systémové projekty). Pozornost je věnována i otázkám řízení, supervize a hodnocení sociální práce, etickým aspektům výkonu povolání a riziku vyhoření sociálních pracovníků. Učebnice navazuje na publikaci Základy sociální práce (O. Matoušek a kol., Portál 2001).

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
Soudně lékařská a medicínsko-právní problematika v praxi
Kniha poskytuje základní poznatky ve zdravotnicky velmi důležitém oboru a spolu s ním úzce spjaté legislativní a medicínsko-právní problematice.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-0931-7
Lékařské tajemství, zdravotnická dokumentace a související právní otázky
Rozsah povinností zdravotníků ve vztahu k informacím o pacientech a ke zdravotnické dokumentaci vyplývá z mnoha různých právních předpisů, v nichž bývá někdy obtížné se správně orientovat.
Kniha je určena zejména provozovatelům zdravotnických zařízení, lékařům a dalším zdravotnickým pracovníkům, právníkům, kteří se ve své praxi setkávají s otázkami zdravotnického práva, a pracovníkům zdravotních a sociálních správních úřadů, kteří řeší vymezenou problematiku při své úřední činnosti.

Vydalo nakladatelství Linde, rok vydání 2005


Zákon o rodině - komentář a předpisy souvisící - 7. aktualizované vydání podle stavu k 1. 3. 2005
Kniha je nepostradatelnou pomůckou pro soudce, advokáty, sociální pracovníky a další odborníky, kteří přicházejí s rodinněprávní problematikou do styku, ale odpovědi na své otázky v ní najdou i zájemci z řad široké veřejnosti.

Vydalo nakladatelství Linde, rok vydání 2005
ISBN: 80-7201-517-7
[Publikace] Lékařský výzkum a etika – Marta Munzarová
Lékařský výzkum a etika
V době, kdy se problematika výzkumu ocitá v centru medicínského dění a mění se tradiční vztah lékaře a jeho nemocného ve vztah výzkumníka a subjekt výzkumu, je nanejvýš urgentní věnovat pozornost možným etickým úskalím výzkumu. Cílem autorky je srozumitelnou formou přiblížit problematiku etiky lékařského výzkumu nejen lékařům a studentům zdravotnických oborů, ale i laikům, kteří se stávají subjekty výzkumu.

Vydalo nakladatelstvi Grada, rok vydání 2005
ISBN: 80-247-0924-4

[Publikace] Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině – Tamara Tošnerová
Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině
Příručka seznamuje a vysvětluje čtenářům co je míněno špatným zacházením se staršími občany, jak postupovat při podezření na tento jev. Jak se k problematice staví evropské státy, jaké právní možnosti nabízí ČR a na koho se obrátit.
[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová
Psychopatologie pro pomáhající profese
Všem, kdo pracují s lidmi a chtějí lépe rozumět jejich psychickým problémům, je určen zevrubný, ale přehledný učební text představující neobvykle široký okruh otázek. Úvod seznamuje se základními pojmy psychopatologie, s pojetím normy a příčinami vzniku odchylek v oblasti psychiky, jejich diagnostice a terapii. Druhá část je věnována složitému vztahu mezi tělesným onemocněním a psychikou člověka, a psychologii handicapu. Třetí část podává přehled hlavních typů duševních onemocnění a poruch chování. Závěr knihy přináší originální přehled poznatků o dopadech negativních sociálních jevů na psychiku člověka: o problematice dysfunkce rodin, o sociokulturním handicapu, o nezaměstnanosti a bezdomovectví i psychologických aspektech kriminality a pobytu ve vězení. Rozšířené a přepracované vydání.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
[Publikace] Trestní právo a zdravotnictví II. – Dagmar Císařová, Olga Sovová
Trestní právo a zdravotnictví II.
Publikace řeší některé interdisciplinární problémy, na které je nutno nazírat jak z hlediska trestního práva, tak z hlediska medicíny – jedná se vzhledem k rozsahu publikace především o ty nejvýznamnější a v tuto chvíli aktuální trestněprávní problémy vztahů stát – občan – zdravotnictví. Stejně dobře ale bude sloužit všem advokátům, soudcům, státním zástupcům, policistům i zdravotníkům, ale může se s problematikou setkat každý náš občan: darování krve a jiných tkání, transplantace, resuscitační a intenzivní péče, medicínský experiment na člověku, euthanasie, přínosy genetiky a využití jejích výsledků v praxi, právní povaha lidského těla, drogová závislost.

Vydalo nakladatelství Orac, rok vydání 2004
ISBN 80-86196-75-4

[Publikace] Evropské zdravotnické právo – Filip Křepelka
Evropské zdravotnické právo
Svým obsahem ojedinělá publikace pedagoga Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně JUDr. Filipa Křepelky, Ph.D. Její význam koresponduje se vstupem České republiky do Evropské unie, který přináší nemalé právní změny – vedle vnitrostátního práva se začíná uplatňovat nový právní řád nadnárodní.

Vydalo nakladatelství Orac, rok vydání 2004


Centrum sociální pomoci KONTAKT má novou adresu: Jungmannova 29 (přízemní pasáž Škodova paláce) 110 00 Praha 1

Centrum sociálních služeb Praha
KONTAKT informace * publikace * poradenství
Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1
tel.: 236 005 328
sms linka pro neslyšící 731 056 708

Informační linka k sociálním službách 739 824 749 Provoz: Po 10-14 hod.,Čt 10-14 hod.
Informační internetový servis: iis@mcssp.cz (odpověď do 5 pracovních dnů)
e-mail: kontakt@mcssp.cz
www.mcssp.cz

Otevírací doba pro veřejnost:
Po, St 8.30 - 17.00 hod., Čt 8.30-16.00 hodin, Pá 8.30-13.00 hod.

Nové služby: SMS linka pro neslyšící, Informační linka k sociálním službám a Informační internetový servis (podrobnosti na www.mcssp.cz).
V aktuální nabídce KONTAKTU je k dispozici také nový adresář „Mateřství, rodičovství, náhradní rodinná péče - Informace, kontakty, sociálně zdravotní služby“ a aktualizované verze „V Praze doma bez domova 2007“.

Slouží
1. dospělým lidem s mentálním (od lehkého až po velmi těžké a hluboké) a vícečetným postižením (dříve tzv. "kombinované vady"). Jde zpravidla o mentální handicap, který je komplikován ještě dalším postižením nebo nemocí. Bývá přidruženo postižení tělesné (dětská mozková obrna, postižení končetin a jejich funkce), smyslové (sluchové, zrakové), autismus, postižení řeči, srdeční vady, těžší hemofilie, ale i psychiatrické diagnózy.
2. rodinám, které pečují o svého příbuzného s mentálním nebo vícečetným postižením.
Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva. ČHV poskytuje zdarma sociálně právní poradenství pro seniory, zejména z oblastí právního systému a ochrany, občanského, sociálního, pracovního a správního práva.
Skupinám obyvatelstva, nejohroženějším diskriminací na trhu práce, nabízí: komplexní bezplatné právní poradenství, úhradu nákladů za advokátní pomoc a zastupování (ve vybraných případech).

Občanské sdružení poskytující pomoc obětem trestné činnosti, společným projektem Bílého kruhu bezpečí a Philip Morris ČR, a.s. je DONA - linka pomoci obětem domácího násilí (tel: 251 511 313), DONA je první linka s nepřetržitým provozem tohoto druhu v České republice, která účinně podporuje oběti domácího násilí, a to prostřednictvím snadno dosažitelných informací, rady a podpory poskytované při zaručení úplné anonymity volajícího.

[Odkazy] Vidacentrum
Informační centrum pro problematiku duševního zdraví a nemoci rozšiřuje možnosti v informovanosti o oblasti duševního zdraví a to především s ohledem na potřeby uživatelů jeho služeb, rodičů a příbuzných.

CRPDZ je sdružení právnických osob, nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je napomáhat procesu rozvoje péče o osoby s duševním onemocněním v České republice. Prostřednictvím nových služeb (sociální centra, case management /osobní asistence/, asistence v bydlení, krizová asistence, chráněná práce, přechodné zaměstnávání a další) lze účinně napomoci ke vřazení nemocných do běžného života, jejich uzdravení nebo aspoň zmírnění průběhu nemoci.

Noviny, které se snaží informovat o dění v oblasti pomoci zdravotně postižených, o možnostech rehabilitace o nových lécích, metodách a přístrojích.
Periodikum vydává Sdružení přátel Konta Bariéry
ve spolupráci s Nadací Charty 77 - Kontem Bariéry

Adresa je od 4. čísla nová, redakce se přestěhovala do Prahy

[Publikace] Příručka pečovatele – Tamara Tošnerová
Příručka pečovatele
Starší dlouhodobě nemocný člověk v rodině - a co dál?

Příručka je pomocníkem pro rodinné příslušníky starající se o těžce postižené starší příbuzné s onemocněním nervové soustavy vyžadující trvalou ošetřovatelskou péči a dohled nad postiženým.

Brožurka si klade za cíl objasnit pocity, nálady, postoje a chování pečovatele, vznikající v souvislosti s péčí o postiženého. Snahou je mírnit úzkost, pocity viny, zabránit vzniku syndromu vyhoření, při zachování realistického postoje ve složité životní situaci.

Vydala Ambulance pro poruchy paměti, rok vydání 2002
ISBN 80-238-8541-3
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: