Hledaná slova - osobní asistence

Vyhledávané klíčové slovo: osobní asistence

[Poradna] co dál?
Dobrý den, nastal nám problém. Maminka se dosud starala o 70. seniora, který trpí stařeckou demencí a má pohybové omezení po operaci kotníku. Dne 22.12.2014 náhle začal stále padat a tak jsme zavolali sanitku, která ho odvezla do nemocnice, kde doposud leží na neurologii. I doma měl plínky, ale na stolici chodil na záchod. Nyní nechodí, nechce v nemocnici moc jíst a chce jít domů. Ddnes by ho měli prpustit, pokud bude mít dobré krevní výsledky. Ředí mu krev, už 2x měl embolii. Nevíme co dál, když ho pustí domů. Maminka váží 50 kg a sama ho nezvedne, on sám i v nemocnici nechce spolupracovat a doma už vůbec nebude chtít. Nevíme zda ho umístit někam, ale on sám nechce. Museli by jsme půjčit postel polohovací a asi vozík, ale stejně si na něj asi sám nesedne. Jak dál v této situaci?Děkuji Petra
Dobrý den.
Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás dotazem ohledně mého 11letého synovce.Můj synovec trpí poruchou paměti.Takže ve škole je to katastrofa.Nedokáže ze sebe dostat normální větu, mluví zvláštně, koktavě hodně u toho přemýšlí asi jak to říct, nevím. Nyní je tuším ve 4 třídě a bohužel bude muset propadnout, protože už to nezvládá vůbec. Něco mu v učení jde, ale druhý den jako kdyby to viděl poprvé v životě.Moje sestra to neřeší, ví že má nějakou poruchu, navštěvují občas na doporučení školy psychologa, ale to je vše. Vím, že se tenkrát synovec narodil s velkým hematomem na hlavě, měl bouli k jedné straně, údajně zapříčiněná tím, že ho ze sestry dostávali týden pomocí tablet až po 7 dnech úspěšně.Doktor jí tenkrát řekl, že má bouli hematom na hlavě z důvodu jak narážel na hrdlo. Tak si říkáme, že to bude pravděbodně tím. Boule mu během měsíce zmizela a vstřebala se. Nyní se chci zeptat, jestli by neměl navštívit neurologa, nikdy na vyšetření hlavy nebyl a já si říkám, že je to špatně. Není možné že mu tam nějaký hematom zůstal nebo tak? Sestra je toho názoru, že jí neurolog neřekne nic jiného než co ví, že má poruchy paměti. Můžete mi prosím poradit, jestli by toto vyšetření s ním měla podstoupit? Moc děkuji za Vaší odpověď.

Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) – na osobu zaměřený přístup. Aplikuje jej pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka“. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči.
Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.

Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Matky po e-mailu – Šiklová Jiřina
Matky po e-mailu
Obyvatelstvo stárne a stárne, do penze odcházejí silné populační poválečné ročníky, ale současně ještě žijí jejich rodiče. Automaticky se předpokládá, že svým rodičům budou věnovat péči jejich dcery. Linie matka-dcera, dcera jako pečovatelka o stárnoucí a staré rodiče, je v této společnosti považována za samozřejmost. Tyto ženy nejen že nemají často znalosti nutné pro pečovatelky o staré lidi, ale jsou pod velkým tlakem psychickým. Jejich práce není oceněna ani ostatními členy rodiny, protože si myslí, že je to jejich povinnost, obávají se postěžovat si, aby je ostatní neodsoudili, že nejsou dobré dcery. Knížka formou dopisů mezi dvěma ženami přibližně ve věku 60-65 let přibližuje traumata, s nimiž se ženy bojí vůbec někomu svěřit proto, aby je ostatní neodsoudili. Obě tyto ženy odešly do penze, myslí si, že teď se budou věnovat svým zájmům, případně svým dcerám s vnoučaty, a pak se starají o svoje matky. Napřed se nechtějí přiznat k potížím a tenzím, které to v nich vyvolává. Idealizují si tuto péči i svůj vztah k matkám. Pak se v e-mailech, reflexích denních problémů a denní bezmocnosti trochu jedna druhé svěří. Postupně se uvolní a občas si i postěžují. Obě ženy se přiznávají i ke svému vzteku na nemocné matky, k tomu, jak je tato péče svazuje, jak mají občas i zlost na své umírající příbuzné a pak si to zase vyčítají a sebe obviňují. Texty-dopisy jsou občas proloženy volně napsanými odbornými radami, citáty z odborné literatury, běžně dostupné, nebo sdělením, že existují poradny pro tyto pečovatele a jak funguji a že přiznat se, že již nemohou pokračovat v této náročné práci a mají nárok na odpočinek (respitní péči) a uznání od ostatních členů rodiny, je docela normální. Do textů jsou zakomponovány i úvahy o vztahu matka-dcera např. z hlediska freudiánského, myšlenky, zda opravdu je jen žena určena k pečování o druhé, úvahy o smrti a paliativní péči, hospicích a etickém aspektu "dání" rodičů do sociálních ústavů.

Vydavatel Kalich, 2009
ISBN:9788070171240
[Publikace] Životní bilance ve stáří – ed. Milena Černá
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové vydal publikaci, která obsahuje příspěvky z konference u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Jednotlivé příspěvky se zabývají např. návodem, jak pořídit závěť, paliativní péčí, etikou v profesi zdravotnických pracovníků, zásadami pro provoz mobilního hospice a duchovní podporou klientů v terminálním období lidského života.
http://www.vdv.cz/o-nadaci/nase-publikace/

Vydal Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, 2009
Publikace je k dostání v sídle nadace
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Motivační prvky při práci se seniory – Dana Klevetová, Irena Dlabalová
Motivační prvky při práci se seniory
Autorky pracují již více než 20 let s osobami vyššího věku a díky své bohaté praxi mohly obohatit text vlastními kazuistikami. Kniha si klade za cíl najít různorodé motivace u jedinců s poruchami mobility, kognitivních funkcí a vhodné metody objevení skrytých vnitřních sil, které jsou nezbytné k udržení kvality života. Velká pozornost je věnována umění profesionální komunikace se seniory. Autorky rozebírají komunikační zlozvyky a zaměřují se také na techniky a příklady rozhovorů s osobami s demencí, poruchou zraku a sluchu. Autorky připomněly i význam rodiny z historického i moderního pohledu a její vliv na život a péči o seniora.V příloze nabídly řadu testů, které zlepšují hodnocení stávající situace seniora a umožňují lépe sestavit individuální plán péče nebo nasměrovat její zaměření.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2169-9 |


Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví
Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví : MKF řeší problém následků chorob, úrazů nebo vrozených vad napříč etiologickým diagnózám, uváděných v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Chybná diagnóza sice přestává být problémem, ale průvodní jevy nejrůznějších diagnóz jsou stále závažnější vzhledem k možnostem, které může moderní společnost poskytnout a řešit. Stejně důležité je hodnocení reziduálního zdraví neporušených funkcí. Spojení těchto poznatků provádí moderní rehabilitace, která začíná ve zdravotnickém prostředí, ale významně přesahuje do dalších oblastí a stává se tak celospolečenským úkolem. Tato publikace se nyní stává nezbytnou pro všechna rehabilitační centra, posudkové komise sociálního zabezpečení a pro všechny zdravotníky i veřejné činitele, jejichž pracovní náplň se týká zdravotně-sociální a pracovní problematiky.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-1587-2
[Publikace] Poradenství pro pozůstalé – Naděžda Špatenková
Poradenství pro pozůstalé
Co říci někomu, kdo právě ztratil milovaného člověka? Jak poradit matce, které zemřelo dítě? Co radit lidem, kteří při tragickém neštěstí přišli o někoho ze svých blízkých? Fráze plné planých útěch mohou spíš uškodit, než pomoci. Jak ale opravdu pomoci? Právě těmito a dalšími otázkami se zabývá publikace Poradenství pro pozůstalé Autorka čtenářům předkládá nejen informace o tom, co vlastně zármutek obnáší a jak zpravidla truchlení probíhá, ale také se do hloubky zabývá úlohou poradce v této obtížné životní situaci. Jakkoli je kniha určena především psychologům či psychoterapeutům, přináší důležité informace i pro laiky, kteří by chtěli truchlícímu pomoci.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-1740-1
[Publikace] Osteoporóza a její léčba – Petr Broulík
Osteoporóza a její léčba
Osteoporóza se dnes považuje za civilizační chorobu, její prevalence ve vyspělých zemích vzrůstá. Podle střízlivých odhadů trpí osteoporózou v České republice kolem 700.000 lidí. Této závažnosti přitom zdaleka neodpovídá přístup široké lékařské veřejnosti k diagnostice, ani k léčbě osteoporózy. Ta bývá dia­gnostikována až v pokročilém stadiu (často při výskytu zlomeniny), kdy je již léčba mimořádně obtížná, a to přesto, že moderní farmakologie nabízí velmi účinné terapeutické přístupy.
Lze v najít pohledy na kombinovanou léčbu, nefarmakologické přístupy k léčbě postmenopauzální OP, na chrániče kyčelních kloubů, na nutrici atp.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2008
ISBN: 978-80-7345-134
[Publikace] Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé – Colin Murray Parkes, Marilyn Relfová, Ann Couldricková
Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé
Trojice autorů, kteří zásadním způsobem přispěli k rozvoji současného britského systému poradenství pro pozůstalé, zde fundovaně, avšak srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s psychologickými a sociálními procesy, které doprovázejí umírání i zármutek, i se zásadami a průběhem poradenského procesu v takto náročných životních etapách.
Obecné pasáže knihy jsou doplněny a ilustrovány řadou příkladů z praxe a případových studií, které pokrývají mnoho oblastí terminální péče i péče o pozůstalé – kniha se věnuje problémům spojeným s rakovinou, AIDS, se sebevraždami i vraždami a tragickými nehodami.

Nakladatel: Barrister & Principal, 2008
ISBN: 978-80-87029-23-7
[Publikace] Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče – Firthová Pam, Luffová Gill, Oliviere David
Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče
Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Nakladatelství: Společnost pro odbornou literaturu, 2008
ISBN: 978-80-87029-21-3

[Publikace] Autonomie ve stáří – Dana Sýkorová
Autonomie ve stáří
Kniha se věnuje aktuálnímu tématu populačního a individuálního stárnutí, ke kterému přistupuje z užšího pohledu autonomie seniorů. Uchování autonomie ve stáří je v publikaci zachyceno i z „opačné strany“ − prostřednictvím střední generace, jejíž vlastní autonomie je s nezávislostí generace nejstarší více či méně spjata. Kniha podává rozsáhlý přehled teoretické literatury vážící se k tématu stárnutí, stáří a autonomie, který je doplněn konkrétními výsledky empirických výzkumů. Mnohostranně pojednává rovněž o mezigeneračních vztazích a okolnostech směny pomoci a podpory v příbuzenstvu.
Kniha je určena odborné veřejnost, osloví i čtenáře z praxe, kterých se téma stárnutí a stáří v jejich práci „jakkoli“ dotýká.

Vydalo nakladatelství SLON, 2007
ISBN: 978-80-86429-62-5
První, obecně zaměřený díl učebního textu, který se věnuje problematice sociálního zabezpečení. Podává přehled o subsystémech sociálního zabezpečení, vysvětluje základní pojmy a výchozí strategie. Z obsahu: sociální stát a sociální politika, mezinárodní úmluvy v sociální oblasti, sociální politika v ČR, organizace a řízení sociálního zabezpečení, lékařská posudková služba, základní aktivity sociálního státu, tj. minimální příjem (životní a existenční minimum, minimální mzda), důchodové a nemocenské pojištění, úraz a nemoci z povolání, péče o zdraví, sociální zabezpečení v nezaměstnanosti, státní sociální podpora, dítě v sociálním zabezpečení a sociální zabezpečení v Evropské unii. Všechny dostupné informace i právní předpisy jsou platné k dubnu roku 2007.

Nakladatel: Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2007 (třetí reedice)
ISBN 978-80-246-1393-2

Prevence pádů ve zdravotnickém zařízení cesta k dokonalosti a zvyšování kvality
Kniha poskytne všem zdravotnickým pracovníkům tipy a praktické návody na to jak účinně pádům předcházet, počínaje posouzením stupně rizika pádu u každého pacienta, stanovením standardů pro přesouvání, zvedání a polohování nehybných pacientů, přes zajištění bezpečného prostředí a edukaci pacientů i všech členů zdravotnického týmu. Kniha bude důležitým zdrojem poznatků také pro studenty a pedagogy oboru ošetřovatelství, fyzioterapie, ergoterapie i zdravotnického managemantu. Využijí ji také pracovníci státní správy a odborníci, kteří se zabývají otázkami kvality péče. Pády jsou jednou z nejčastěji hlášených "mimořádných příhod" a mohou mít velmi negativní dopad na zdravotní stav pacienta, délku hospitalizace a výši léčebných výloh. Překlad publikace vydané Joint Commisiion International výrazně přispěje ke zvyšování bezpečnosti pacientů a kvality poskytované péče ve všech zdravotnických zařízeních.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1715-9
[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.
Metody a řízení sociální práce
Jádrem publikace jsou informace o klasických i nových metodách sociální práce. Podrobně jsou probrány různé formy případové práce (poradenství, krizová intervence, mediace), práce se skupinou (skupinová práce, streetwork), práce s dětmi a s rodinou i makrometody (analýza sociálních potřeb obce a regionu, systémové projekty). Pozornost je věnována i otázkám řízení, supervize a hodnocení sociální práce, etickým aspektům výkonu povolání a riziku vyhoření sociálních pracovníků. Učebnice navazuje na publikaci Základy sociální práce (O. Matoušek a kol., Portál 2001).

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
[Publikace] Modely ošetřovatelství v kostce – Slavomíra Pavlíková
Modely ošetřovatelství v kostce
Základní učebnice v oboru je určená zejména studentům ošetřovatelství na vyšších odborných školách a v bakalářských a magisterských programech vysokých škol i jejich pedagogům. Kniha obsahuje všechny položky, které se v osnovách teorie ošetřovatelství běžně vyskytují. Studenti se seznámí se základními filozofickými směry a na ně navazujícími ošetřovatelskými modely, které se běžně vyučují. Biografické údaje o autorkách jednotlivých modelů a názorné grafy umožňují lepší pochopení textu. Kniha je výbornou pomůckou jak pro studenty tak pro učitele ošetřovatelství, jde o souvislý a vyčerpávající text, o který se mohou opřít.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1211-3
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství II. – Lenka Špirudová a kolektiv
Multikulturní ošetřovatelství II.
Dvoudílná kniha seznámí čtenáře s teoriemi, koncepty a východisky kulturně shodné péče a naučí je stanovit potřeby, plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou a zdravotní péči o pacienty odlišných etnik a kultur. První díl je zaměřen zejména na teoretická a metodická východiska a problematiku struktury kulturně shodné péče v České republice. Tento druhý díl obsahuje praktické návody jak postupovat při péči o cizince i náměty pro výuku této problematiky na školách.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1213-X
[Publikace] Ucelená rehabilitace osob se zdravotním postižením – Jiří Votava a kol.
Ucelená rehabilitace osob se zdravotním postižením
Učební text je určen studentům lékařských fakult. V jednotlivých kapitolách se věnuje všem významným aspektům rehabilitace osob se zdravotním postižením: představuje rehabilitaci léčebnou, sociální, pracovní, pedagogickou či technická hlediska (pomáhající technologie) v ucelené rehabilitaci. Text se dále věnuje rovněž osobnosti zdravotně postiženého a možnosti jejího ovlivnění, seznamuje s příklady ucelené rehabilitace u základních typů postižení a podává souhrnné informace o osobách se zdravotním postižením.

Vydavatel:Univerzita Karlova v Praze, rok vydání 2005
ISBN:8024607085
[Publikace] Zdravotnická etika od A do Z – Marta Munzarová
Zdravotnická etika od A do Z
Čtenáři se seznámí s etickými dilematy dnešního zdravotnictví, jejichž porozumění jim pomůže při zodpovědném a etickém rozhodování v otázkách, které se dotýkají bytostných fenoménů života (i smrti) osob, o které pečují. Kniha vychází z doporučení Světové lékařské asociace, Mezinárodní rady sester a dalších organizací. Připomenuty jsou i některé dokumenty Rady Evropy.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1024-2
Právní předpisy nejen pro hlavní, vrchní, staniční sestry
Veškerá lidská činnost, tedy i poskytování ošetřovatelské péče, může být provázena problémy, kterým lze při znalosti právních předpisů předejít, nebo alespoň zmenšit jejich dopad jak na poskytovatele, tak na konzumenty zdravotní péče. Kniha osvědčeného autora předkládá vybrané právní předpisy srozumitelnou formou, zdánlivě suchý jazyk práva je oživen mnoha kazuistikami.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1198-2
[Publikace] Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích – Jiří Tošner
Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích
Praktický průvodce programem Dobrovolníci v nemocnicích", který vydalo Dobrovolnické centrum FN Motol a Hestia - NDC je určen především pro zdravotnická, ale také pro sociálně zdravotnická zařízení, která spolupracují, nebo jsou motivována spolupracovat s dobrovolníky. Manuál je doplněn CD s fotografiemi z dobrovolnického programu ve FN Motol a řadou vzorů dokumentace potřebné k realizaci programu.

Manuál si můžete vyzvednout osobně v kanceláři Hestia - Národní dobrovonické centrum, Na Poříčí 12, Praha 1.


[Publikace] Nebojte se nevidomých – Miroslav Michálek
Nebojte se nevidomých
Tématem brožury je několik kroků na cestě od stavu "nevidomému nepomohu, neboť nevím jak", přes stav "pomáhám na vlastní pěst a podle svého, ať nevidící chce nebo ne" k situaci "pomáhám nevidomým spolu s jinými v dohodnutých mezích a s potřebnými dovednostmi"

Vydalo sdružení pro podporu nevidomých Okamžik, rok vydání 2004
ISBN 80-903247-3-8

[Publikace] Kdy do důchodu a za kolik – Jan Přib
Kdy do důchodu a za kolik
Sedmé vydání je aktualizováno v souladu s novelami zákonů, které jsou platné od 1. 1. 2006. Vysvětleny jsou otázky volby vhodného data odchodu do důchodu, zejména pokud jde o předčasné starobní důchody. Popsány jsou administrativní náležitosti a povinnosti při podání žádosti o důchod a její vyřízení, ale i možnosti další výdělečné činnosti poživatelů starobních důchodů.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1433-7
Občanské sdružení, které svými činnostmi snaží prosazovat ve společnosti práva lidí s epilepsií (poradenství, publikační činnost - vydává měsíčník AURA , výměna informací atd.). Sdružení se podařilo z daru koupit nemovitost, kterou chce upravit jako denní stacionář pro lidi s epilepsií. Centrum, kam se budou moci lidé obracet o pomoc a radu, bude zde klubovna s celotýdenním provozem, rukodělná dílna, odborné poradny atd.
[Publikace] Paliativní medicína – Jiří Vorlíček, Zdeněk Adam, Yvona Pospíšilová a kolektiv
Paliativní medicína
V knize (obdržela Cenu Grada 1998), nalezneme potřebné informace obecné jak o nádorové diagnostice a léčbě, tak statě speciální – včetně vztahů etických, duchovních, sociální problematiky i domácí péče. Otázka paliativní léčby byla dlouho opomíjena, ačkoliv patří k jedněm ze základních problémů nejen onkologa, ale každého lékaře, který se o tyto nemocné stará.
Druhé, přepracované a doplněné vydání.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0279-7



[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová
Psychopatologie pro pomáhající profese
Všem, kdo pracují s lidmi a chtějí lépe rozumět jejich psychickým problémům, je určen zevrubný, ale přehledný učební text představující neobvykle široký okruh otázek. Úvod seznamuje se základními pojmy psychopatologie, s pojetím normy a příčinami vzniku odchylek v oblasti psychiky, jejich diagnostice a terapii. Druhá část je věnována složitému vztahu mezi tělesným onemocněním a psychikou člověka, a psychologii handicapu. Třetí část podává přehled hlavních typů duševních onemocnění a poruch chování. Závěr knihy přináší originální přehled poznatků o dopadech negativních sociálních jevů na psychiku člověka: o problematice dysfunkce rodin, o sociokulturním handicapu, o nezaměstnanosti a bezdomovectví i psychologických aspektech kriminality a pobytu ve vězení. Rozšířené a přepracované vydání.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
[Publikace] Supervize v pomáhajících profesích – Hawkins, Shohet
Supervize v pomáhajících profesích
Problematika kvality péče a vztahové roviny v pomáhajících profesích je stále v popředí zájmu.
Přední britští autoři nabízejí stručnou a přehlednou příručku supervize, která je základním a nepostradatelným nástrojem odborného růstu a řízení pracovníků v oblasti pomáhajících profesí. Ukazují, k čemu supervize slouží, co od ní může očekávat ten, kdo je supervidován, a jak se stát dobrým supervizorem. Kniha může zároveň sloužit jako příručka pro výcvikový kurs supervizorů

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-715-9


POV – Pražská organizace vozíčkářů je občanské sdružení, v němž lidé s postižením nejen využívají služeb, které POV nabízí, ale také je sami poskytují. Cílem služeb je uspokojit širokou škálu potřeb lidí s postižením, jsou to např. speciální doprava, poradenství, mapování bezbariérových objektů, zájmová činnost, zaměstnávání aj., to vše tak, aby se naplnilo poslání organizace, tj. aby se mohli začlenit do společnosti. Jednou ze stěžejních služeb je osobní asistence.
[Publikace] Ekonomie sociálních služeb – Ladislav Průša
Ekonomie sociálních služeb
Kniha je určena širokému okruhu čtenářů - poskytuje jak nezbytné makroekonomické charakteristiky týkající se sociálních služeb, které zajímají především představitele jednotlivých krajů a obcí, tak i vybrané údaje charakterizující náklady jednotlivých služeb a jejich strukturu, které zajímají především management jednotlivých organizací a poskytovatele jednotlivých služeb.

Vydalo nakladatelství ASPI Publishing, rok vydání 2004
ISBN 80-86395-69-3

[Odkazy] Unie Roska
Občanské sdružení, které pomáhá postiženým roztroušenou sklerózou. Velice efektivní je svépomoc postižených.
Programy jsou např.: provozování MS centra Roska v Praze-Holešovicích k uspokojování specifických potřeb postižených roztroušenou sklerózou, kompletní informační a poradenský servis, vydavání knižních publikací, autorehabilitačních audio- a videokazet v edici Roska, vydávání celostátního časopisu Roska a regionálních tiskovin, výchova cvičitelů na vlastním akreditovaném vzdělávacím pracovišti, výstavy, přímá realizace ozdravných akcí, tj. rekondičních rehabilitačních pobytů, rehabilitačního cvičení a plavání, hipoterapie, odborných přednášek a seminářů, aktivní spolupráce s lékaři, mezinárodní spolupráce a klubová činnost.

Centrum sociální pomoci KONTAKT má novou adresu: Jungmannova 29 (přízemní pasáž Škodova paláce) 110 00 Praha 1

Centrum sociálních služeb Praha
KONTAKT informace * publikace * poradenství
Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1
tel.: 236 005 328
sms linka pro neslyšící 731 056 708

Informační linka k sociálním službách 739 824 749 Provoz: Po 10-14 hod.,Čt 10-14 hod.
Informační internetový servis: iis@mcssp.cz (odpověď do 5 pracovních dnů)
e-mail: kontakt@mcssp.cz
www.mcssp.cz

Otevírací doba pro veřejnost:
Po, St 8.30 - 17.00 hod., Čt 8.30-16.00 hodin, Pá 8.30-13.00 hod.

Nové služby: SMS linka pro neslyšící, Informační linka k sociálním službám a Informační internetový servis (podrobnosti na www.mcssp.cz).
V aktuální nabídce KONTAKTU je k dispozici také nový adresář „Mateřství, rodičovství, náhradní rodinná péče - Informace, kontakty, sociálně zdravotní služby“ a aktualizované verze „V Praze doma bez domova 2007“.

Slouží
1. dospělým lidem s mentálním (od lehkého až po velmi těžké a hluboké) a vícečetným postižením (dříve tzv. "kombinované vady"). Jde zpravidla o mentální handicap, který je komplikován ještě dalším postižením nebo nemocí. Bývá přidruženo postižení tělesné (dětská mozková obrna, postižení končetin a jejich funkce), smyslové (sluchové, zrakové), autismus, postižení řeči, srdeční vady, těžší hemofilie, ale i psychiatrické diagnózy.
2. rodinám, které pečují o svého příbuzného s mentálním nebo vícečetným postižením.
Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva. ČHV poskytuje zdarma sociálně právní poradenství pro seniory, zejména z oblastí právního systému a ochrany, občanského, sociálního, pracovního a správního práva.
Skupinám obyvatelstva, nejohroženějším diskriminací na trhu práce, nabízí: komplexní bezplatné právní poradenství, úhradu nákladů za advokátní pomoc a zastupování (ve vybraných případech).

Poskytuje pomoc a služby hluchoslepým všech věkových skupin i ostatním lidem, kteří jsou s hluchoslepými v kontaktu nebo se zajímají o tuto problematiku. LORM poskytuje individuální a skupinovou systematickou péči hluchoslepým lidem, jejíž cílem je překonání negativních psychologických a sociálních dopadů hluchoslepoty, které postihují jednotlivce a jejich rodiny.

LORM není seskupení několika zkratek, je jméno - pseudonym hluchoslepého básníka, filosofa a bojovného novináře, rodáka z jihomoravského Mikulova Heinricha Landesmanna (9.8. 1821 - 3.12.1902), který kvůli pronásledování přijal pseudonym Hieronymus LORM

[Publikace] Psychohygiena a dobrovolnictví – Jana Hrdá
Část z učebniho materiálu "Vzdělavací modul pro pracovniky v oblasti
sociálni péče", vytvořeného v rámci projektu c. CZ/01/B/P/PP/134047 -
Eurocare - "Zlepšováni celoživotniho vzděláváni pracovniků v sociálni péči".
Podle textu přednášela ing. Jana Hrdá na pilotním kurzu v rámci
zmiňovaného projektu na jaře 2003.
Cílem činnosti občanského sdružení PROSAZ je sociální rehabilitace osob se zdravotním postižením, obhajoba jejich právem chráněných zájmů, realizace programů přispívajících ke společenské integraci občanů se zdravotním postižením.
Svou činnost může rozdělit na čtyři hlavní oblasti. Oblast volného času, oblast poradenskou, oblast zaměstnávání zdravotně postižených občanů a oblast vzdělávací.


[Publikace] Psychologie nemoci – Jaro Křivohlavý
Psychologie nemoci
Účelem publikace je seznámit čtenáře s psychikou pacienta, když se propadá do nemoci, či se jeho nemoc zhoršuje. Autor vychází z řady empirických studií domácích i zahraničních. Velká pozornost je věnována komplianci, tj. dodržování rad poskytnutých lékařem, a především osvětlení mechanismů, které toto dodržování podporují.

Vydalo nakladatelstvi Grada, rok vydání 2002
ISBN 80-247-0179-0
Sdružení zdravotní a sociální pomoci. Nestátní, neprofitní, nezávislá organizace tvořená dobrovolnými aktivisty i profesionálními pracovníky, kteří se sdružili k uskutečňování humanitárních programů pro zdravotně postižené, staré a sociálně slabé občany.

Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: