Publikace

Upozorňujeme na knížky především pro generaci 40-50+, neboť v tomto období je vyšší počet pečujících o starší rodinné příslušníky. Pozornost je věnovaná rodinám, především ženám, neboť ty jsou nejčastěji v roli pečující a mají více potíží s prožíváním emocí. Dále jsou vybírany témata související i s respitní, oddechovou péčí. Ať už se týkají beletrie, financí a ekonomií, historie, práva, psychologie, sociálních problémů, sociologie či zdravotnictví. Největší oddíl tvoří návody, postupy, specifické potřeby se zaměřením na pomoc pečujícím rodinám. I profesionálové mohou leccos zajímavého objevit.

Ovšem některá knížka by mohla být zařazená do všech oddílů, někdy je složité se rozhodnout. Knihy nezasíláme, ani nákup nezprostředkováme, jen na ně upozorňujeme.


Psychologie

Proč (a jak) psychosomatika funguje? - nemoc začíná v hlavě?

Jarmila Klímová Michaela Fialová
Proč (a jak) psychosomatika funguje? - nemoc začíná v hlavě?
Populárně naučná publikace určená široké laické i odborné veřejnosti. Vysvětluje, co je psychosomatika a psychosomatické principy léčení.
Kniha představuje 5 základních aspektů psychosomatického vnímání a jeho vztah k dalším oborům jako je západní i východní medicína, biologie, psychologie, kvantová fyzika i spirituální vědy. Odhaluje kouzlo spojitosti světa.
Kniha je členěna do 8 kapitol:
Úvodní kapitola představuje základy psychosomatiky a systemického chápání dynamiky nemocí.
Následujících 5 kapitol se věnuje pěti aspektům psychosomatického vnímání nemoci, tedy BIO-PSYCHO-SOCIO-SPIRITuálně-ENERGetickému modelu.
7. kapitola se zabývá vybranými tématy nemocí, nahlíženými z psychosomatického hlediska.
8. kapitola je zamyšlením nad rozdíly péče západní medicíny a psychosomatického přístupu.
Mnoho příkladů z praxe představuje anonymní příběhy klientů využívajících psychosomatický přístupu v léčení. Obě zkušené autorky aktivně psychosomaticky pracují více jak 15 let a čerpají ze své bohaté praxe.
Předmluvu napsal MUDr. Radkin Honzák.

Vydavatel: Progressive consulting v.o.s., 2016

Přecitlivělost není slabost

Ilse Sand
Přecitlivělost není slabost
Jste unavení z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je vlastně v pořádku, že ho berete vážně. Kniha Přecitlivělost není slabost, kterou napsala dánská psychoterapeutka Ilse Sand, jež do této skupiny osob řadí i samu sebe, poskytuje řadu konkrétních tipů, co dělat, aby se o sebe přecitlivělí lidé dokázali lépe postarat. Autorka ujišťuje, že je v pořádku žít svůj život pomalu a hluboce – že člověk nemusí excelovat a dělat na druhé dojem siláka. Popisuje, jak přecitlivělost vnímat jako výhodu, jak čelit hněvu či vlastnímu studu, jak se vyrovnat s depresí a úzkostí. Připojuje také údaje o výzkumech přecitlivělosti, seznam aktivit, které by mohly vysoce citlivým lidem přinášet radost a zvyšovat jejich životní pohodu, nebo dotazník, s jehož pomocí může každý vlastní přecitlivělost otestovat. Jedná se o jednu z prvních českých knih na téma, jemuž se v posledních letech ve světě dostává hodně pozornosti.
Ilse Sand je dánská terapeutka, supervizorka, trenérka a řečnice, která vydává knihy o přecitlivělosti a seberozvoji. Vystudovala teologii a je členkou Dánské asociace psychoterapeutů.

Nakladatelství Portál, 2016

Psychopatologie

Orel Miroslav a kolektiv
Psychopatologie
Druhé vydání úspěšné publikace nabízí stručný přehled o dnes stále aktuálnějším oboru psychopatologie. Čtivou formou přináší základní informace o oblasti duševních poruch všem, kdo knihu vezmou do ruky buď kvůli splnění svých studijních povinností, nebo kvůli potřebám své profese, nebo jen ze zájmu.

Grada, 2016

Pouta lásky

Benjamin, Jessica
Pouta lásky
Slavná kniha z roku 1988 vzbudila značnou pozornost nejen ve feministických kruzích. Je to kniha primárně nikoli o lásce, ale o moci, resp. o její perverzi v dominanci na jedné straně a submisivitě na straně druhé. Proč lidé podléhají autoritě a dokonce prožívají slast z moci, kterou nad nimi mají jiní? Proč je pro muže a ženy tak obtížné setkat se jako navzájem rovnocenní? Proč se stále vracejí role pána a otroka? Na rozdíl od řady autorů Benjaminová nepojímá tento problém jako otázku agrese (kdy je psyché vnímána jako bojiště instinktů – agrese a libida), ale analyzuje otázku moci v mnohem širších souvislostech, především vztahových. Dominance a submisivita se podle ní nerodí z přirozenosti člověka, ale jako výsledek zlomů v procesu vývoje lidských vztahů. Jessica Benjamin (* 1946) je americká psychoanalytička a feministka. Působí na New York University.

nakladatelství Portál, 2016

Utrpení z nesmyslnosti života

Viktor E. Frankl
Utrpení z nesmyslnosti života
Kniha obsahuje přednášky z let 1957–1975, v nichž se jako červená nit táhne otázka člověka po smyslu života. Viktor Frankl je přesvědčen, že utrpení z pocitu hluboké nesmyslnosti a ochromující prázdnoty života je specifickou nemocí naší doby. Vytvořil proto terapeutickou koncepci, s jejíž pomocí toto existenciální vakuum úspěšně léčil. V této knize dává nahlédnout do svého myšlení i praxe a na mnoha příkladech ukazuje, jak se dá utrpení z nesmyslnosti života léčit. „Názory, které profesor Frankl zastává v této a dalších svých knihách, znamenají nejdůležitější přínos pro obor psychoterapie od časů Freuda, Adlera a Junga. A jeho styl je mnohem čtivější.“ (Sir Cyril Burt, předseda British Psychological Society). „Tento svazek je tak zhuštěný, tak prodchnutý žhoucím humanismem, tak bohatý na dokumentaci a jeho kritické postoje jsou tak uvážlivé, že zasluhuje podrobnou četbu stránka co stránka.“ (Annales Médico-psychologiques).

nakladatelství Portál, 2016

Osamělost aneb Kolik máte přátel na Facebooku

The Beastess
Osamělost aneb Kolik máte přátel na Facebooku
V této knize najdete odpovědi na mnohé často kladené otázky. Je na vině moderní doba se svým důrazem na seberealizaci jednotlivců, s rozpadem tradiční rodiny a obrovskou fluktuací obyvatelstva? Anebo jsme to spíš my sami, protože nejsme schopni vytvářet blízké vazby, opakujeme ve vztazích stále tytéž chyby, popřípadě vůbec „nejsme stvořeni“ pro partnerství či život v rodině?
Zamyslete se spolu s námi nad vykořeněním ve světě, zdánlivě dokonale propojeném prostřednictvím internetu a moderních technologií, či nad tím, jakou citovou daň platíme v neustálé honbě za osobním úspěchem. Rozebereme si působení rodičů a dětských traumat na naši schopnost utvářet vztahy k lidem a vysvětlíme si také rozdíly mezi extroverty a introverty, protože každý typ osobnosti přistupuje k problému osamělosti jinak. Na příkladu modelové rodiny, jejíž zajímavý a ryze současný příběh se vine celou knihou, se dozvíte, jak se ve své vlastní osamělosti zorientovat a překonat ji.
Knihu pro její čtivost ocení široký okruh čtenářů. Zajímavé podněty a inspirace v ní najde i odborná veřejnost z okruhu psychologů, psychiatrů, koučů osobního rozvoje, pedagogů a pracovníků v pomáhajících profesích, včetně studentů těchto oborů.

Nakladatel: Grada, 2016

Labyrinty duše & Bída psychologie

Ivo Pondělíček
Labyrinty duše & Bída psychologie
Tematická šířka a hloubka autorových esejů vychází z jeho mnohostranných zájmů a bohaté zkušenosti profesní i životní jako klinického psychologa (a sexuologa) i teoretika umění a filmu. Tato dvojdomost profesí a zájmů vychází ze společné pracovní metody, psychoanalýzy (zejména freudismu). Mnohostrannost se projevuje v jeho textech překračováním jednotlivých oborů a syntetickým, obecně lidským přístupem. Přesto můžeme odlišit zhruba čtyři esejis­tické okruhy. Tím prvním je psychosomatika a vyrovnávání se s onemocněním tělesným i psychickým. Zde mj. vynikají autorovy úvahy o významu tváře pro lidskou identitu a možnost komunikace, které vytěžil ze své praxe na klinice popálenin. Další oblast tvoří eseje o literatuře a výtvarném umění ve vztahu k rozmanitým psychologickým a sociálním jevům. Čtenář se tak setká např. s Flaubertovou paní Bovaryovou, Zolovou Nanou či Donem Juanem nebo s rozborem erotiky v dílech moderních malířů. Třetí okruh se věnuje takzvané vědecké psychologii, respektive její schopnosti postihnout duši a duševní procesy, a mezím psychologického poznání. A v neposlední řadě zaměřuje Ivo Pondělíček svůj pohled také na úlohu moderních médií v souvislosti s proměnou alfabetické kultury na obrazovou a kritizuje jejich negativní působení na společnost i jednotlivce.

Nakladatel: Prostor, 2016

Vina

Staples, Lawrence H
Vina
Pocity viny či zahanbení prožije v životě snad každý. Pokud se ve vztahu k autoritám (ať již jsou jimi rodiče, společnost nebo Bůh) prohřešíme proti normám a pravidlům, zákonitě se dostaví pocit viny. Konvenční pohled na vinu a hřích předjímá snahu vyhnout se hříchu a následným pocitům viny tím, že zůstaneme konformní. Zkušený terapeut a jungián však tvrdí, že aby člověk mohl růst, zrát a spět k individuaci, hřešit a následně prožívat vinu je naopak nevyhnutelné. Pokání a vykoupení se pak může dostavit, pokud si ze své cesty za hranice toho, co je dovoleno, a náhradou za překonané hodnoty vydobude rovnocennou hodnotu prospěšnou nejen jemu, ale i společenství, v němž žije. Taková vina je dobrá a může mít a má v životě člověka, ale i společnosti obrovský smysl a rozvojový potenciál. Lawrence H. Staples je psycholog, zkušený psychoterapeut, člen Institutu C.G. Junga. Zvláště se zajímá o témata krize středního věku, viny a tvořivosti.

Nakladatelství Portál, 2016

Psychologie obětí trestných činů

Velikovská Martina
Psychologie obětí trestných činů
Velká část veřejnosti je také stále hluboce přesvědčena, že zločinnost neustále narůstá, a to navzdory tomu, že kriminální statistiky i viktimologické výzkumy ve většině hospodářsky vyspělých zemí tento závěr nepotvrzují. Co se tedy změnilo? Zvýšila se informovanost veřejnosti, která více než kdy jindy zaznamenává skutečnost, že tam, kde stojí pachatel, je i jeho oběť. S větší informovaností veřejnosti dochází k postupnému odtabuizování příběhů a traumat obětí, což však sebou nese i riziko jejich dalšího poškozování a desenzibilizace společnosti. Opomíjení psychotraumatu u obětí trestných činů, nedostatečné akutní „ošetření“ po samotném útoku a z toho plynoucí problémy v jejich schopnosti začlenit se zpět do společnosti a vyhledat či alespoň přijmout pomoc nabízenou stávajícím systémem poskytované péče výrazně přispívá k jejich sekundární viktimizaci.

Nakladatelství Grada, 2016

Strach z cizího - Antisemitismus, xenofobie a zkušenost „uncanny“

Roman Telerovský, Martin Mahler a kol.
Strach z cizího - Antisemitismus, xenofobie a zkušenost „uncanny“
Kniha přináší příspěvky současných zahraničních i českých psychoanalytiků, filosofů, politologů a historiků k fenoménu strachu z cizího.
Fenomén cizího, cizorodého, odcizujícího, podivného či stísňujícího (uncanny, unheimliche) a roztodivné, ambivalentní reakce na něj, jak se projevují například v antisemitismu, xenofobii a dalších obdobných animozitách, jednotliví autoři rozpoznávají a analyzují jak v rovině společenského diskurzu, tak na úrovni intrapsychické, která je doménou psychoanalytického pozorování. Příspěvky, které jsou do publikace zařazeny, zazněly původně na mezinárodní konferenci, kterou pod stejným názvem, jaký nese titul knihy, pořádala Česká psychoanalytická společnost v Praze v roce 2015.
Kniha tak představuje psychoanalýzu nejen jako úzce specializovanou klinickou disciplínu, ale jako myšlenkový proud, který může podněcovat a vést diskusi o živých tématech současnosti napříč obory a disciplínami.

Autoři: Werner Bohleber, Elisabeth Brainin, Haydée Faimberg, Jefim Fištejn, Josef Fulka, Adrienne Harris, Axel Hoffer, Jiří Jakubů, Roger Kennedy, Ilany Kogan, Martin Mahler, Václav Mikota, Elke Mühlleitner, Eva Dubská Papiasvili, Jiří Pehe, Eran J. Rolnik, Jan Sokol, Yehoyakim Stein, Michael Šebek, Samy Teicher, Roman Telerovský, Sverre Varvin


Česká psychoanalytická společnost, 2016

A přesto říci životu ano - Psycholog prožívá koncentrační tábor

Viktor E. Frankl
A přesto říci životu ano - Psycholog prožívá koncentrační tábor
Kniha spojuje dva slavné texty Viktora E. Frankla (1905–1997), psychiatra s českými kořeny a zakladatele logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945. Autor v něm popisuje, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet a jakou oporou jim byl duchovní rozměr života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně-dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy osobní zážitky z vyhlazovacího tábora s pomyslnou reflexí a živým dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla vždycky zůstává v člověku prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmí za žádnou cenu vzdát, a to i v extrémní situaci: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“

Nakladatel: Karmelitánské nakladatelství, 2016 , 4 vyd.

Psychologie davu

Gustav Le Bon
Psychologie davu
Psychologie davu je jedním ze slavných děl citovaných v učebnicích psychologie i dalších společenských věd. Le Bon svou koncepci davu vybudoval v souvislosti s chováním davu během francouzské revoluce. Podle něj v davových situacích dochází k tzv. deindividuaci – to znamená, že jednotlivci přestávají sami sebe vnímat jako individuální bytosti a splývají s ostatními do jednoho mentálního sugestibilního celku, v němž se rychle šíří emoce a často i asociální chování. V první polovině 20. století byla tato teorie užita v souvislosti s pochopením vlivu médií. Le Bonovy myšlenky prý hojně využíval i Adolf Hitler. Deindividualizované chování, v němž se lidé dočasně přestávají chovat podle sociálních norem vštípených výchovou, zkoumali také slavní američtí psychologové jako Festinger a Zimbardo. Ač Le Bonova kniha vyšla již v roce 1895, výstižně popisuje děje, k nimž v životě naší společnosti dochází dodnes. Gustave Le Bon (1841–1931) byl francouzský sociální psycholog a sociolog. Ve svých knihách se zabýval například tematikou národních rysů, ras, stádním chováním a psychologií davů.

Nakladatel Portál, 2016

Psychická manipulace ve vztazích - Jak rozeznáme člověka, který nás ve vztahu ničí, a proč mu to dovolíme?

Barbara E. Hort
Psychická manipulace ve vztazích - Jak rozeznáme člověka, který nás ve vztahu ničí, a proč mu to dovolíme?
Autorka pozoruhodně objasňuje, jak v mnoha lidech působí archetyp upíra, jenž není ničím jiným než nezralou osobností, která nezná opravdovou lásku, a proto se chová tak, jak se chová. Nabízí nejen pochopení, ale i návod na to, jak tento model přerůst a překonat – jak transformovat upírskou lásku v lásku skutečnou. Každý, kdo se zapletl do nezdravého vztahu, popřípadě je sám energetickým upírem, má díky tomu šanci dopracovat se k naplňující, mnohem kvalitnější lásce i sebelásce. Musí ale nabrat odvahu a čelit především upírovi v sobě.
Kniha rozebírá několik archetypálních příkladů (z pohádek, románů a filmů), avšak uvádí i příklady z běžného života. Díky tomu lze celou problematiku velmi názorně pochopit a rovněž si v uvedených příkladech najít model svého vlastního chování. Objevíte zde vysvětlení a souvislosti, jež dříve nemusely být srozumitelné a přehledné. Poté, co jim porozumíte, již nebudete muset zavírat oči před určitými destruktivními skutečnostmi a modely chování.
Typologie nezdravých vztahů má různé varianty: žena–žena, muž–muž, upírská žena – mužská oběť, upírský muž – ženská oběť, přičemž zvláštní druh upírství mohou představovat také děti a širší publikum.

Nakladatel: Eugenika, 2016

Osamělost

The Beastess
Osamělost
Na světě je více než sedm miliard lidí – vrážíme do sebe v davu, nadáváme si v nekonečných kolonách aut, dokonce i v přírodě je čím dál těžší najít tiché zákoutí, kde bychom mohli být alespoň chvilku sami se sebou. Přesto se řada z nás cítí osamělá. Proč tomu tak je? Proč je stále složitější najít v přelidněném světě spřízněnou duši?
V této knize najdete odpovědi na mnohé často kladené otázky. Je na vině moderní doba se svým důrazem na seberealizaci jednotlivců, s rozpadem tradiční rodiny a obrovskou fluktuací obyvatelstva? Anebo jsme to spíš my sami, protože nejsme schopni vytvářet blízké vazby, opakujeme ve vztazích stále tytéž chyby, popřípadě vůbec „nejsme stvořeni“ pro partnerství či život v rodině?

nakladatelství Grada, 2016

Psychopatologie všedního života

Freud, Sigmund
Psychopatologie všedního života
Kniha z roku 1901 je založená na výzkumech chybných úkonů (zapomínání, přeřeknutí, chybné čtení, přepsání, přehmátnutí atd.). Ty lze podle Freuda racionálně vysvětlit jako produkt činnosti nevědomí, a vyloučit tak pouhou náhodu. Protože chybné úkony projevuje každý z nás, jsme podle autora všichni tak trochu neurotici. Kniha, která není tolik zatížena teorií a je spíše praktická než spekulativní, může sloužit jako vhodný úvod do Freudova učení. Řadí se zároveň mezi vůbec nejznámější Freudovy spisy a je považována za důležitý příspěvek nejen studia psychopatologie, ale i lingvistiky, sémantiky a filosofie.

nakladatelství Portál, 2016

Tajemství psychiky - Lidské osudy očima odborníka

Jarmila Rýdlová
Tajemství psychiky - Lidské osudy očima odborníka
Zajímáte se o psychologii? Chcete lépe porozumět životu, sami sobě i lidem okolo Vás? Přejete si lépe orientovat v mezilidských vztazích, snadněji zvládat konfliktní situace, vybrat si úkoly, které odpovídají vašim schopnostem a na které vám stačí vlastní síly? Zamýšlíte se, jak rozpoznat, kde již končí hranice vašich možností a kde začíná propast, která může mít podobu fyzické či právě fyzické nemoci?
Kniha tajemství psychiky obsahuje vybrané kapitoly z oblasti osobnosti a z oblasti psychických poruch, nejdůležitější témata, která mohou zajímat také studenty psychologie, medicíny, zdravotní sestry i budoucí učitele. Třináct kapitol, to je třináct příběhů, které se mohou přihodit každému z nás. Hlavními postavami jsou obyčejní lidé nejrůznějšího věku i povah v rozmanitých životních situacích. Na každý příběh navazuje teoretická část - stručný a srozumitelný výklad, který zprostředkovává základní odborné poznatky z dané oblasti - a komentář, který rozebírá chování postav, možné příčiny problému a jeho řešení.

Nakladatel: Computer Media, 2016

Sociální psychologie

David Myers
Sociální psychologie
Obrazová učebnice patří k zásadním univerzitním publikacím ve světě, často bývá označována dokonce za jedničku ve svém oboru. Má poutavou formu – je plná ilustrací, fotografií, příběhů populárních celebrit nebo známých okamžiků v dějinách lidstva. Navíc jde o téma aktuální, autor fundovaně rozebírá společenské jevy, jako jsou strach před migranty a případná nenávist k nim, rasismus, podléhání davu, manipulace ad. Poradí, jak takové situace co nejlépe zvládat k vlastnímu prospěchu společnosti. Kniha je svou srozumitelností vhodná od studentů např. až po starosty, politiky či lidi veřejně činné.

Nakladatelství: EDIKA, 2016

Lenochova cesta k úspěchu

Bill O´Hanlon
Lenochova cesta k úspěchu
Autor ve své knize vyvrací oblíbenou představu, že k úspěchu potřebujeme silnou vůli a disciplínu. Lenochovo tajemství na cestě k úspěchu spočívá v tom, že se nenutí do věcí, které dělat nechce. Místo toho využívá své pozitivní i negativní pocity, které ho přirozeně vedou k určitým činnostem, jež vyjadřují jeho osobnost a pro něž může hledat praktické uplatnění. Někdy tato cesta trvá dlouho, a proto lenoch potřebuje vytrvalost a také vynalézavost, aby se přiblížil svému cíli a dosáhl výsledků, které o smysluplnosti jeho konání přesvědčí i ostatní. Kniha je stručná a přehledná, navíc obsahuje závěrečný souhrn hlavních myšlenek, takže je vhodná i pro ty nejlínější čtenáře, kteří se chtějí stát úspěšnými.
Bill O’Hanlon je psychoterapeut v oblasti ericksonovské terapie a terapie zaměřené na řešení. Napsal zhruba 30 knih, jež byly zatím přeloženy do 15 jazyků, a působí jako lektor a řečník. Často se sám sebe ptá, proč v životě dosáhl úspěchu, když je tak líný, a z toho důvodu se rozhodl napsat tuto knihu.

nakladatelství Portál, 2016

Po paměti

Martin Hybler
Po paměti
Kniha o problematice paměti a jejího fungování. O paměti z hlediska psychologického. O paměti historické, literární, rodinné, kolektivní... Kniha shrnuje sérii textů o paměti z let 1998-2007, které byly zčásti publikovány porůznu v časopisech, zčásti zůstaly ineditní. Pracoval jsem tehdy jako psycholog v gerontologických a gerontopsychiatrických zařízeních a moji pacienti byli převážně dementní senioři trpící Alzheimerovou chorobou, popřípadě jinými typy senilních demencí, což motivovalo můj zájem o problematiku paměti a jejího fungování. Z psychologických teorií paměti pak byl jen krok k pamětem jiným - historickým, literárním, rodinným, kolektivním, atd. Uvědomil jsem si, nakolik je otázka paměti komplikovaná a mnohostranná.

Vydavatelství Dauphin - 2016

Interkulturní psychologie

Čeněk Jiří, Smolík Josef, Vykoukalová Zdeňka
Interkulturní psychologie
Pokuste se pomocí této knihy zorientovat v dnešním překotně se měnícím světě! Autoři se snaží jít pod povrch běžného obrazu reality, který nám předkládají média, a přinášejí odpovědi na řadu aktuálních otázek, jako jsou radikální náboženské proudy, imigrace do EU a ČR, etnické konflikty či zvládání kulturně odlišných situací.
Publikace představuje interkulturní psychologii jako mezioborovou disciplínu, kterou nelze oddělit od sociologie, politologie, bezpečnostních studií, sociální antropologie, etnologie a dalších oborů. Poslouží nejen jako zdroj základních informací, ale i jako vhodný základ pro následné aplikace a výzkumy. Je určena čtenářům, kteří se zaměřují na oblast interkulturní psychologie, diplomacie, cestovního ruchu, státní správy, nevládního sektoru. Nalezne však odezvu i u studentů psychologie a dalších humanitních oborů a u všech, kdo se zajímají o současnou situaci u nás i ve světě.

Nakladatelství Grada, 2016
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 13 | »
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: