Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Prosíme o radu,jsme bezmocní

10.11.10 | Havlenová.J

Dobrý den,chtěli jseme se zeptat na pár otázek týkajících se seniora,87let ze vzdáleného příbuzenstva,kterého jsme si vzali do domácí péče,když se najednou ocitl v nemocnici před 3 lety,nevíme přesně jak se tam dostal,to už si nepamatoval.Předtím ale zapomínal,a také párkrát vytopil sousedy.následně lékaři řekli že už nemůže být sám,protože si nic nepamatuje zapomíná,postupem času se to zhošilo do neúnosných situací,např.agresivita mlácení holí po nás,nevěří že jeho matka je po smrti,myslí si že lžeme,někdy nás nepoznává,ptá se kdo jsme,je schopen jít v pyžamu na ulici,zároveň se pak unaví a není schopen návratu.O lékách ani nemluvím,musíme to schovávat a dávkovat jinak by je nebral a nebo se předávkoval.Jsou dny kdy je v klidu ale jinak je to pořád dokola.Jídlo mu také podáváme s dozorem,aby věděl že je to pro něho,a také se stalo že řekl že nic nejedl,a tak měl ten den 3 obědy po sobě a vešlo se to do něj.Další závažný problém máme nyní,pomočoval se tak jsme najeli na pleny,ovšem posledních pár měsíců je to strašné,pleny to nepoberou,a tak musíme denně prát povlečení a sušit peřiny.Přitom ale pije málo.Obj jsme ho na URL.A čekáme.A s takovými to problémy mu lékařka
uvádí diagnozu SKLEROZA.Zdá se nám to podezřele divné,když jsme se poptávali po umístění do domova pod tlakem lékařky,která na nás neustále apeluje,o zažádaní a umístění že pak nebudem péči o něj zvládat,že se mu to může zhoršit ze dne na den,do domova důchodců nám řekli že ho nevemou pokud není soběstačný,a jinak je to na specializovanou péči nejbližší např. v Roždalovicích okr.Nymburk.A všichni mluví o Alzheimer nebo stařecká demence.Chteli bychom znát pravou diagnozu,a nevíme kam se obrátit proto vás prosíme o radu.Moc děkujeme, pozdravem Havlenovi

Diagnóza je vysoce pravděpodobně "pravá", jedná se o příznaky demence, ať už sklerotického původu /postižení cév/ nebo neurodegenerativního /postižení buněk mozkové tkáně/ Alzheimerova typu. Výsledek postižení je důležitý, v případě, že budou v popředí hrubší projevy chování, nezvladatelné v domácí péči je indikován "nebezpečný sobě a okolí" do ústavní péče na psychiatrii. Není jasné, jaký byl váš důvod převzetí do své péče, jestli emocionální a měli jste ke svému příbuznému celoživotně dobrý vztah, tak by bylo možno uvažovat po úpravě stavu o návratu, ale stejně s profesionální dopomocí. Pokud jiný, je vhodnější umístění do domova se zvláštním režimem.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: