Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


poruchy chování ve stáří

20.10.2003 | Ondra

Rád bych se zeptal na možnost ovlivnění poruch chování ve stáří. Matka se stará o 85 letou babičku s Ca, téměř nechodící, ale jinak pohyblivou. Babička zcela jistě není dementní, přesto matce způsobuje značné starosti svým počínáním - manipuluje si s léky, odmítá se pohybovat, i když by mohla, vynucuje si pomoc v úkonech, které zvládne (krmení, umývání atd.), vydírá, je fixovaná na tělo, kvůli otlaku na palci dvě noci nespí atp. K psychiatrovi chodí, ale Lexaurin situace zřejmě nezvládá. Existuje pro obě - matku i babičku - nějaká pomoc?
Ondřej

Jak vyplývá ze všech našich přiruček, je potřeba, aby pečující mohl pomáhat, byl psychicky na tom dobře. K tomu, aby byl fit, přispívá rozdělení práce i s ostatními členy rodiny a pomoc profesionální. Rysy tvrdošíjnosti u vaší babičky patří k zátěžovým situacím pro pečující a obávám se, že pouze podání Lexaurinu situaci nevyřeší. S podrobnějšími informacemi od provázejího člena rodiny v psychiatrické ambulanci by babička mohla dostat i jiné léky. Ale především je vhodné probrání problematiky s vlastním rodinou a rozdělení kompetencí v péči, dále s praktickým lékařem o možnostech i profesionální pomoci. Babičku nepředěláme.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: